Ukraina, najnowsze wiadomości z nocy wojny z Rosją – Polityka zagraniczna

Ukraina od czterech tygodni opiera się rosyjskiej inwazji. Zacięte walki trwały w środę, a według zachodnich szacunków wojska rosyjskie poczyniły niewielkie postępy z powodu wyczerpania i problemów z zaopatrzeniem.

Najważniejsze wiadomości ostatnich godzin:

Bitwy o miasto Chersoń

Według urzędnika Departamentu Obrony USA siły ukraińskie walczą o odebranie Rosjanom ważnego południowego miasta Chersoniu. Armia rosyjska nie ma już tak ścisłej kontroli nad miastem jak wcześniej, dlatego Cherson ponownie został sklasyfikowany jako „obszar sporny”.

Chersoń, na początku delty ujścia Dniepru, jest strategicznie ważnym miastem portowym, powiedział urzędnik. Gdyby Ukraińcom udało się odbić miasto, skomplikowałoby to rosyjski atak na pobliski oblężony Mikołajów. Utrudniłoby to również ewentualną ofensywę lądową na portowe miasto Odessę.

Ukraina: wciąż możliwy atak na Kijów

Armia ukraińska nadal uważa, że ​​możliwy jest zakrojony na szeroką skalę atak wojsk rosyjskich na Kijów. W tym celu wróg nadal gromadzi silne siły – powiedział w piątek szef sztabu armii ukraińskiej Olexander Grusewitsch. Również, zgodnie z ustaleniami rozpoznania w Kaukaskiej Republice Dagestanu, do tej operacji przygotowywane są jednostki specjalne. Te informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane. W ostatnim czasie wojskom ukraińskim udało się odzyskać kilka pozycji i miast w obwodzie kijowskim.

Francja, Turcja i Grecja planują ewakuację Mariupola

Francja chce rozpocząć akcję humanitarną z Turcją i Grecją, aby szybko ratować ludzi z ukraińskiego portu Mariupol na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym prezydent Emmanuel Macron w piątek wieczorem po szczycie europejskim w Brukseli. Nowe sankcje przeciwko ludziom i firmom w Rosji pochodzą z Wielkiej Brytanii. A prezydent USA Joe Biden chce wygłosić przemówienie na temat wojny na Ukrainie, kiedy w sobotę odwiedzi Warszawę.

Podczas planowania międzynarodowej akcji ratowniczej dla mieszkańców Mariupola są już konkretne rozmowy z burmistrzem i koordynacja z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiedział Macron w Brukseli. Potrzebny jest teraz układ również z Rosją, której wojska od tygodni oblegają miasto. Zełenski określił sytuację w Mariupolu jako „całkowicie tragiczną”. Armia rosyjska nie zezwoliła na pomoc humanitarną dla mieszkańców. „Wykorzystują mieszkańców Mariupola jak najlepiej dla swoich propagandystów” – powiedział w przemówieniu wideo w piątek wieczorem. Do tej pory w tym tygodniu udało się ewakuować nieco ponad 26 000 cywilów z mocno zagrożonego miasta.

Premier Ukrainy wzywa do pomocy humanitarnej

Premier Ukrainy Denys Schmyhal zwrócił się do wszystkich burmistrzów świata o pomoc humanitarną dla ludności swojego kraju. Jednocześnie w piątek wieczorem zaapelował do wszystkich międzynarodowych partnerów o wsparcie dalszej odbudowy swojego kraju. „Zwracam się (z tą prośbą) nie tylko do zaprzyjaźnionych rządów, ale także do burmistrzów miast europejskich i innych miast na całym świecie” – powiedział. „W tej chwili Rosja niszczy nasze miasta i wsie, tak jak naziści zrobili to 80 lat temu”.

„Wzywamy was do odnowienia tradycji miast bliźniaczych” – powiedział Schmyhal. „Wspieraj miasta ukraińskie pomocą humanitarną i funduszami na odbudowę”.

Schmyhal oszacował szkody wyrządzone ukraińskiej gospodarce przez wojnę na prawie 515 miliardów euro w połowie marca. Według oficjalnych ukraińskich wyliczeń same szkody w infrastrukturze to ok. 108 mld euro. Liczby nie mogły być początkowo zweryfikowane niezależnie.

USA i Wielka Brytania nakładają nowe sankcje na Rosję

Według doniesień prasowych rząd USA przygotowuje sankcje wobec rosyjskich firm dostarczających towary i usługi moskiewskim wojskowym i tajnym służbom. The Wall Street Journal podał w piątek, powołując się na urzędników amerykańskich.

Większość z tych firm, w tym Serniya Engineering i producent sprzętu Sertal, znajdowała się wcześniej na amerykańskiej liście zakazującej eksportu wrażliwych technologii do tych firm. Według gazety sankcje ze strony Departamentu Skarbu USA mogą zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu. Skarb Państwa odmówił komentarza.

Brytyjski rząd nałożył także sankcje na 65 innych osób i firm w Rosji. Wśród nich jest rosyjska firma zbrojeniowa Kronstadt jako producent uzbrojonego drona Orion i innych bezzałogowych statków powietrznych, według aktualizacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony opublikowanej w sobotę wieczorem.

Systemy te były używane w rosyjskiej wojnie agresji na Ukrainę, czytamy w oświadczeniu, powołując się na informacje wywiadowcze. Ponieważ silna ukraińska obrona powietrzna mogła ograniczyć załogowe loty kosmiczne poza linię frontu, Rosja była z pewnością zmuszona do rozmieszczenia większej liczby bezzałogowych statków powietrznych. Prawdopodobnie doprowadzi to do większego popytu na te systemy i ich zużycia. Sankcje zaszkodziłyby rosyjskiemu przemysłowi obronnemu i ograniczyłyby jego zdolność do zastępowania systemów.

Kijów ostrzega: wróg słucha

Ministerstwo Obrony Ukrainy ostrzegło przed pochopnym i niekontrolowanym zgłaszaniem dostaw broni lub działań militarnych w rosyjskiej wojnie agresji. To tylko pomogłoby stronie rosyjskiej i pomogłoby jej „dokładniej dostosować działania” – powiedziała w piątek wieczorem wiceminister obrony Hanna Maljar.

W przeszłości „dobre lub wdzięczne raporty” o zakupach lub dostawach broni skutkowały albo rozwiązaniem kontraktów, albo uniemożliwieniem dostaw. „I tak dzisiaj, w warunkach wojennych, staramy się zapobiegać wyciekom informacji o otrzymywanej przez nas pomocy” – powiedział Maljar.

Jednocześnie przypomniała ustawę uchwaloną przez parlament, która kryminalizuje nieuprawnione rozpowszechnianie informacji wojskowych. Dlatego szczegóły działań wojskowych powinny być omawiane dopiero po ich wydaniu przez Sztab Generalny. W przeciwnym razie armia ukraińska poniosłaby „niepotrzebne straty”.

Wielka Brytania dostarcza żywność do otaczających Ukraińców

Wielka Brytania finansuje żywność o wartości 2 milionów funtów dla ludzi w uwięzionych ukraińskich miastach.

„Lokalny popyt na Ukrainie jest ogromny. Wiele osób tkwi w piwnicach w odgrodzonych obszarach bez dostępu do żywności i wody” – powiedziała w oświadczeniu doradca ds. pomocy humanitarnej brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Alice Hooper. Należy przewieźć 25 ciężarówek wypełnionych suchą żywnością, konserwami i wodą. od magazynów w Polsce i na Słowacji po najbardziej wrażliwe miasta na Ukrainie.

Zełenski: Rosja marnuje miliardy na kłamstwa i propagandę

Według ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rosyjscy przywódcy wydali na propagandę dziesiątki miliardów dolarów.

„Wszyscy dobrze wiecie, jaki ogromny państwowy system propagandowy zbudowała Rosja” – powiedział Zelenskyj w nagraniu wideo w sobotni wieczór. „Prawdopodobnie nikt na świecie nigdy nie wydał tak ogromnych sum na kłamstwa”.

Moskwa nie brała jednak pod uwagę, że nie gwarantuje to wyniku. „Tam, gdzie ścieżka kłamstwa musi być wybrukowana pieniędzmi, wynik nie jest gwarantowany” – powiedział Zelenskyj. „Ścieżka prawdy jest trudna, ale prawda idzie własną drogą”.

Rosja na kilka tygodni przed rozpoczęciem ofensywy na Ukrainie kategorycznie zaprzeczała jakimkolwiek zamiarom ataku. Na oczach własnej publiczności wojna jest ogłaszana jedynie jako „operacja specjalna”. Informacji Selenskyja nie można było niezależnie zweryfikować.Zdjęcie: BILD

Dziennikarze BILD również relacjonują dziś na żywo w telewizji najnowsze wydarzenia.
Wszystkie artykuły o wojnie na Ukrainie można znaleźć
tutaj.

„Wojna Putina” – Użytkownicy aplikacji mogą zapisać się do nowego newslettera tutaj!

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *