Polska – Pistorius przyjechał z wizytą do Warszawy

Borysa Pistoriusa Zdjęcie: AFP

W poniedziałek federalny minister obrony Pistorius udaje się do Polski. Pod Warszawą przyjął go polski kolega Kosiniak-Kamysz na konsultacje, które prawdopodobnie dotyczyły wojny na Ukrainie.

Z wizytą do Polski przybył federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD). Po wylądowaniu w Warszawie w poniedziałek rano, pierwszym przystankiem Pistoriusa była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich. W Helenowie, na północny wschód od Warszawy, minister miał zostać przyjęty z wojskowymi honorami przez swojego polskiego kolegę Władysława Kosiniaka-Kamysza. Po spotkaniu obaj ministrowie chcą wspólnie wystąpić przed prasą.

Dyskusje będą prawdopodobnie koncentrować się na wojnie na Ukrainie i dalszym wsparciu Kijowa w walce z armią rosyjską. Polska jest kluczowym sojusznikiem sąsiedniej Ukrainy i ośrodkiem zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa.

Podczas wizyty w Muzeum Polin Pistoriusowi miał towarzyszyć ocalały z Holokaustu Marian Turski. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego jest jednym z założycieli muzeum i stoi na czele jego rady doradczej.

Na placu przed muzeum pomnik upamiętnia powstanie 1943 roku w getcie warszawskim, stłumione przez niemieckich okupantów. Pomnik w getcie był także miejscem formacyjnym pojednania niemiecko-polskiego od czasu klęczenia kanclerza federalnego Willy’ego Brandta w grudniu 1970 r.

W trwającej ponad dwa lata wojnie na Ukrainie Kijów coraz bardziej znajduje się w defensywie. Siły zbrojne Ukrainy cierpią z powodu niedoborów amunicji, a rząd nalega na dostawę większej ilości broni z Zachodu, podczas gdy nowa pomoc wojskowa USA o wartości 60 miliardów dolarów jest blokowana przez opozycję Republikanów w Kongresie USA.

Co więcej, w ostatnim czasie pojawiły się napięcia między europejskimi sojusznikami Ukrainy, np. podczas debaty zainicjowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie ewentualnego rozmieszczenia zachodnich wojsk lądowych na Ukrainie czy dostawy rakiet manewrujących Taurus do Kijowa – obie kwestie odrzucone przez Rząd Federalny.

W ostatnich latach stosunki niemiecko-polskie były napięte. Na początku wojny na Ukrainie doszło do nieporozumień między Berlinem a Warszawą w sprawie poparcia dla Kijowa.

Po dojściu do władzy proeuropejskiej koalicji premiera Donalda Tuska, która w grudniu po ośmiu latach zastąpiła prawicowo-nacjonalistyczną partię PiS, widać oznaki ponownego zbliżenia.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *