Polska i kraje bałtyckie zakazują wjazdu Rosjanom z wizą Schengen

Kraje bałtyckie i Polska

Sytuacja na granicach po zatrzymaniu wjazdu dla Rosjan spokój


Audio: Antena Brandenburgia | 20.09.2022 | Martin-Adam | Obraz: Kay Nietfeld/dpa

Polska i trzy kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa praktycznie samodzielnie i bez UE nałożyły na Rosjan zakaz wjazdu. Mówi się, że do tej pory na granicy z Rosją było spokojnie.

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę państwa bałtyckie – Litwa-Łotwa-Estonia i Polska – dodatkowo ograniczyły wjazd Rosjan z wizami Schengen. Od poniedziałku obywatele rosyjscy posiadający wizę Schengen na pobyty turystyczne, podróże służbowe, imprezy sportowe i kulturalne nie mogą już tu wjeżdżać – niezależnie od kraju członkowskiego, który wydał wizę. Strefa Schengen obejmuje 22 kraje UE i cztery inne kraje europejskie.

Spokojna sytuacja na granicach pomimo zakazów wjazdu

Według władz estońskich zakaz wjazdu do tej pory nie miał większego wpływu na sytuację na granicy. Sytuacja na estońsko-rosyjskich przejściach granicznych jest „całkiem normalna i spokojna” – powiedział we wtorek szef przejścia granicznego w Narwie Marek Liiva. W rezultacie w ciągu pierwszego półtora dnia obowiązywania nowych przepisów odmówiono wjazdu około 20 obywatelom Rosji – głównie do Narwy we wschodnim Bałtyku. Z punktu widzenia straży granicznej sytuacja jest spokojna również dlatego, że informacje o nowych ograniczeniach zostały dość dobrze rozpowszechnione w rosyjskich mediach.

Również na Łotwie i Litwie organy ochrony granic do tej pory nie zgłosiły żadnych nietypowych zdarzeń. Według władz litewskich jedenastu obywateli rosyjskich miało zakaz wjazdu na Litwę między północą a 9 rano pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów. Większość chciała przekroczyć granicę w punkcie kontrolnym Kybartai, powiedział szef Straży Granicznej Rustamas Liubajevas. Zgodnie z tym dokumentem rosyjscy pracownicy przygraniczni są poddawani dwustopniowej kontroli: najpierw sprawdza się, czy mogą wjechać do kraju na podstawie obowiązujących wyjątków. W przeciwnym razie nastąpi kolejna ocena każdego przypadku z osobna, powiedział Liubajevas.

Wyjątkiem jest zakaz wjazdu do czterech krajów: są wizy ze względów humanitarnych, dla dysydentów chcących opuścić Rosję, ale także dla łączenia rodzin, osób posiadających zezwolenie na przewóz towarów i tranzyt osób z Rosji Obwód Kaliningradzki .

UE nie mogła się zmusić do zablokowania wejścia

Polska i kraje bałtyckie do tej pory nie porozumiały się w sprawie kompleksowego zakazu wizowego z innymi członkami Unii Europejskiej, głównie za namową Niemiec i Francji. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) powiedziała, że ​​ludzie potrzebujący ochrony i inni Rosjanie powinni nadal móc oddychać „powietrzem wolności” w UE. Odniosła się do dokumentu francusko-niemieckiego o przyszłych stosunkach z Rosją. W kwestii wiz wskazuje, że „studenci, artyści, naukowcy, a zwłaszcza osoby pracujące na własny rachunek” muszą nadal mieć możliwość podróżowania po UE.

Sprzeciwił się premier Polski Mateusz Morawiecki. „Polska należy do krajów, które wyraźnie opowiadają się za zakazem wjazdu Rosjan do Unii Europejskiej” – powiedział. „Wizy humanitarne można jeszcze wydać. Ale nie chcę sobie wyobrażać sytuacji, w której na Ukrainie szaleje wojna, armia rosyjska popełnia brutalne zbrodnie, a jednocześnie obywatele rosyjscy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej tak, jakby nic nie było. stało się.”

Litwa chce iść dalej

Tymczasem Litwa rozważa również zamknięcie granicy dla obywateli sąsiedniej Białorusi. „Ta kwestia jest obecnie rozpatrywana i trwają rozmowy” – powiedziała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite podczas wizyty na granicy UE-NATO na Bałtyku i Białorusi, która stanowi część zewnętrznej granicy UE. „Myślę, że należy wziąć pod uwagę bardzo poważne argumenty, w tym także Białoruś”, powiedziała, według agencji informacyjnej BNS. Celem jest porozumienie na szczeblu regionalnym, a nawet europejskim.

Transmisja: Antena Brandenburg, 20 września 2022, Martin Adam

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *