Strefa węgla brunatnego Turów: Polska musi zapłacić mandat

Luksemburg W sporze o wydobycie węgla brunatnego w Turowie na granicy z Saksonią Europejski Trybunał Sprawiedliwości ukarał Polskę grzywną. Mimo zarządzenia tymczasowego TSUE w maju Warszawa nie zaprzestała wydobycia węgla brunatnego, wynika z zarządzenia wydanego w poniedziałek przez wiceprezesa TSUE Rosario Silvę de Lapuertę. W efekcie Polska musi teraz zapłacić do budżetu UE karę w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień niewykonania nakazu.

Jednak polski rząd od razu dał do zrozumienia, że ​​nie zamknie kopalni odkrywkowej i powiedział, że trwają już rozmowy z Czechami w sprawie polubownego rozwiązania. Wyrok ETS podważa te wysiłki.

Decyzja wywodzi się z wniosku sąsiedniego kraju Czech, który wcześniej złożył skargę przeciwko Polsce do ETS. Kraj skarży się, że koncesja na wydobycie odkrywkowe została przedłużona bez konieczności przeprowadzania badań oddziaływania na środowisko. Polska złamała prawo UE. Rząd w Pradze obawia się też, że poziom wód gruntowych spadnie.

Mieszkańcy sąsiedniego czeskiego regionu przygranicznego również skarżyli się na hałas i zanieczyszczenie pyłem. Wstępny nakaz ETS w maju był zgodny z tymi argumentami.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Jednak polski rząd trzymał się wydobycia węgla. Premier Mateusz Morawiecki uzasadnił to stwierdzeniem, że bezpieczeństwo energetyczne kraju musi być zagwarantowane. W czerwcu Czechy wystąpiły z wnioskiem o zwrot do budżetu UE dziennej grzywny w wysokości 5 mln euro. Polska z kolei wystąpiła o uchylenie majowego zarządzenia tymczasowego.

„Nie dostaniesz ani grosza”

Wiceprzewodniczący ETS właśnie odrzucił polski wniosek. Jednocześnie nałożyła grzywnę w wysokości 500 000 euro do czasu, aż Polska zastosuje się do nakazu tymczasowego. ETS wyda prawomocny wyrok w sprawie w późniejszym terminie.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, według agencji PAP, że rząd nie zamknie kopalni odkrywkowej Turów. Kara jest nieproporcjonalna do sytuacji i nieuzasadniona. Turów jest znaczącym pracodawcą w regionie i ważnym dla energetyki. Zastępca prokuratora generalnego Marcin Romanowski napisał na Twitterze: „Nie dostaniesz ani grosza”.

ETS nakłada na Polskę karę dzienną w sporze o kopalnię odkrywkową Turów

Polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka mówił o bardzo intensywnych dyskusjach na temat rozwiązania z Czechami. Jednak obserwatorzy w Pradze nie oczekują już porozumienia przed wyborami parlamentarnymi na początku października i utworzeniem nowego rządu.

Czeski rząd powiedział, że z zadowoleniem przyjął werdykt, ale jest zainteresowany ugodą pozasądową. Minister środowiska Richard Brabec przyznał, że nałożenie kary zmotywowało Polskę do zaprzestania wydobycia węgla w Turowie.

Kopalnia odkrywkowa Turów istnieje od ponad 100 lat. Ostatnio jednak został poszerzony w kierunku granicy z Czechami.

Nieprzerwany: Komisja Europejska ostrzega Polskę przed sporem dotyczącym kopalni odkrywkowej Turów

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *