Ukraina Wojna na pasku na żywo: +++ 05:19 Szef ONZ: zawieszenie broni nie wydaje się obecnie możliwe +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 05:19 Szef ONZ: zawieszenie broni nie wydaje się obecnie możliwe +++

Sekretarz generalny ONZ António Guterres nie widzi obecnie szans na zakończenie walk na Ukrainie: „W tej chwili globalne zawieszenie broni na Ukrainie nie wydaje się możliwe” – mówi Guterres. „To był nasz apel ze względów humanitarnych, ale nie wydaje się to możliwe”. Koordynator ONZ ds. pomocy nadzwyczajnej, Martin Griffiths, wcześniej udał się do Moskwy i Kijowa na rozmowy w sprawie możliwości „humanitarnego zawieszenia broni” w wojnie na Ukrainie.

+++ 04:39 OBWE i Rada Europy: Moskwa musi powstrzymać ataki na miejsca kultu +++
Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz Rady Europy wzywają Rosję do zaprzestania ataków na miejsca kultu religijnego i miejsca kultu na Ukrainie. „Jesteśmy przerażeni niszczeniem miejsc kultu religijnego i miejsc kultu: kościołów, synagog i meczetów” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu. Są one niezbędne dla różnych wspólnot religijnych na Ukrainie, „bardziej niż kiedykolwiek w czasach kryzysu”. Dlatego wzywa się Rosję do położenia kresu tym wyburzeniom, które wraz z „masowym zabijaniem dziesiątek tysięcy cywilów” stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości. Pod koniec marca z Kijowa poinformowano, że wojna z rosyjską agresją zniszczyła lub zniszczyła blisko 60 cerkwi i miejsc kultu innych religii na Ukrainie. Większość dotkniętych obiektów to cerkwie.

+++ 04:07 ESA kończy współpracę z Rosją w ramach misji „Luna” +++
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę europejska agencja kosmiczna ESA kończy współpracę z Rosją w ramach ich misji księżycowych „Luna”. Technologie, które ESA miała wysłać wraz z rosyjskimi misjami, są obecnie przenoszone w kosmos gdzie indziej. Jak ogłosiła paryska ESA, program wierceń i analiz poleci teraz na Księżyc z pomocą amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

+++ 03:24 Habeck: „Rozładunek prezydenta federalnego to rozładunek Niemiec” +++
Wicekanclerz Robert Habeck uważa za problematyczne odwołanie przez Ukrainę wizyty prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. „Prezydentem federalnym są Niemcy. I dlatego jego zaproszenie od prezydenta Selensky’ego jest zaproszeniem z Niemiec” – powiedział zielony polityk gazetom grupy medialnej Funke. „Niestety muszę to ująć w ten sposób: strona ukraińska popełniła dyplomatyczny błąd”. Zapytany, czy on lub kanclerz Olaf Scholz odwiedziliby Ukrainę, zielony polityk odpowiedział: „Teraz wszyscy powinniśmy się upewnić, że rozwiążemy problem, a nie go pogorszymy. Dlatego wynaleziono telefony”. Cały rząd jest w stałym kontakcie z rządem ukraińskim.

+++ 02:57 Piloci ukraińscy szukają sponsorów na zakup samolotów bojowych +++
Wydaje się, że ukraińscy piloci rozpoczynają kampanię zakupu myśliwców dla swoich sił powietrznych. „Kup mi myśliwiec” – mówi wideo, do którego odwołują się ukraińskie media. W filmie mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych i przebrany za pilota stoi przed wrakiem zestrzelonych ukraińskich myśliwców. Mówi, że potrzebuje myśliwca do niszczenia czołgów i zbrodniarzy wojennych. na partnerze Stronie internetowej wymienia kraje z istniejącymi samolotami zaprojektowanymi przez ZSRR, zwłaszcza z byłego bloku wschodniego, od których można było kupować odrzutowce. Na wideo widać, że piloci nauczą się także pilotować myśliwce w stylu zachodnim, od szwedzkiego JAS 39 Gripen po amerykański F-35.

+++ 02:16 Kretschmer: „Przekroczyłby linię podczas dostarczania broni” +++
Premier Saksonii Michael Kretschmer wypowiada się przeciwko dostawom ciężkiej broni na Ukrainę. „Przekroczylibyśmy linię, gdybyśmy dostarczyli czołgi lub samoloty, a nawet stworzyli strefę zakazu lotów. Ta linia musi być utrzymana” – mówi Kretschmer z „Rheinische Post”. Niemcy dużo robią, ale nie mogą iść na wojnę. „Z wielkim niepokojem obserwuję, że stabilne bariery niemieckiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa są w tej chwili bardzo szybko burzone. Niemcy jak dotąd odmawiały dostaw broni na tereny objęte wojną i nie bez powodu” – powiedział polityk CDU. .

+++ 01:28 Rosja: ewakuacja załogi krążownika rakietowego „Moskwa” +++
Moskwa informuje o całkowitej ewakuacji załogi rosyjskiego krążownika rakietowego „Moskwa” („Moskwa”). Okręt Floty Czarnomorskiej został również poważnie uszkodzony przez „amunicję, która wybuchła w wyniku pożaru”, podała rosyjska agencja prasowa Tass, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony. Przyczyna pożaru jest badana – dodał. Kilka godzin wcześniej z Kijowa poinformowano, że krążownik rakietowy został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową.

