Praworządność: Von der Leyen za „spójne” działanie wobec Polski – polityka

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen broni działań swojej władzy przed naruszeniami praworządności na Węgrzech i w Polsce. „Tutaj na skróty nie ma sensu, trzeba działać zgodnie z prawem, egzekwować prawo, ale zachować trzeźwość i zawsze szukać dialogu” – stwierdziła. Gazeta południowoniemiecka. W zeszłym tygodniu Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) o nałożenie kar finansowych na Polskę, ponieważ rząd nie rozwiązał kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej dla sędziów, jakiej wymagał ETS od kwietnia 2020 r.

Wielu naukowców i europosłów od miesięcy wzywało do wprowadzenia tych sankcji finansowych w obronie niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. „Niestety Ursula von der Leyen zbyt długo pozwalała na pisanie listów i czekała. Tajemnicą pozostaje, dlaczego dopiero teraz działa” – krytykuje eurodeputowana SPD Katarina Barley. Von der Leyen stwierdziła, że ​​jego agencja „systematycznie” wszczynała postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z naruszeniami prawa UE; „W razie potrzeby sankcje również stanowią część naszego zestawu narzędzi”.

Wysokość kary ma wkrótce ogłosić TSUE. Według komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa Warszawa może płacić nawet milion euro dziennie. W sobotę w Warszawie kanclerz Angela Merkel (CDU) wezwała do rozwiązania konfliktu „poprzez dialog”. Ze względu na obawy dotyczące praworządności w Polsce i na Węgrzech Komisja nie zatwierdziła jeszcze przekazania żadnemu z krajów miliardów z funduszu pomocowego Korona.

W wywiadzie dla SZ von der Leyen wspomina prawie dwa lata na czele brukselskich władz. Komisja zajęła się zakupem szczepionek dla wszystkich 27 członków na czas pandemii. Polityk CDU został ostro zaatakowany w Niemczech, gdy obiecane na początku 2021 roku szczepionki przeciw Covidowi nie zostały dostarczone. „Mieliśmy dobrą pozycję, jeśli chodzi o portfel szczepień i zawsze mocno wierzyłam, że wspólne podejście sprawdzi się w przypadku naszej Unii” – powiedziała, patrząc wstecz. Przyznała jednak, że wzbudziła zbyt wysokie oczekiwania: „Wszyscy musieliśmy zrozumieć, jak trudne będzie przyspieszenie bardzo złożonej produkcji dla 450 milionów Europejczyków po tym, jak szybciej niż oczekiwano wynaleziono pierwsze szczepionki”. Wskaźnik szczepień w UE jest obecnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Po przeprowadzce do Brukseli zarzucano jej, że polega na zbyt małym kręgu zaufanych osób i że za mało się komunikuje. „Na początku była krytyka, ale jest to całkowicie naturalne, gdy jesteś nowy” – powiedziała von der Leyen. Zapewniła, że ​​kolegium komisarzy „w czasie pandemii znacznie się rozwinęło”. W środę w Strasburgu przedstawi priorytety swojej Komisji na nadchodzący rok w swoim „Orędziu o stanie Unii”.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *