Tusk uzasadnia przejęcie mediów publicznych – Euractiv DE

Premier Donald Tusk wzywa do zorganizowania w sobotę wiecu przeciwko mowie nienawiści, aby uzasadnić swoją politykę w zakresie mediów publicznych. Podzieliło to polskie społeczeństwo i wzbudziło obawy wśród organizacji zajmujących się wolnością mediów.

Rajd Gdański przypada w momencie, gdy zmiana zarządów mediów publicznych przez nowego Ministra Kultury Bartłomieja Sienkiewicza (PO/PPE) spotyka się z oporem ze strony członków PiS. Oni sami mają jeden z TVPSiedziba firmy na ulicy Woronicza w Warszawie jest oblegana.

Dzień po wiecu, 14 stycznia, przypada piąta rocznica tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, byłego polityka Tuska Platformy Obywatelskiej (PO/EPL). Został pchnięty nożem podczas imprezy charytatywnej.

Zabójstwo ma związek z nagonią Adamowicza prowadzoną przez telewizję publiczną. TVP zostało rozpoczęte. Eksperci zarzucali stacji telewizyjnej ścisłą kontrolę rządu rządzącej wówczas w Polsce nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS/EKR).

„Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji. „Nie pozwólmy, aby znów zatriumfowała nienawiść i kłamstwo” – napisał Tusk w X, zapowiadając sobotnie wydarzenie.

W ciągu ośmiu lat sprawowania władzy rząd PiS zmienił ustawodawstwo pod nazwą „repolonizacja” mediów, aby znacząco zwiększyć kontrolę większości rządowej nad mediami publicznymi.

Dlatego, TVP rzekoma machina propagandowa rządu PiS, która regularnie wyśmiewała opozycję i zarzucała jej działanie wbrew polskim interesom. Również wspiera TVP Polityka rządu.

Choć PiS wygrał wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku, nie udało mu się zapewnić sobie większości parlamentarnej. Zastąpiła ją zatem u władzy szeroka koalicja partii burżuazyjnych i lewicowych Tuska.

Śmierć Adamowicza jako usprawiedliwienie kontroli mediów

W międzyczasie nowemu zarządowi udało się przejąć siedzibę na Placu Powstańców, stąd treść TVP będzie teraz transmitowany. Początkowo główny codzienny program informacyjny nadawany był przez TVPWiadomości, które rozpoczynają się o 19:30 i są powszechnie krytykowane za chwalenie polityki rządu PiS i ataki na opozycję, zostały zastąpione nowym programem zatytułowanym „19:30”.

Przejęciu mediów, przedstawianemu przez obóz Tuska jako konieczne do „odpolitycznienia” mediów publicznych i uczynienia ich na nowo wiarygodnym źródłem informacji, sprzeciwił się także Prezydent Andrzej Duda, były poseł PiS oraz niektóre stowarzyszenia na rzecz wolności mediów.

Dla Tuska wiece polityczne stały się w ostatnich miesiącach potężną bronią polityczną. Według różnych szacunków w czerwcowym marszu wzięło udział od 100 000 do 500 000 osób, co mogło przyczynić się do jego sukcesu wyborczego w dalszej części roku.

Sam Tusk nie dał żadnych wskazówek na temat związku marszu z ostatnimi wydarzeniami w mediach publicznych. Wielu polityków PO od dawna wskazywało jednak na możliwe motywy polityczne śmierci Adamowicza.

Podejrzewali, że doniesienia te miały wpływ na mordercę, skazanego za swoje przestępstwo na dożywocie TVP można było się zainspirować. Ich celem był Adamowicz, gdy w 2018 r. skutecznie ubiegał się o reelekcję na prezydenta Gdańska przeciwko kandydatowi PiS Kacperowi Płażyńskiemu, obecnie posłem.

Żona zmarłego burmistrza, Magdalena Adamowicz, prawniczka specjalizująca się w prawie morskim, kilka miesięcy po śmierci męża wystartowała w wyborach europejskich w 2019 roku i zdobyła mandat posłanki EPP.

W zeszłym roku była kontrsprawozdawcą w sprawie propozycji rozszerzenia unijnego wykazu przestępstw o ​​mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści.

[Bearbeitet von Kjeld Neubert]

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *