Polska planuje sześć nowych elektrowni: niemieccy i polscy Zieloni protestują przeciwko rozbudowie elektrowni jądrowej

Kilku zielonych polityków z Niemiec i Polski opowiedziało się w poniedziałek we Frankfurcie nad Odrą przeciwko budowie elektrowni atomowych w Polsce. Z łodzi uczestnicy protestowali przeciwko planom nuklearnym Polski transparentami w obu językach.

Według Zielonych Polska planuje obecnie budowę do sześciu reaktorów w dwóch lokalizacjach, w tym dwa na Bałtyku pod Gdańskiem. Pierwsza elektrownia mogłaby zostać oddana do użytku już w 2033 roku. Chodzi między innymi o rekompensaty za porzucanie węgla.

Poseł na Sejm RP Tomasz Anikśko apeluje o więcej alternatywnych energii. Powiedział rbb na miejscu: „Rząd bardziej interesuje pokazanie: tak, mamy też elektrownie jądrowe. Ale obecnie elektrownie jądrowe są zjawiskiem wstecznym. Cały pomysł jest błędny i mamy nadzieję, że my, Zieloni, z innymi partiami opozycyjnymi uniemożliwi mu to. Anikśko jest jednym z zaledwie trzech zielonych posłów w Sejmie.

Strona niemiecka skrytykowała też polskie plany jądrowe. Ponieważ planowane elektrownie atomowe znajdują się zaledwie kilkaset kilometrów od granicy z Niemcami, według Anny Emmendörfer, rzeczniczki Zielonych w powiecie Poczdam-Mittelmark, potencjalne wypadki również stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemców.

„Raporty naukowe pokazują, że istnieją również skutki zdrowotne, jeśli to się tam dzieje”, powiedział Emmendörfer podczas protestu. „Gdyby zdarzył się wypadek, w najgorszym przypadku należałoby ewakuować 1,8 miliona ludzi”. Ponadto energia jądrowa to technologia, która stwarza wysokie ryzyko w zakresie produkcji i przechowywania, także dla przyszłych pokoleń.

Polska jest największym producentem węgla w UE. Obecnie około 70% energii jest nadal produkowane z węgla. Do 2040 r. udział ten musi spaść do 11%, aby do 2050 r. doprowadzić do całkowitego wycofania węgla z UE. Ponadto gaz ziemny może wkrótce stać się deficytowy, ponieważ odpowiednia umowa z Rosją wygasa z końcem 2022 r.

Transmisja: Antena Brandenburg, 12 lipca 2021, godz.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.