Więcej języków urzędowych w UE? – EURACTIV.de

Hiszpania chce, aby UE uznała trzy nowe języki za języki urzędowe: baskijski, kataloński i galicyjski.

Gdyby tak się stało, byłoby to herkulesowe zadanie dla administracji europejskiej i być może stworzyłoby precedens.

Hiszpański rząd już w sierpniu formalnie zwrócił się o włączenie trzech języków jako języków urzędowych, aby zagwarantować głosy separatystów w wyborach na przewodniczącego hiszpańskiego parlamentu.

Jednak obawy dotyczące tej propozycji już rosną.

Duża liczba dokumentów urzędowych musiałaby wówczas zostać przetłumaczona na trzy nowe języki urzędowe. „Uważamy, że należy dokładniej zbadać prawne i finansowe konsekwencje propozycji” – ostrzegł szwedzki rząd.

Ponadto w przyszłości można podjąć próbę uznania innych języków mniejszości, których jest około sześćdziesięciu, za języki urzędowe. Dlatego krytycy kwestionują, czy korzyści przewyższają koszty.

Jeżeli Hiszpanie liczyli na szybkie przyjęcie wniosku, istnieje ryzyko przeciągnięcia debaty.

Możesz przeczytać artykuł na ten temat Tutaj Czytać.

Europa Kompakt to poranny biuletyn Euractiv. Możesz mu Tutaj subskrybować.

energia i środowisko

Parlament Europejski wśród protestów przyjmuje stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej. Posłowie do PE poparli stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy europejskiego rynku energii elektrycznej w głosowaniu plenarnym w czwartek 14 września. Jednakże ponad 180 posłów zgłosiło zastrzeżenia, które osłabiły stanowisko Parlamentu wobec państw członkowskich. Kontynuuj czytanie.

Parlament Europejski: Należy odłożyć dostosowanie do norm WHO dotyczących jakości powietrza. Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie zmienionego rozporządzenia UE mającego na celu poprawę jakości powietrza. Wymaga to bardziej rygorystycznych wartości granicznych dla kilku substancji zanieczyszczających. Dostosowanie się do wytycznych WHO zostanie jednak przesunięte na rok 2035. Wszystkie szczegóły w artykule.

Cyfrowy

Parlament Europejski zgadza się na kompromisowy tekst dla platform turystycznych. We wtorek, 12 września, posłowie do Parlamentu Europejskiego zgodzili się na kompromisowy tekst w sprawie regulacji dotyczących zakwaterowania na wynajem krótkoterminowy. Nowe prawo ma na celu ujednolicenie wynajmu za pośrednictwem platform internetowych takich jak Airbnb. Kontynuuj czytanie.

Nowa umowa o ochronie danych między USA a UE spotyka się również z krytyką w Niemczech. Francuski poseł złożył skargę na nową umowę o przekazywaniu danych między Stanami Zjednoczonymi a UE. Może to ponownie skutkować nieważnością umowy. Również w Niemczech krytyka jest w wielu miejscach podzielona. Kontynuuj czytanie.

Rolnictwo i zdrowie

Nowy organ UE ds. zdrowia: przejrzystość jest traktowana poważnie. Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowotne (HERA) zbliża się do drugiej rocznicy swojego istnienia. Dyrektor zarządzający Pierre Delsaux wyjaśnił w wywiadzie dla Euractiv, że pomimo ciągłych obaw firma poważnie podchodzi do przejrzystości. Przeczytaj wywiad tutaj.

Inwazyjna mrówka ognista dociera do Europy, naukowcy żądają działań. Naukowcy wzywają władze do podjęcia szybkich działań w celu zwalczania szybkiego rozprzestrzeniania się inwazyjnej mrówki ognistej. Gatunek ten, który może powodować znaczne szkody dla zdrowia i środowiska, został obecnie odkryty w Europie. Ucz się więcej.

Gospodarka i transport

Komisja Europejska: e-paliwa do nowych silników spalinowych muszą być neutralne dla klimatu. E-paliwa do nowych samochodów spalinowych, które będą sprzedawane po 2035 roku, muszą być w 100% neutralne dla klimatu. Wynika to z nowego projektu rozporządzenia, którym dysponuje Euractiv, a które rozstrzyga spór wewnątrz Komisji Europejskiej. Więcej na ten temat.

Prostytucja: Parlament Europejski chce „karać” klientów. Parlament Europejski zatwierdził wniosek wzywający państwa UE do dekryminalizacji prostytucji, ale „karania” klientów. Debata na temat regulacji sektora doprowadziła do starć między prostytutkami a europosłami. Przejdź do artykułu.

Panoramiczny widok na Europę

SPD ostrzega Polskę przed agitacją antyniemiecką w czasie kampanii wyborczej. Poseł SPD do Bundestagu Sebastian Hartmann skrytykował podsycanie nastrojów antyniemieckich podczas polskiej kampanii wyborczej. Ma nadzieję, że polskie społeczeństwo nie ulegnie wpływowi kampanii rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Kontynuuj czytanie.

Spór o Brennera: Wiedeń pozostaje spokojny w obliczu zbliżającego się procesu Włoch. Austriacki zakaz wjazdu ciężarówek z Włoch na przełęcz Brenner wywołał oburzenie w Rzymie. Ponieważ rząd włoski grozi obecnie pozwaniem Wiednia do najwyższego sądu UE w Luksemburgu, Austria postrzega siebie jako obrońcę „zdrowia, środowiska i infrastruktury”. Więcej na ten temat.

Ukraina: Czeski dowódca wojskowy przewiduje długą wojnę. Zachód musi przygotować się na przedłużającą się wojnę na Ukrainie i stawić czoła coraz bardziej wrogiej Rosji nawet po jej zakończeniu, ostrzegł Karel Řehka, szef czeskiego sztabu. Kontynuuj czytanie.

porządek obrad

  • UE: Eurogrupa spotyka się w celu omówienia okresowych prognoz Komisji i polityki pieniężnej EBC; program obejmie ocenę postępów w ratyfikacji Traktatu o Europejskim Mechanizmie Stabilności i wiele innych kwestii;
  • Nieformalne spotkanie ministrów gospodarki i finansów w Santiago de Compostela, Hiszpania; Program skupi się na strategicznej autonomii i wzmocnieniu międzynarodowej współpracy gospodarczej, szczególnie z regionem Ameryki Łacińskiej i Karaibów;
  • Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen odwiedza centrum badawcze Merck KGaA w zakresie zastosowań elektronicznych w Darmstadt w Niemczech wraz z premierem Hesji Borisem Rheinem;
  • Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides organizuje wideokonferencję z przedstawicielami Grupy Farmaceutycznej UE (PGEU) w celu omówienia zmian legislacyjnych; organizuje wideokonferencję z ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Liaszką;
  • Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji, wygłasza przemówienie na Forum Ekonomiczno-Finansowym 2023 w Skopje w Macedonii Północnej;
    Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius uczestniczy w pracach grupy roboczej wysokiego szczebla ds. skutków wojny na Ukrainie dla środowiska;
  • Kuba: Szczyt G77-Chiny w sprawie nauki, technologii i rozwoju, w którym ma uczestniczyć szef ONZ Antonio Guterres;

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *