Pierwszy śnieg na tatrzańskich szczytach jeszcze wcześniej niż w zeszłym roku!

Pierwsze śniegi spadły na najwyższe szczyty Tatr, na granicy polsko-słowackiej.

Zakopane (Polska) – Na najwyższe szczyty Tatr spadł już pierwszy śnieg!

Na najwyższych szczytach Tatr na pograniczu polsko-słowackim już spadł śnieg. © Facebook screenshot/Aktualna sytuacja w Tatrach

W poniedziałkowy poranek wierzchołki Łomnicy (niem. Lomnitzer Spitze), na 2634 metrach, drugiego co do wysokości szczytu w Tatrach, zostały pokryte białym kocem na wysokości ponad 2500 metrów n.p.m. Temperatura spadła tam do minus 2,8 stopni Celsjusza.

Na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m npm) na granicy polsko-słowackiej na głównym grzbiecie Tatr, im więcej stopni mierzono w nocy, było to około jednego stopnia.

Na stronie na Facebooku Aktualna sytuacja w Tatrach (po niemiecku: „obecna sytuacja w Tatrach”) powiedział: „Za nami ciężka noc, na najwyższych szczytach spadł śnieg! Obecnie wiatr wieje z prędkością do 100 km/h, a warunki wędrówek wahają się od okropnego do bardzo złego 🙂 Na szczęście sytuacja będzie się poprawiać w miarę upływu dnia.”

Przeciw polityce Berlina i obecności wojsk amerykańskich w Niemczech: tysiące ludzi na demonstracji w Plauen
Wiadomości z Vogtland
Przeciw polityce Berlina i obecności wojsk amerykańskich w Niemczech: tysiące ludzi na demonstracji w Plauen

Niemniej eksperci górscy zalecają, aby wędrowcy ograniczyli się głównie do tras w dolinach. Bo „nad górną krawędzią lasu jest bardzo zimno, miejscami ślisko, a jeszcze wyżej jest dużo śniegu i lodu”.

W zeszłym roku pierwsze opady śniegu w Tatrach przyszły nieco później: tam, w sam raz na nadejście jesieni, 22 września pierwsze płatki spadły i pokryły białym przepychem dolinę „Halę Gąsienicową” – mekkę dla początkujących alpinistów. .

Taka późnoletnia pogoda nie jest rzadkością w tym regionie. Według prognozy w najbliższych dniach nie należy spodziewać się dalszych opadów śniegu. W ciągu dnia wartości od 14 do 16 stopni osiągane są do czwartku.

Oczekuje się, że temperatura około 13 stopni spadnie do piątku, a także spodziewany jest deszcz.

Tatry są częścią pasma górskiego Karpat w Europie Wschodniej i tworzą granicę między Słowacją a Polska. Obszar jest chroniony jako park narodowy w obu krajach i popularny Podróż– Celuj zimą jak latem.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *