Rozpoczęcie budowy najnowocześniejszej hali lekkoatletycznej na Litwie

Pod koniec, gdy zbliżała się rewitalizacja Hali Sportowej w Kownie oraz stadionu im. Dariusza i Girėnas, rozpoczęły się przygotowania do budowy przyszłej hali lekkoatletycznej. Po rozebraniu starej nawierzchni placu rozgrzewki wykonawcy przystąpią do montażu fundamentów. Oczekuje się, że w ciągu półtora roku powstanie najnowocześniejsza przestrzeń dla sportowców na Litwie.

Otworzy więcej możliwości

„Zwyczajowo mieszkańcy Kowna nazywają Žaliakalnis prestiżową dzielnicą miasta. Miejsce to już wkrótce stanie się prawdziwą atrakcją nie tylko dla rekreacji w Ąžuolynas, ale także dla fanów sportu. Mieszkańcy Kowna wkrótce znajdą wyremontowaną halę sportową i największy budowany stadion w kraju. Ta ostatnia jest szczególnie mile widziana w społeczności piłkarskiej, ale znajdzie się też miejsce na inne sporty.

Arena lekkoatletyczna otworzy jeszcze więcej możliwości, które będą służyć również sąsiedniemu Litewskiemu Uniwersytetowi Sportowemu, a także wysokiej jakości przestrzeń do rozgrzewki dla zawodów na wysokim poziomie na stadionach Dariusa i Girėnas. Oprócz tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Kowno wzmacnia także nazwę sportowej stolicy naszego kraju – powiedział burmistrz miasta Visvaldas Matijošaitis.

Nowa ujeżdżalnia uzupełni projekt wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Ąžuolynas. Tutaj będzie można trenować jakościowo o każdej porze roku i organizować mistrzostwa halowe.

Kowno będzie też mogło gościć Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce na pobliskich stadionach Dariusa i Girėnas, ponieważ jednym z wymogów organizacyjnych jest rozgrzewka lub pobliska arena.

Najnowocześniejsza karuzela w kraju

Nowa hala lekkoatletyczna zapewnia sportowcom wszelką niezbędną infrastrukturę oraz pełnowartościowe warunki do treningów i zawodów. Planowane jest zagospodarowanie 6 bieżni o długości 200 mi 8 o długości 60 m, sektorów treningowych do skoków, wypychania piłek i rzutów w dal (włócznią i dyskiem). Sportowcy poprawią swoją formę fizyczną w salach gimnastycznych i gimnazjalnych, a siły zregenerują się w gabinetach masażu, które będą się tutaj znajdowały.

Arena będzie najnowocześniejsza na Litwie. Hala główna jest przeznaczona dla wszystkich sektorów lekkoatletycznych, które muszą trenować zarówno latem, jak i zimą.

Planowane są pomieszczenia administracyjne, sale spotkań, szatnie dla trenerów i sportowców. Będą też miejsca na kawiarnię – powiedział Vilius Šiliauskas, dyrektor administracji miasta Kowna.

Nowoczesny budynek, który będzie mógł uczestniczyć w zawodach sportowych nawet dla 500 widzów, będzie miał również podziemny parking na 150 samochodów.

W harmonii z otoczeniem

Zdaniem autorów projektu, przedstawicieli firmy architektonicznej „Archas”, budynek będzie miał lakoniczną, solidną materialność z połączenia betonowych i szklanych konstrukcji gablotowych. Na skośnym dachu karuzeli można zamontować elektrownię słoneczną oraz kolektory do podgrzewania wody.

„Monolityczny, plastikowy betonowy kształt budynku jest jak nawiązanie do przenośnika taśmowego. Wybraliśmy takie zewnętrzne materiały wykończeniowe, które nie zasłaniają elewacji stadionu ani nie wtapiają się w dąb.

W konstrukcji dachu okna skierowane na północ pozwolą na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego i nie przegrzewają pomieszczeń – powiedział jeden z autorów projektu, architekt Tomas Kuleša.

Zbuduj sportową karuzelę o wartości około 19 milionów. Autokausta, która wygrała przetarg publiczny, podpisała umowę.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.