Szkody wojenne w Polsce: Scholz odrzuca roszczenia odszkodowawcze

Stan: 06.09.2022 18:37

Polska szacuje szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej na ponad 1,3 biliona euro – i domaga się odszkodowania. Kanclerz Scholz sprzeciwia się temu: sprawa jest ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym.

Kanclerz Olaf Scholz odrzucił polskie roszczenia o szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej. „Podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne mogę zaznaczyć, że ta kwestia została ostatecznie uregulowana w prawie międzynarodowym” – powiedział polityk SPD w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W zeszłym tygodniu komisja sejmowa w Warszawie przedstawiła raport, w którym szkody wyrządzone przez nazistowskie Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej wyniosły ponad 1,3 biliona euro. Jednocześnie prezes rządzącej partii narodowo-konserwatywnej PiS Jarosław Kaczyński ponowił wniosek o odszkodowanie. Niemcy nie muszą płacić za reparacje od razu, ale przez dziesięciolecia, powiedział. Suma nie stanowi nadmiernego obciążenia dla niemieckiej gospodarki: dziesiątki krajów na całym świecie otrzymały odszkodowania od Niemiec. „Nie ma powodu, aby Polska była zwolniona z tej reguły” – powiedział Kaczyński.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki powiedział również, że w najbliższym czasie Warszawa wyśle ​​odpowiednią „notę dyplomatyczną” do rządu federalnego. Ten krok jest poparty „bardzo dokładną analizą”.

Rząd federalny mówi o porozumieniu dwa plus cztery

Według raportu, suma ponad 1,3 biliona euro wyliczona przez komisję sejmową w Warszawie wynika m.in. ze śmierci ponad 5,2 mln obywateli Polski. Uwzględniono także lata pracy przymusowej ponad dwóch milionów Polaków deportowanych do Niemiec. Wspomniane są takie firmy jak BMW, Opel, Porsche czy Hugo Boss. Autorzy raportu szacują szkody wyrządzone budynkom, obiektom sakralnym, przemysłowi i rolnictwu na 169 miliardów euro.

Odrzucając roszczenia o reparacje, rząd federalny powołuje się na traktat dwa plus cztery z 1990 r. o skutkach jedności niemieckiej dla polityki zagranicznej. Powiedziała też, że PRL zrzekła się dalszych reparacji w 1953 roku i wielokrotnie to potwierdzała.

Tusk oskarża PiS o wewnętrzną kampanię polityczną

Ale w Polsce były też przeciwne wiatry. Liberalna opozycja zarzuciła PiS wewnętrzną kampanię polityczną – partia rządząca chciała wyróżnić się w kraju żądaniem reparacji na rok przed wyborami parlamentarnymi. – Inicjatywa PiS w sprawie reparacji wojennych pojawiała się od kilku lat, gdy PiS musi zbudować narrację polityczną – powiedział były przewodniczący Rady UE Donald Tusk, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej PO. Kaczyński chce budować poparcie dla partii rządzącej „na tej antyniemieckiej kampanii” – powiedział Tusk.

Grecja wezwała również do negocjacji w sprawie reparacji w 2019 r. z tak zwaną notatką werbalną do Berlina. Rząd federalny oficjalnie odrzucił to w tym czasie.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *