Świadczenia społeczne dla ukraińskich uchodźców w Europie

Andreas Sandig i Alicia Müller, MDR AKTUELL

3 czerwca 2023, 13:01

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. ponad połowa ludności Ukrainy została zmuszona do ucieczki. Agencja ONZ ds. uchodźców odnotowała prawie 22 miliony przekroczeń granicy z Ukrainą, a także pięć milionów osób wewnętrznie przesiedlonych. W krajach europejskich żyje obecnie około 8,3 mln Ukraińców (stan na 30 maja 2023 r.), prawie milion w Niemczech. Pomoc dla uchodźców różni się w zależności od kraju.

Pomoc i świadczenia socjalne dla uchodźców z Ukrainy Polska, Republika Czeska, Austria, Węgry, Rumunia i szwajcarski.

Wokół Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny Ukrainę opuściło dwanaście milionów ludzi. Polska uciekło, co oznacza, że ​​w sąsiednim państwie ukraińskim na stałe pozostało 1,6 mln osób. Uchodźcy zarejestrowani w Polsce mają możliwość ubiegania się o jednorazową wpłatę w wysokości 300 zł na zakup najważniejszych rzeczy po przybyciu. Odpowiada to około 66 euro. Możesz także ubiegać się o zasiłek rodzinny w wysokości 110 euro na dziecko miesięcznie.

Za zakwaterowanie w mieszkaniach zbiorowych państwo polskie płaci 40 złotych, czyli równowartość około ośmiu euro dziennie na osobę przez cztery miesiące. Każdy, kto pozostanie tam dłużej, musi pokryć połowę kosztów. Potem uchodźcy muszą mniej więcej stanąć na własnych nogach. Do kwietnia 2023 r. rodziny ukraińskie otrzymywały zasadniczo zezwolenie na pobyt na 18 miesięcy z możliwością przedłużenia. Prawo zostało dostosowane z myślą o uchodźcach. Zezwolenia na przyjęcie ważne są początkowo do marca 2024 r. Uchodźcy wojenni mają specjalny status w krajowym systemie rejestrów. Dzięki numerowi zarządczemu PESEL mogą m.in. otworzyć konto bankowe, pracować i mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Pracodawcy mogą rejestrować swoich ukraińskich pracowników bez biurokracji. W Polsce pracę znalazło już około 900 000 uchodźców.

Jednak świadczenia takie jak pomoc finansowa dla polskich rodzin przyjmujących uchodźców czy bezpłatne korzystanie z transportu publicznego zostały obecnie ograniczone, a nawet wyeliminowane. Od 1 czerwca bezpłatnie będzie można korzystać z komunikacji miejskiej wyłącznie do i z miast położonych za wschodnią granicą.

W Republika Czeska Specjalne zasady dotyczące uchodźców ukraińskich zostały przedłużone do 31 marca 2024 r. Każdy, kto chce zachować status chroniony, musi zarejestrować się online i odebrać wizę. W zamian korzystają z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego i mogą pracować, uczyć się lub uczęszczać do żłobków i szkół. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że w Czechach na stałe mieszka ponad 300 000 Ukraińców. Z tymczasowej ochrony skorzystało ponad 500 000 osób. Finansowanie pomocy publicznej zostanie zmniejszone od lipca 2023 r. Ukraińscy uchodźcy otrzymają wówczas równowartość około 200 euro miesięcznie przez pięć miesięcy, a potem już tylko około 130 euro. Osoby mieszkające w bezpłatnych obiektach zbiorowego zakwaterowania otrzymają mniej pieniędzy i będą musiały się wyprowadzić po pięciu miesiącach. Konserwatywny premier Petr Fiala ma nadzieję, że więcej uchodźców pójdzie do pracy.

W Austria odbierać Ukraińcy i członkowie ich rodzin korzystają z prawa pobytu tymczasowego, obecnie do 4 marca 2024 r. Według rządu może ono zostać przedłużone maksymalnie o rok. Prawo pobytu zapewnia dostęp do mieszkań, opieki medycznej, rynku pracy i systemu edukacji. Każdy, kto uzyskał w Austrii status „osoby deportowanej”, może ubiegać się o podstawowe zabezpieczenie. Na dzieci przysługuje także zasiłek rodzinny w wysokości do 165 euro miesięcznie na dziecko.

Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, będzie ono dostępne w Austrii w grudniu 2022 r ponownie wprowadzone poprawki. Konkretnie, według Federalnej Agencji Usług Opieki i Wsparcia oznacza to: w przypadku zakwaterowania prywatnego przysługuje dieta w wysokości do 260 euro miesięcznie dla dorosłych i do 145 euro dla nieletnich. Rodziny korzystają z miesięcznej pomocy w najmie w wysokości do 330 euro, a dla osób indywidualnych do 165 euro. Każdemu uczniowi przysługuje stypendium w wysokości 200 euro rocznie. Na odzież przeznaczona jest pomoc finansowa w wysokości 150 euro na osobę rocznie. Dla nowo przybyłych Ukraińców dostępny jest „Bilet Pierwszego Przybycia na Ukrainę”, który umożliwia im wjazd do Austrii z krajów sąsiednich w ciągu jednego dnia lub przejazd pociągami ÖBB na inne stacje graniczne. Pozostało już tylko kilka bezpłatnych połączeń komunikacji miejskiej, z których większość już straciła ważność.

Węgry jest przede wszystkim krajem tranzytowym dla uchodźców wojennych. Nie ma wiarygodnych danych: dotychczas na Węgry przybyło ponad 2,7 mln osób z Ukrainy, z czego jedynie ok. 36 tys. zostało dłużej. Na Węgrzech status uchodźcy oficjalnie nazywany jest „ochroną tymczasową”, ale wie o tym tylko kilka osób. Jednak wiele osób ubiega się zamiast tego o zwykłą wizę pracowniczą. Status uchodźcy obejmuje natomiast nieograniczone zezwolenie na pracę. „Ochrona tymczasowa” początkowo obowiązywała przez rok, a pod koniec 2022 roku została przedłużona na kolejny rok.

Ukraińscy uchodźcy mają prawo do mieszkania na Węgrzech, często w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Dorośli otrzymują równowartość 61 euro miesięcznie, dzieci 37 euro miesięcznie. Kto odrzuci ofertę pracy, traci swoje prawa. Nieletni mają dostęp do przedszkoli i szkół. Istnieją również zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Pro Asyl skrytykował usługi jako niewystarczające.

W Rumunia Z około trzech milionów osób, które uciekły z granicy ukraińsko-rumuńskiej, około 94 000 nadal przebywa w kraju. Uchodźcy ukraińscy korzystają z tzw. prawa tymczasowego pobytu w Rumunii. Nie muszą ubiegać się o azyl, mogą bezpłatnie skonsultować się z lekarzem i posłać swoje dzieci do rumuńskiej szkoły. Od maja 2023 r. pomoc państwa została ograniczona. Ukraińskie rodziny otrzymują obecnie 150 euro miesięcznie za zakwaterowanie na cztery miesiące, a osoby samotne otrzymują nieco mniej. Do tego dochodzi 120 euro na osobę miesięcznie na wyżywienie. Właściciele nie otrzymują już także funduszy rządowych, jeśli wynajmują mieszkania ukraińskim uchodźcom. Wcześniej kosztowało to 10 euro dziennie od osoby. Regularna pomoc społeczna dla dorosłych wynosi 30 euro miesięcznie. Na dzieci powyżej drugiego roku życia przysługuje 40 euro zasiłku rodzinnego. Pro Asyl krytykuje bariery w dostępie do świadczeń socjalnych jako zbyt wysokie, a świadczenia jako bardzo niskie.

TO szwajcarski przyznaje status ochrony S uchodźcom ukraińskim. Rozporządzenie obowiązuje od marca 2022 r., a w listopadzie ubiegłego roku zostało przedłużone co najmniej do początku marca 2024 r. – pod warunkiem, że do tego czasu sytuacja na Ukrainie nie ulegnie zasadniczej zmianie. Do tej pory status ten uzyskało w Szwajcarii ponad 80 000 Ukraińców, ale 12 000 przywróciło go już po powrocie na Ukrainę. Obejmuje prawo do mieszkania, pomocy finansowej i opieki medycznej. Osoby dotknięte chorobą mogą w każdej chwili wjechać i wyjechać z kraju oraz mogą pracować w Szwajcarii.

Każdy, kto nie może zarabiać na życie, korzysta z pomocy społecznej kantonu, do którego został przydzielony. Według Swiss Refugee Aid (SFH) liczba ta jest jednak niższa niż liczba miejscowej ludności i wynosi od 30 do 60 procent. Pomoc przeznaczona jest na pokrycie podstawowych potrzeb życia codziennego i może mieć formę świadczeń rzeczowych lub pieniężnych. Państwo płaci także 250 franków na osobę miesięcznie na integrację społeczną i zawodową uchodźców – zwłaszcza na kursy językowe.

Różnice w wsparciu socjalnym są czasami skrajne – w zależności od lokalizacji i rodzaju mieszkania. Kantony otrzymują pieniądze od Konfederacji globalny pakiet w wysokości około 1500 franków na uchodźcę miesiąc. Kwota, jaką gminy płacą danej osobie, różni się w zależności od miejsca zakwaterowania i wykorzystanej oferty integracyjnej. Od 10 marca obowiązują specjalne regulacje dla ukraińskich uchodźców posiadających samochód: jeśli chcą nadal korzystać z pomocy społecznej, musisz pozbyć się samochodu.

Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | Wiadomości radiowe | 31 maja 2023 | 13:16

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *