Ponad 600 uczestników – Südtirol News

Feldthurns – Były dyskusje, wykłady, dialogi, świadomość: po raz dziewiąty w dniach 20–25 sierpnia 2023 r. w zamku Velthurns odbyła się Szkoła Letnia Południowego Tyrolu. Motto brzmiało: „Walcz, myśl, mów, działaj, kochaj jak kobiety”. Lokalizacje to Afganistan, Białoruś, Iran, Polska i Południowy Tyrol. Ponad 600 osób przybyło do Feldthurns podczas sześciu wieczorów w szkole letniej, aby wysłuchać autorów, filmowców i aktywistów ze stref kryzysowych i objętych wojną. Wszystkim ruchom protestacyjnym w tych krajach przewodzą kobiety. Ich strategie są różne, ale jedno jest jasne: walczą kolektywnie, są postępowe, włączające i nieuzbrojone.

Aby dzielić się ważnymi współczesnymi problemami ze społeczeństwem i łączyć doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin, pisarz i dramaturg Maxi Obexer (Feldthurns/Berlin) założył w 2015 roku Letnią Szkołę Południowego Tyrolu. Gośćmi tegorocznej szkoły letniej był Nahid Shahalimi, afgańsko-kanadyjski pisarz i filmowiec. „Wszyscy, którzy ją znali, byli zachwyceni jej wpływem, zaangażowaniem i historiami, które nam opowiadała” – wyjaśnia Obexer. „Nie chodzi tu o mit ofiary, ale o uczciwą walkę o prawa, do których każdy ma równe prawo”.

Nahid Shahalimi: „Nie, nie będziemy milczeć i nie będziemy w szoku – wciąż tu jesteśmy! Musimy zostać wysłuchani! Dlatego moje wezwanie jest takie: wysłuchajcie tych kobiet, zobaczcie, kim są, zobaczcie ich zaangażowanie na rzecz wolności i ich praw. Zobacz ich w nowym świetle, nie są ofiarami, nie potrzebują żalu, potrzebują platformy, wsparcia i solidarności.

To samo tyczyło się pozostałych gości tegorocznej szkoły letniej, m.in. Sylwii Urbańskiej z Polski czy Relacjonującej z Iranu Razieha Aghajari i wielu innych.

„Na tym polega sekret szkoły letniej: oferujemy platformę i łączymy wszystkich. Dbamy o to, aby kobiety zostały wysłuchane i nie zostały uciszone”. Bo tego właśnie najbardziej chcą autorytarne reżimy i wszelkie formy mizoginii: niewidzialnych kobiet.

To raczej silne osobowości przekazały głębokie i wzruszające spostrzeżenia na temat zamku Velthurns podczas Letniej Szkoły w Feldthurns, przekazały analizy i pomysły oraz wprowadziły uczestników wraz ze swoją literaturą i poezją do wspólnego świata. „W duchu walki jest piękno, które inspiruje każdego – nawet w walce z mizoginią na własnym progu” – mówi Maxi Obexer”. Kobieta na widowni ujęła to krótko i zwięźle: „Te kobiety otwierają drzwi”.

Trwa także walka o bardziej godne traktowanie przyrody i ludzi. Rolnicy z Południowego Tyrolu Julia Fischer i Anita Dreieckwieser Gasser byli gośćmi szkoły letniej i przedstawili możliwości, podobnie jak ekspertka ds. Europejskiego Zielonego Ładu Verena Ringler.

Maxi Obexer oraz zespół szkoły letniej im. Anny Heiss, Judith Waldboth i Marii Lobis są zachwyceni: „Udało nam się pozyskać wspaniałą i entuzjastyczną publiczność naszym zróżnicowanym programem odczytów, wykładów, sesji dyskusyjnych – a także koncertem z „Archiwum Rare Species: Na początku 20 sierpnia Elisabeth R. Hager i Martin Mallaun, we współpracy z artystą dźwiękowym Richardem Eignerem, dali głos i muzykę zagrożonym gatunkom roślin za pomocą dziwnych mini-słuchowisk. W zabawnych i głębokich dramatach opowiadali o życiu codziennym na etapie wymierania gatunków i zastanawiali się nad swoją marginalizowaną pozycją.

Od 2015 roku w ramach Letniej Szkoły Południowego Tyrolu do Feldthurns przybyło ponad 4500 osób. Wydarzenia publiczne forum, uroczystości otwarcia i wydarzenia zamykające przyciągały coraz większą publiczność.

Od: Łukasz

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *