System opieki zdrowotnej – Polski pacjent

Brak sprzętu i personelu oraz złe warunki pracy charakteryzują polską służbę zdrowia (zdjęcia: imago / Westend61 / Andrew Brookes)

„Po prostu nie możemy znaleźć lekarzy” – mówi zrozpaczona dyrektor kliniki. Podczas gdy prywatny system opieki zdrowotnej kwitnie, sektor publiczny słabnie. W 2017 roku młodzi lekarze rozpoczęli strajk w całej Polsce, a wielu rozpoczęło strajk głodowy. Dlatego zwracali uwagę na swoje nędzne warunki pracy i niskie zarobki.

Rząd zobowiązał się do poprawy sytuacji, podnosząc płace i obiecując zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną. Jednak znaczna część dodatkowych pieniędzy trafia teraz do nowo utworzonej „agencji badań medycznych”. Zdaniem Ministra Zdrowia chodzi o to, aby w przyszłości pacjenci mogli być leczeni „skuteczniej i nowocześniej”. Celem telemedycyny jest w szczególności zapewnienie postępu medycznego wszystkim pacjentom. Tymczasem fundacje w dalszym ciągu zbierają miliony na finansowanie pilnie potrzebnego sprzętu w szpitalach.

Spojrzenie za kulisy.

Protest w Sopocie przeciwko planowanemu zamknięciu miejscowego szpitala

Polskie szpitale w kryzysie
W Polsce niemal jednej trzeciej szpitali grozi zamknięcie, mimo wzrostu liczby pacjentów. W służbie zdrowia brakuje pieniędzy, a nowy system refundacji pogarsza sytuację.

W Krakowie otwarto nowy ośrodek ginekologiczno-położniczy

Lepiej z liberalną położną
Długie terminy oczekiwania i niska efektywność to główne problemy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Ci, których na to stać, wybierają prywatne podmioty świadczące opiekę zdrowotną, np. położną na oddziale położniczym. Szczególnie dobrze wykształceni mieszkańcy miast wolą ten system od systemu publicznego.

Co roku w styczniu w Polsce w ramach akcji charytatywnej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze na zakup sprzętu medycznego.

Czerwone serce reprezentuje miliony złotych
Czy to na tomografach komputerowych, czy w inkubatorach, na sprzęcie medycznym wielu polskich klinik wisi czerwone serce. Pacjenci wiedzą: to urządzenie było oferowane. Inicjatywa co roku zbiera miliony.

Strajk głodowy młodych lekarzy w Gdańsku, jesień 2017 r

Żadnej poprawy od czasu strajku głodowego
Wiele klinik staje przed dylematem: wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, brakuje im niezbędnego personelu. Trudne warunki pracy skłoniły młodych lekarzy do rozpoczęcia w 2017 r. strajku głodowego, który początkowo wydawał się skuteczny. Teraz panuje rozczarowanie.

Modele polskiej Grupy Comarch do cyfrowego monitorowania zdrowia

Monitorowanie za pomocą paska danych
Godziny konsultacji na ekranie, wideokonsultacje przed lub w trakcie operacji: w czasach niedoborów kadrowych perspektywy dają nowoczesne technologie w Polsce. Dlatego też coraz więcej polskich firm IT wkracza do sektora opieki zdrowotnej z nowymi produktami.

Produkcja Deutschlandfunk z czerwca 2019

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *