Specjalne jednostki policji chwytają w Polsce „bandę plandekową”

Prokurator we Frankfurcie nad Odrą

Specjalne jednostki policji chwytają w Polsce „bandę plandekową”


Audio: Antena Brandenburgia | 22.03.2022 | Torsten Glauche | Obraz: CBŚP Gorzów/Brandenburgia Policja

Każdego roku na autostradach i terenach serwisowych Brandenburgii zatrzymują się setki ciężarówek. Jeden z tych profesjonalnych gangów został teraz rozbity na pograniczu polsko-niemieckim. To milionowe łupy.

Specjalne jednostki polskiej policji i ich koledzy z Brandenburgii złapali grupę tzw. złodziei ładunku. Jak poinformowała we wtorek prokuratura we Frankfurcie nad Odrą i komenda policji w Brandenburgii, pod Gorzowem w Polsce aresztowano łącznie siedmiu mężczyzn.

Są podejrzani o kradzież 100 rowerów o wartości prawie pół miliona euro z dwóch ciężarówek zaparkowanych na parkingach na A9 (Berlin-Monachium). Domniemani sprawcy w wieku od 35 do 48 lat przebywają w areszcie od końca lutego.

W przypadku kradzieży ładunku ciężarówki są specjalnie kradzione, zwłaszcza w ruchu tranzytowym i na stacjach obsługi autostrad. W niektórych przypadkach z ciężarówek przegubowych kradzione są całe ładunki. Sprawcy są czasami nawet częścią łańcuchów transportowych i dlatego posiadają niezbędną wiedzę.

Polskie siły specjalne aresztują członków profesjonalnych gangów (Źródło: CBSP Gorzów/Brandenburgia Policja)
| Obraz: CBSP Gorzów/Brandenburgia Policja

Dochodzenia trwają od miesięcy

Śledczy śledzili bandę złodziei od kilku miesięcy. Według obecnego stanu śledztwa, gang podejrzewany jest o dokonywanie od września 2021 roku kradzieży ładunków wzdłuż autostrad A9 i A14 oraz na Ringu Berlińskim.

Jesteś oskarżony o 349 przestępstw w Brandenburgii, Saksonii i Saksonii-Anhalt. Autorzy odnieśli sukces 29 razy. Większość ataków pozostała jednak na etapie eksperymentalnym. Wyrządzone szkody materialne są znaczne, rzędu półtora miliona euro.

Aresztowania i przeszukania w Gorzowie, Polska

W Gorzowie, około 60 kilometrów od granicy niemiecko-polskiej, przeszukano domy, samochody i dwa sklepy skradzione podejrzanym. Oprócz skradzionych rowerów skonfiskowano siedem pojazdów należących do gangu, a także odzież różnych marek, akcesoria samochodowe i siedem motocykli. Kryminolodzy brandenburscy stają teraz przed zadaniem przypisania skradzionego mienia zajętego w Polsce na ewentualne nowe przestępstwa i zwrócenia go prawowitym właścicielom.

W akcji brały udział różne organy policyjne z Polski i Niemiec. Zaangażowane były m.in. śledczy z CBŚP Gorzów (Polska), Brandenburskiego Krajowego Urzędu Kryminalnego oraz, za pośrednictwem stowarzyszenia „AG Cargo”, władz Dolnej Saksonii, Saksonii i Saksonii-Anhalt.

Miliony szkód od gangów działających zawodowo

Śledczy LKA z Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Poważnej Transgranicznej Przestępczości Mienia od kilku lat koncentrują się na temacie „kradzieży ładunku przez szczeliny brezentowe”. Śledczy Cottbus LKA ścigają wszystkie przestępstwa związane z kradzieżą ładunku na obszarach obsługi, postojach ciężarówek i parkingach wzdłuż autostrady. Każdego roku spedytorzy i firmy są konfrontowane z wielomilionowymi szkodami.

Tylko w 2021 r. w Brandenburgii odnotowano 220 przypadków (2020: 250 przypadków) kradzieży towarów. Obszary usługowe wzdłuż A9 i Berliner Ring były również jednymi z obszarów priorytetowych w ubiegłym roku. Dochodzenia wykazały, że sprawcy są dobrze zorganizowani, działają głównie w nocy, a do transportu skradzionych towarów używają samochodów osobowych i ciężarowych.

Transmisja: Antena Brandenburg, 22 marca 2022, godz.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *