Polska przekaże Ukrainie broń defensywną, przygotowując się na ewentualną falę uchodźców wojennych

Ćwiczenia Sojusznicze NATO w Polsce, listopad 2021 r. Fot. Janek Skarżyński (AFP/Scanpix)

Paweł Soloch, szef polskiego biura bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że Varuva jest gotowa przekazać Ukrainie broń defensywną, podało w poniedziałek radio Zet News.

Po bliskim kontakcie z prezydentem podjęto decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji do celów obronnych – powiedział Soloch powołując się na rozgłośnię radiową. Nad tą decyzją pracuje minister bezpieczeństwa wyszukiwania.

Wczoraj kraje były zaniepokojone mobilizacją sił rosyjskich na granicy z Ukrainą. Obawiają się, że Moskwa planuje zmusić sąsiada i zagrozić mu odwetem. Rosja wielokrotnie zaprzeczała posiadaniu takiego planu, ale nadal mobilizuje się na granicy, gdzie rozmieściła ponad 100 000 żołnierzy i wysłała żądania bezpieczeństwa do Waszyngtonu.

Polska podała również, że potencjalnie do 1 miliona. uchodźców na Ukrainie, jeśli negocjacje będą kontynuowane i wybuchnie wojna.

Soloch powiedział dziennikarzom, że tysiące jednostek są obecnie przekazywane Ukrainie i że Varuva czeka teraz na odpowiedź Kijowa.

Premier Polski Mateusz Morawiecki planuje odwiedzić Ukrainę we wtorek.

Wiceminister spraw wewnętrznych Macei Wasik powiedział także w zeszłym tygodniu, że Polska jest gotowa nieść pomoc humanitarną sąsiadowi.

Jeśli sytuacja na Ukrainie zakończy się wojną, to musimy przygotować się na prawdziwą ucieczkę uchodźców – powiedziała Rzeczpospolita TV Wasik. Home Office od jakiegoś czasu pracuje nad przygotowaniem nas na milionowy wzrost biznesu.

Wiceminister zaznaczył, że Polska ma 38 mln. mieszkańcy powinni mieć przejścia graniczne i opiekę medyczną dla tych przybyszów, a także punkty zakwaterowania i zaopatrzenia dla uchodźców.

Wielu Ukraińców już mieszka w Polsce. Część należy do starożytnej społeczności etnicznej około 50 000 Ukraińców narodowości polskiej.

Kolejne 300 tys. Ukraińców posiada w Polsce zezwolenia na pobyt, ale rzeczywista liczba obywateli Ukrainy mieszkających w tym kraju jest szacowana na znacznie wyższy.

Stosunki między Rosją a Zachodem są obecnie na najwyższym poziomie od zakończenia zimnej wojny, kiedy Moskwa rozmieściła tysiące wojen na granicy z Ukrainą.

Mobilizacja podsyca obawy, że Rosja planuje inwazję. W miarę eskalacji napięć, NATO zaczęło rozważać wzmocnienie swoich sił we wschodnim skrzydle Sojuszu.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.