Austriacki duet Anna-Maria i Eirini-Marina Alexandri zdecydowanie wygrał środowe eliminacje pływaków synchronicznych programu swobodnego Igrzysk Europejskich w Polsce. Siostry zajęły ostatnie miejsce w Oświęcimiu i objęły prowadzenie przed mistrzyniami Europy Maryną i Władysławą Aleksijwą z notą 265,1459 pkt. Ukrainki uzyskały zaledwie 234,0022 pkt., Izraelczyki Ariel Nassee/Shelly Bobritsky 217,3688 (3. miejsce).

Na mistrzostwach Europy w sierpniu ubiegłego roku w Rzymie duet Alexandri zdobył srebro za drużyną Ukrainy w stylu dowolnym i technicznym, ale zmiana kryteriów sędziowania mogła teraz zmienić ranking. Między innymi większy nacisk kładzie się na trudność, co odpowiada Austriakom.

W czwartek (18:00) freestyle techniczny kręci się już wokół medali Mistrzostw Europy, na sobotę (17:00) zaplanowano finał pierwszej dwunastki freestyle’u freestyle. Dodanie rankingów z dwóch finałowych zawodów decyduje o przyznaniu jedynego miejsca olimpijskiego, które zostanie przyznane w tych walkach o tytuł kontynentalny. Para OSV, która ostatnio była w Turcji na zgrupowaniu, wydaje się być do tego dobrze przygotowana.