+++ 01:10 Brytyjski sekretarz stanu żąda ciężkiej broni od Berlina po Ukrainę +++
Brytyjski sekretarz obrony James Heappey prosi Berlin o wysłanie ciężkiej broni na Ukrainę. „Jeśli nadchodzi przejście do otwartej wojny konwencjonalnej, potrzebne są pojazdy opancerzone i myśliwce”, mówi polityk Partii Konserwatywnej „świata”. Na kolejną fazę wojny domaga się dostarczenia na Ukrainę precyzyjnej broni oraz broni ciężkiej. Ze względu na zwrot w wydatkach na obronę Niemcy mają do dyspozycji mnóstwo gotówki. „Ten moment jest ogromną szansą dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, które musi dostosować się do nowej sytuacji” – powiedział Heappey.

+++ 00:42 gubernator donosi o ostrzale osiedli mieszkaniowych w Charkowie +++
Według źródeł ukraińskich w wyniku rosyjskich nalotów w Charkowie na północno-wschodniej Ukrainie zginęło czterech cywilów. Co najmniej dziesięć innych osób zostało rannych, powiedział w rozmowie z Telegramem gubernator regionalny Oleg Synegubow. „Okupanci” ponownie ostrzeliwali dzielnice mieszkaniowe Charkowa. Liczący około 1,5 miliona mieszkańców Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy i znajduje się zaledwie około 40 kilometrów od granicy z Rosją. Miasto jest przedmiotem zaciekłych sporów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego. Jak dotąd wojskom rosyjskim nie udało się ich zdobyć.

+++ 00:11 Hofreiter: „Problem tkwi w Kancelarii” +++
Anton Hofreiter krytykuje ukraińską politykę kanclerza Olafa Scholza. Do „RTL Direkt” mówi: „Problem tkwi w Kancelarii i pan Scholz mówi o punkcie zwrotnym, ale nie realizuje go dostatecznie” – powiedział przewodniczący Komisji Europy Bundestagu. Potrzebne jest znacznie więcej przywództwa, mówi Hofreiter. „Zwłaszcza, gdy rozmawiasz z innymi posłami do PE, wszędzie jesteś pytany, gdzie są Niemcy, a to nie tylko problem dla Ukraińców, to jest główny problem. Ale jest to również problem dla nas. Tracimy dużo szacunku do wszystkich naszych sąsiadów ”. Polityk Zielonych domaga się też jak najszybszego dostarczenia przez Niemcy ciężkiej broni na Ukrainę.

+++ 23.30 „Zawsze z Ukrainą” – Selenskyj chwali Polskę i kraje bałtyckie +++
Bez niemieckiego prezydenta federalnego prezydent Polski Andrzej Duda i głowy państw trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii udają się do Kijowa i zapewniają Ukrainę o solidarności. Na spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim szefowie państw czterech państw UE i NATO zapowiadają dodatkową pomoc wojskową i humanitarną. Obiecują też wesprzeć akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. Selenskyj dziękuje swoim gościom za wsparcie i pomoc. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zawsze były po stronie Ukrainy – powiedział po meczu.

+++ 23:11 kijów: rosyjski krążownik płonie po ukraińskim ataku rakietowym +++
Według informacji z Kijowa rosyjski krążownik rakietowy „Moskwa” („Moskwa”) został trafiony przez ukraińską rakietę przeciwokrętową na Morzu Czarnym. – Krążownik „Moskwa” miał pewną niespodziankę – mocno się pali – powiedział w wywiadzie doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz. Okręt wojenny ma załogę ponad 500 marynarzy. Jak dotąd nie ma potwierdzenia z Rosji. „Moskwa” miała być zamieszana m.in. w podbój ukraińskiej wyspy węży na początku wojny prawie siedem tygodni temu. Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Antona Heraszczenki w poście w mediach społecznościowych sugeruje, że okręt został trafiony pociskiem Neptun.

+++ 22:26 Moskwa zakazuje 398 amerykańskim deputowanym wjazdu do kraju +++
W odpowiedzi na sankcje USA Rosja nałożyła zakaz podróżowania na 398 członków Izby Reprezentantów USA. MSZ w Moskwie poinformował, że jest to odpowiedź na ogłoszone pod koniec marca przez rząd amerykański sankcje wobec rosyjskiej Dumy Państwowej 24 marca. 87 kanadyjskich senatorów znalazło się również na tzw. rosyjskiej liście aresztowań. Mówi się, że biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zachodnich sankcji, planowane są także nowe środki zaradcze z Moskwy.

+++ 22:10 USA chcą dostarczyć tę broń na Ukrainę +++
Stany Zjednoczone chcą dostarczać Ukrainie więcej broni i amunicji o wartości do 800 milionów dolarów (740 milionów euro) ze swoich zapasów. Oto wybór systemów branych pod uwagę według Departamentu Obrony USA:

  • 11 rosyjskich śmigłowców Mi-17 przeznaczonych do Afganistanu
  • 200 transporterów opancerzonych M113
  • 100 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Humvee
  • 18 haubic polowych 155 mm z 40 000 pocisków artyleryjskich
  • Sprzęt ochronny przed incydentami chemicznymi, biologicznymi i nuklearnymi
  • 300 dronów z ostrzami sprężynowymi
  • 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych typu Javelin i „tysiące” innej broni przeciwpancernej
  • 30 000 kombinacji kamizelek kuloodpornych i hełmów
  • nieznana liczba min przeciwpiechotnych Claymore M18A1

Możesz przeczytać poprzednie wydarzenia tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.