Satyra internetowa denerwuje Rosjan: Czesi żartują z aneksji Kaliningradu

Satyra internetowa denerwuje Rosjan
Czesi żartują z aneksji Kaliningradu

Internetowa satyra na aneksję rosyjskiej enklawy Kaliningradu przez Czechy obciąża obecnie rosyjskie poczucie humoru. Po szybkim referendum dowcipnisie wyobrażają sobie nawet rurociąg Beer Stream II, który będzie dostarczał regionowi gorzałę z Pragi.

Satyryczny atak Czech na rosyjską enklawę Kaliningradu wywołał w ostatnich dniach poruszenie w sieciach internetowych. W ukłonie w stronę ogłoszonej przez Rosję aneksji czterech ukraińskich regionów w zeszłym tygodniu, wielu użytkowników zasugerowało, że dawne niemieckie miasto Królewca zostanie przyłączone do Czech – oczywiście po referendum. Między innymi wystosowano wezwanie do obywateli Czech pod tytułem „Znów Kaliningrad Czechem”, aby w przyszły poniedziałek spotkali się przed ambasadą Rosji w Pradze.

W szczególności do fenomenu internetowego przyczynili się użytkownicy z Czech i Polski za pomocą żartów i memów. „Czas podzielić Kaliningrad, żeby nasi czescy bracia mieli dostęp do morza” – napisał na Twitterze polski użytkownik pod pseudonimem „Papiez internetu” – i załączył mapę pokazującą rosyjską enklawę graniczącą z Litwą. a Bałtyk dzieli się na polską połowę i czeską połowę.

Polski użytkownik Twittera Tomasz Komentasz zamieścił zdjęcie lotniskowca „Karel Gott” „opuszczającego bazę w Kaliningradzie na Bałtyk”. Jeden szczególnie popularny mem przedstawia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina siedzącego zrelaksowanego przy telefonie i pytającego: „Jaka jest sytuacja w Kaliningradzie?” Na następnym zdjęciu wygląda na zmartwionego i krzyczy „Co masz na myśli mówiąc „Ahoj”? „Ahoj” to czeskie słowo oznaczające „cześć” i „do widzenia”.

Kilku internautów zasugerowało linię metra między drugim co do wielkości miastem Czech, Brnem, stolicą Polski, Warszawą i Kaliningradem – lub rurociąg piwny „Beer Stream II”, który zaopatrywałby Kaliningrad z Pragi w czeskie piwo najbardziej pożądane w całym kraju. świat.

„Rosjanie nie mają wielkiego poczucia humoru”

Czeski polityk Tomas Zdechovsky, czeskiej chadecji, przyczynił się do spopularyzowania tego wyczynu w Internecie poprzez tweetowanie – choć wywołał on również oburzenie w Rosji. Portal informacyjny „EurAsia” wspomniał o „odwetowym” tweecie i żartobliwie nazwał autorów petycji o aneksję Kaliningradu „prowokatorami”. „Rosjanie nie mają wielkiego poczucia humoru” – odpowiedział Zdechovsky na Twitterze.

Kontekst historyczny dowcipu: Stolica dzisiejszej rosyjskiej enklawy Kaliningradu została nazwana Królewcem przez rycerzy niemieckich w XIII wieku na cześć króla czeskiego Przemysła Ottokara. Później Królewiec stał się najpierw częścią Prus, a następnie Rzeszy Niemieckiej. W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, Prusy Wschodnie zostały podzielone między Polskę i Związek Radziecki, a region wokół Kaliningradu po ich rozpadzie pozostał w rękach Rosji.

Czechy sprawują obecnie prezydencję w Radzie UE i udzieliły Ukrainie znaczącej pomocy humanitarnej i wojskowej w obronie przed rosyjską wojną agresyjną.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *