Ukraiński ticker: Zełenski przybył do Kanady niespodziewanie

07:08: Ukraina zgłasza ofiary w rosyjskich atakach na wschodzie i południu

Ukraina zgłasza ofiary rosyjskich ataków na wschodzie i południu kraju. W miejscowości Kurachowe koło Doniecka 13 osób zostało rannych – powiedział kanałowi Suspilne odpowiedzialny za to dyrektor administracyjny Roman Padun. Po ataku wybuchł pożar. W sieciach społecznościowych krążą różne zdjęcia płonących budynków. Tymczasem w obwodzie chersońskim w gruzach swojego domu znaleziono martwą kobietę, jak ogłosił w Telegramie gubernator Oleksander Prokudin. Celem rosyjskiego ataku było miasto Zeleniwka. Południowe Dowództwo Wojskowe Ukrainy zgłasza również atak rakietowy na obiekty rekreacyjne na południowy zachód od czarnomorskiego portu w Odessie. Nie zgłoszono tutaj żadnych ofiar.

05:40: Zełenski niespodziewanie przybył do Kanady

Po wizycie w Stanach Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kontynuuje podróż zagraniczną z niezapowiedzianym przystankiem w sąsiedniej Kanadzie. Rząd Kanady ogłosił, ku zaskoczeniu wszystkich, że premier Justin Trudeau przyjmie go w stolicy Ottawie. Zełenski wygłosi dziś później przemówienie przed kanadyjskim parlamentem. To jego pierwsza wizyta w Kanadzie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Uważa się, że Zełenski będzie zabiegał także o pomoc zbrojeniową w Kanadzie. Trudeau powiedział, że Kanada będzie wspierać Kijów w konflikcie z Rosją „tak długo, jak będzie to konieczne”.

05:20: Baerbock widzi izolację Rosji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock uważa, że ​​Rosja pozostaje izolowana w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych ze względu na prowadzoną przez nią wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. „Moskwa została wyraźnie skrytykowana przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa za ciągłe łamanie Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedziała Niemieckiej Agencji Prasowej zielona polityk na zakończenie swojego udziału w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. „Rosja była odizolowana” – cieszy się Baerbock. Rosja „próbując zakwestionować ważne deklaracje w sprawie zrównoważonego rozwoju i świata zdrowia”, szczególnie ze strony państw Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, napotkała na silne przeciwności losu – dodał Minister Spraw Zagranicznych.

5:00: Sigmar Gabriel – Jeśli Trump zostanie ponownie wybrany, istnieje groźba „porozumienia z Putinem”

Były federalny minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami dla Ukrainy i Niemiec, jeśli Donald Trump zostanie ponownie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dla Trumpa sojusze takie jak NATO są same w sobie bezwartościowe – powiedział mediom cyfrowym „Table.Media” polityk SPD. „Istnieją zatem obawy, że wycofa swoje wsparcie dla Ukrainy i zda się na szybkie porozumienie z Putinem”. Byłoby to z pewnością na szkodę Ukrainy i Niemiec. Niemcy i Europa powinny już dziś przygotować się na możliwą reelekcję Trumpa w listopadzie 2024 r., powiedział Gabriel. Motto powinno brzmieć: „Miej nadzieję na najlepsze, przygotuj się na najgorsze”.

00:40: Chiny: koniec wojny na Ukrainie jest możliwy tylko dzięki rozmowom pokojowym

„Zaprzestanie działań wojennych i wznowienie rozmów pokojowych to jedyny sposób na rozwiązanie kryzysu ukraińskiego” – powiedział w czwartek Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ w Nowym Jorku wiceprezydent Han Zheng. Chiny wspierają wszelkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego i pragną „w dalszym ciągu odgrywać konstruktywną rolę”. Chiny są ważnym partnerem Rosji. W wojnie na Ukrainie PRL oficjalnie prezentuje się jako neutralna, ale wspiera sąsiadujący kraj.

00:12: Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę nowym programem pomocowym

Po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim w Białym Domu prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy na łączną kwotę 325 mln dolarów. Jak wyjaśnił amerykański prezydent, pierwsze czołgi podstawowe Abrams mają zostać dostarczone na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Zełenski podziękował Bidenowi za pakiet pomocy wojskowej. Nie obejmuje to rakiet ATACMS wymaganych przez Kijów. ATACMS mają zasięg do 300 kilometrów i są wystrzeliwane z ziemi w cele naziemne – mogły więc trafiać w cele wojskowe i logistyczne za frontem, aby zakłócać dostawy dla okupujących wojsk rosyjskich, szczególnie na południu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *