„Po prostu nieludzki” – sytuacja w Mariupolu coraz bardziej dramatyczna

Ukraińskie pojazdy wojskowe zniszczone w Mariupolu

2500 żołnierzy otoczonych.

(Zdjęcie: AP)

Berlin Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sytuacja w obleganym ukraińskim porcie Mariupol jest niezwykle poważna. Tam też sytuacja jest „po prostu nieludzka”. Moskwa wezwała wojska ukraińskie do poddania się. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała kraje UE do szybkiego dostarczenia broni na Ukrainę. Głównym celem zbliżającego się szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji jest zmniejszenie dochodów Moskwy.

W nagraniu wideo w niedzielę wieczorem Zełenski oskarżył Moskwę o celowe próby wyeliminowania wszystkich w Mariupolu. Istnieją tylko dwa sposoby wpływania na sytuację w mieście. Oba kraje partnerskie Ukrainy natychmiast dostarczyły całą niezbędną broń ciężką, w tym samoloty, aby złagodzić presję na Mariupol i odblokować miasto. Druga ścieżka to ścieżka negocjacyjna, w której partnerzy również muszą odgrywać znaczącą rolę.

Mariupol jest otoczony od początku marca. Trwające ponad półtora miesiąca walki i ostrzał zniszczyły miasto i zabiły nieznaną liczbę cywilów.

W ostatnich dniach wojska rosyjskie posuwają się w kierunku centrum. Według rosyjskich informacji wszyscy pozostali ukraińscy bojownicy – ​​w liczbie nie więcej niż 2500 – są teraz okopani w hucie Azowstal.

Tagus Najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Użycie naddźwiękowych bombowców Tu-22M przez wojska rosyjskie w ataku na fabrykę Azowstal może wskazywać na zamiar szybkiego zakończenia bitwy przy użyciu siły ognia do zniszczenia pozostałych ukraińskich myśliwców, l American Institute for the Study of War (ISW) w swojej niedawna analiza Ukrainy.

Armia rosyjska wzywa Ukraińców do poddania się

W nocy armia rosyjska ponownie wezwała wojska ukraińskie w Mariupolu do poddania się. Biorąc pod uwagę „katastrofalną sytuację” w hucie Azowstal, oblężonym bojownikom ukraińskim i „zagranicznym najemnikom” proponuje się zaprzestanie działań wojennych i złożenie broni w niedzielę od 6:00 czasu moskiewskiego (5:00 CET), generał pułkownik Michaił Mizincew z rosyjskiego Ministerstwa Obrony powiedział w oświadczeniu. Wszyscy, którzy złożą broń, mają zapewnione życie.

Pod koniec rana rosyjskie Ministerstwo Obrony wydaje nowe ostrzeżenie: żołnierze ukraińscy nie poddali się, grozi im „unicestwienie”.

Zełenski: działania Moskwy w Mariupolu mogą zakończyć negocjacje

Zełenski zagroził Rosji zakończeniem rozmów pokojowych, jeśli w portowym mieście Mariupol zginą ukraińscy bojownicy. „Zagłada naszych chłopaków w Mariupolu, którą teraz robią (…), może położyć kres każdej formie negocjacji” – powiedział Zełenski w wywiadzie dla lokalnych mediów w Internecie.

>> Przeczytaj tutaj: Rosną obawy o użycie broni chemicznej – jak ekspert ocenia zagrożenie

Gubernator obwodu ługańskiego we wschodniej Ukrainie powiedział, że Rosja zgromadziła już dziesiątki tysięcy żołnierzy do wstępnej ofensywy na wschodniej Ukrainie. Dodatkowo setki jednostek technologicznych zostały przetransportowane do regionu, powiedział Serhij Hajdaj.

Według niego wojska rosyjskie tylko czekały na lepszą pogodę, aby jednocześnie rozpocząć ataki w obwodach ługańskim i donieckim. Według prognozy pogody deszcz w obu regionach powinien ustać do połowy przyszłego tygodnia i wznowić w sobotę. Rosyjski Kościół Prawosławny obchodzi Wielkanoc w najbliższą niedzielę.

Apel o szybsze dostawy broni na Ukrainę

Selenski ponownie wezwał do przyspieszenia dostaw broni dla swojego kraju. Według niego, od zobowiązania do porodu może upłynąć od dwóch do trzech tygodni – powiedział szef państwa w rozmowie z ukraińskimi mediami. To jest za długie.

Wojna ukraińska – von der Leyen na Ukrainie

8 kwietnia 2022, Ukraina, Kijów: Ursula von der Leyen (l), przewodnicząca Komisji Europejskiej, przemawia podczas konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Selenskyj. Podczas wizyty w Kijowie von der Leyen obiecała Ukrainie pełną solidarność Unii Europejskiej. Zdjęcie: Adam Schreck/AP/dpa +++ radio foto dpa +++


(zdjęcie: dpa)

Selenski najwyraźniej został już wysłuchany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej von der Leyen. Wezwała kraje UE do szybkiego dostarczenia broni do Kijowa. Tylko dzięki szybkiej dostawie Ukraina może przetrwać w ostrej walce obronnej przeciwko Rosji, von der Leyen powiedziała „Bild am Sonntag”. „Nie rozróżniam między bronią ciężką i lekką. Ukraina potrzebuje tego, czego potrzebuje, aby się obronić i z czym sobie poradzi.

Według doniesień medialnych, pierwsze części najnowszego pakietu wsparcia w zakresie broni i amunicji dotarły na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych. Zostało to zgłoszone przez telewizję CNN, powołując się na urzędnika Białego Domu.

Waszyngton w środę obiecał Kijowowi więcej broni i amunicji o wartości do 800 milionów dolarów, w tym artylerię, pojazdy opancerzone i helikoptery. Mają wesprzeć Kijów, zwłaszcza w obliczu budzącego postrach rosyjskiego ataku na Donbas na dużą skalę.

Przeczytaj więcej o wojnie na Ukrainie tutaj:

Odnosząc się do kluczowych punktów szóstego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji, który jest obecnie przygotowywany, von der Leyen powiedziała: „Nadal przyglądamy się sektorowi bankowemu, w szczególności Sbierbankowi, który jako jedyny reprezentuje 37% rosyjskiego sektora bankowego”. Ponadto „rozwijane są inteligentne mechanizmy”, aby olej mógł zostać włączony również do kolejnego etapu.

Özdemir żąda więcej broni dla Ukrainy z powodu możliwego kryzysu głodowego

Minister żywności i rolnictwa Cem Özdemir naciska na zwiększenie dostaw broni na Ukrainę, aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu. „Otrzymujemy alarmujące wieści z Ukrainy, gdzie rosyjskie wojska najwyraźniej również celowo niszczą infrastrukturę rolną i łańcuchy dostaw” – powiedział w rozmowie z gazetą grupy medialnej Funke polityk Zielonych (niedziela).

Mogłoby to mieć długofalowy wpływ na wyniki ukraińskiego rolnictwa, a tym samym na globalną podaż.

To będzie ważne dzisiaj

Papież Franciszek odprawia w tę niedzielę Mszę św. w Niedzielę Wielkanocną na Placu św. Piotra w Rzymie. Oczekuje się, że Franciszek skorzysta z okazji, aby ponownie zaapelować o pokój. Wewnątrz Ukrainy uwaga skupia się na sytuacji w Mariupolu. W Berlinie trwa dyskusja na temat dostaw ciężkiej broni z Niemiec na Ukrainę.

Po: Możesz śledzić najnowsze wydarzenia na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.