Starzejąca się siła robocza „tykającą bombą zegarową” dla systemów opieki zdrowotnej – EURACTIV.de

Wszystkie kraje w Europie stoją obecnie w obliczu poważnych wyzwań związanych z pracownikami służby zdrowia i opieki, przy czym głównym problemem są problemy ze zdrowiem psychicznym i starzenie się.

Czterdzieści procent lekarzy zbliża się do wieku emerytalnego w jednej trzeciej krajów w Europie i Azji Środkowej, wynika z raportu Biura Regionalnego WHO dla Europy opublikowanego w środę 14 września.

Starzenie się pracowników służby zdrowia i opieki było poważnym problemem jeszcze przed pandemią koronawirusa, ale poważne wypalenie zawodowe i czynniki demograficzne pogorszyły sytuację, ostrzega Biuro Regionalne WHO dla Europy.

„Aby cię odpowiednio zastąpić […] będzie poważnym wyzwaniem dla rządów i organów służby zdrowia w najbliższej przyszłości. Kraje muszą działać szybko i strategicznie, aby szkolić, zatrudniać i zatrzymywać kolejne pokolenie pracowników służby zdrowia” – powiedział dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Henri P. Kluge w swoim komunikacie prasowym.

Dodał: „Oznacza to innowacyjne i elastyczne koncepcje – takie jak włączenie profesjonalistów przeszkolonych w innych krajach bez niepotrzebnie uciążliwych protokołów, przy jednoczesnym zapewnieniu jakości”.

Odsetek lekarzy w wieku 55 lat i więcej w 2020 r. lub w ubiegłym roku był najwyższy we Włoszech, prawie 60%, a następnie na Łotwie, gdzie prawie połowa lekarzy była w tej grupie wiekowej. Średnio w regionie europejskim WHO 30% lekarzy miało ponad 55 lat.

Wśród pielęgniarek odsetek osób w wieku 55 lat i starszych był najwyższy w Mołdawii (ponad 40%), a następnie w Islandii i Bułgarii. Średnio w Regionie Europejskim WHO 18% pielęgniarek miało 55 lat i więcej.

Zdrowie psychiczne pogarsza się podczas pandemii

Kolejnym ważnym odkryciem jest zły stan zdrowia psychicznego pracowników służby zdrowia.

„Długie godziny pracy, niewystarczające profesjonalne wsparcie, poważne braki kadrowe oraz wysokie wskaźniki zakażeń koronowych i zgonów wśród pracowników – szczególnie w początkowej fazie pandemii – odcisnęły swoje piętno do dziś” – mówi Kluge.

Dodał, że „absencja pracowników służby zdrowia w naszym regionie podczas pierwszej fali [der Pandemie im März 2020] wzrosła o 62%, a problemy ze zdrowiem psychicznym zostały zgłoszone w prawie wszystkich krajach”.

Ponad 80% pielęgniarek zgłosiło jakąś formę stresu psychicznego spowodowanego pandemią w niektórych krajach regionu. „Otrzymaliśmy doniesienia, że ​​9 na 10 pielęgniarek wyraziło zamiar odejścia z pracy” – czytamy w komunikacie prasowym Biura Regionalnego WHO dla Europy.

różnice regionalne

Gęstość personelu medycznego w regionie waha się od jednego do pięciu razy w zależności od kraju.

Patrząc na państwa członkowskie UE, zagęszczenie lekarzy, pielęgniarek i położnych w 2020 r. i ubiegłym roku było najwyższe w Irlandii, Niemczech i Finlandii – ponad 150 na 10 000 mieszkańców.

Najmniej pracowników służby zdrowia było na Łotwie, w Polsce i Bułgarii, gdzie liczba pracowników służby zdrowia wynosiła mniej niż 100 na 10 000.

„Niedobory kadrowe, niewystarczająca rekrutacja i zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników, drenaż mózgów, nieatrakcyjne warunki pracy i słaby dostęp do szkoleń zawodowych szkodzą systemom opieki zdrowotnej” – mówi Kluge.

„Dodatkowo niewystarczające dane i możliwości analityczne, słaba administracja i zarządzanie, brak planowania strategicznego i niedoinwestowanie w rozwój siły roboczej” – dodał.

Aby rozwiązać te problemy, Biuro Regionalne WHO dla Europy wezwało państwa członkowskie do podjęcia 10 działań na rzecz wzmocnienia pozycji pracowników służby zdrowia i opieki, w tym edukacji, cyfryzacji i poprawy warunków pracy .

„Obejmuje to uatrakcyjnienie miejsc pracy w opiece zdrowotnej poprzez wyższe wynagrodzenia, pielęgnowanie przyszłych liderów opieki zdrowotnej, wspieranie rozwoju zawodowego i zdrowia psychicznego, poprawę gromadzenia danych i lepsze wykorzystanie narzędzi cyfrowych” – powiedział Kluge.

„Wszystkie te zagrożenia stanowią tykającą bombę zegarową, która nieleczona może potencjalnie prowadzić do złych wyników zdrowotnych we wszystkich obszarach, długiego oczekiwania na leczenie, wielu zgonów, którym można by zapobiec, a nawet załamania się systemu opieki zdrowotnej” – ostrzegł Kluge. . .

UE poprawia warunki pracy w sektorze opieki

ten Europejska strategia opieki i wsparciaprzedstawiony przez Komisję Europejską 7 września, ma na celu poprawę warunków pracy i przyciągnięcie większej liczby osób – zwłaszcza mężczyzn – do sektora opieki.

Zalecenia dla państw członkowskich obejmują poprawę płac i warunków pracy, a także edukację i szkolenie opiekunów.

Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Nicolas Schmit powiedział w Komunikat prasowy: „UE uznaje wartość pracy opiekuńczej, która musi przekładać się na lepsze warunki pracy i lepszą płacę”.

[Bearbeitet von Alice Taylor]

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *