Spór z Polską: Komisja Europejska zatwierdza pomoc w związku z koronawirusem

Do: 01.06.2022 19:17

Polska może teraz liczyć na wielomiliardowe wsparcie z unijnego funduszu koronowego. Komisja Europejska zgadza się na wypłatę, ponieważ Polska najwyraźniej idzie na ustępstwa w toczącym się sporze prawnym.

Komisja Europejska od ponad roku blokuje wypłatę pomocy koronowej dla Polski – teraz mają płynąć miliardy. Poinformował o tym unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

To około 36 miliardów euro. Polski rząd wystąpił o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczki z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Polska przedstawiła już swój plan budowy korony około rok temu. Wszystkie państwa członkowskie, które chcą otrzymać pieniądze z unijnego funduszu koronowego o wartości około 800 miliardów euro, muszą go złożyć. Komisja Europejska odmówiła jednak zatwierdzenia planu, a tym samym wypłaty pomocy.

dźwigni w systemie sprawiedliwości

Tłem jest spór o praworządność i wymiar sprawiedliwości w Polsce, który toczy się od lat między polskim rządem a UE. UE zarzuca Polsce łamanie zasad praworządności i podważanie niezależności sądownictwa poprzez szereg reform. W październiku ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał nawet Polsce skazany na dzienną grzywnę w wysokości miliona eurodo czasu wycofania kontrowersyjnych reform.

Tym samym Komisja Europejska powiązała pieniądze z pomocy Korony z warunkami spełnienia przez Polskę warunków i cofnięcia reform we własnym kraju – przede wszystkim izby dyscyplinarnej sędziów, która zawsze była mocno krytykowana przez Komisję Europejską. Panel mógł ukarać lub nawet zwolnić polskich sędziów.

Polska chce rozwiązać Izbę Dyscyplinarną

W lutym Polska w końcu się poddała: prezydent Andrzej Duda ogłosił koniec izby dyscyplinarnej – i dopiero we wtorek polski parlament zatwierdził jej zniesienie. Teraz czeka jeszcze głosowanie polskiego Senatu.

Rada UE musi postępować zgodnie z decyzją Komisji

Decyzja UE zapada dzień przed wizytą przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen w Warszawie. Powinna podać szczegóły decyzji swojej komisji. Ale miliardy dla Polski nie są jeszcze przesądzone – według Komisji Europejskiej na wpłatę musi zgodzić się też 27 członków Rady UE.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *