Premiera w IG Metall: Kobieta na szczycie

Christiane Benner jest przekonana, że ​​kraj i przedsiębiorstwa potrzebują więcej współzarządzania. 55-latek był w to zaangażowany przez ostatnie lata jako drugi prezes na czele IG Metall. Nie wystarczy mieć coś do powiedzenia, wyjaśnia studiowany socjolog, który dorastał w IG Metall, ale pracował także w sprzedaży w firmie.

Uczestnictwo wzmacnia także demokrację

Szczególnie teraz – w okresie przechodzenia na cyfrową i zrównoważoną gospodarkę – pracownicy mogą wnieść cenny wkład swoją wiedzą i pomysłami, mówi Benner w ekskluzywnym wywiadzie dla BR24. Wzmacnia także demokrację, gdy ludzie dowiadują się, że nie są obiektem zmian, ale że faktycznie mogą coś osiągnąć. Przyniosłoby to również korzyści całemu społeczeństwu, w którym wiele osób czuje się obecnie bezradnych.

Za 32-godzinny tydzień pracy dla przemysłu metalurgicznego i elektrycznego

Benner ma konkretne pomysły dotyczące polityki rokowań zbiorowych: mogłaby sobie również wyobrazić 32 godziny tygodniowo zamiast 35 z pełnym wynagrodzeniem, jakich żąda IG Metall w sektorze stalowym w przemyśle metalurgicznym i elektrycznym. W pewnym stopniu umożliwiłoby to spełnienie życzeń ludności i rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej.

Oprócz Bennera w poniedziałkowych wyborach nominowani zostali Jürgen Kerner jako drugi prezes (obecnie główny kasjer) i polityk społeczny Hans-Jürgen Urban z poprzedniego zarządu. Po raz pierwszy pojawią się przedstawiciele Stuttgartu Nadine Bogusławski i Ralf Reinstädtler, którzy wcześniej stali na czele biura w Homburg-Saarpfalz. Głównym kasjerem ma zostać 45-letni Bogusławski. W tym pięcioosobowym zespole początkowo nie było przeciwnych kandydatów.

W porządku obrad ponad 500 wniosków

Konferencja związkowa odbywa się co cztery lata i z udziałem 421 delegatów jest najwyższym organem decyzyjnym najpotężniejszego związku zawodowego w Niemczech, liczącego ponad 2,1 miliona członków. Na spotkaniu, które potrwa do czwartku włącznie, ma zostać omówione około 540 wniosków. Zgodnie z podstawową propozycją zarządu będzie to wymagać m.in. 32-godzinnego tygodnia pracy, tak jak ma to już miejsce w hutnictwie. Związek chce pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. dzięki gwarancji szkoleń dla młodych ludzi i bardziej akceptowalnym społecznie warunkom pracy.

Wywiad tygodnia BR24 – można słuchać w każdą sobotę o 7:20, 9:20 i 11:20 w audycji radiowej BR24.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *