Wojna na Ukrainie: Niemcy i Polska chcą współpracować w zakresie dostaw amunicji

Niemcy i Polska chcą zwiększyć produkcję amunicji do Ukraina pracować w kierunku. Federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD) i jego polski kolega Władysław Kosiniak-Kamysz zgodzili się w tej kwestii na spotkaniu w Helenowie pod Warszawą, jak powiedział Pistorius podczas wspólnej konferencji prasowej. Powinno to także zapewnić armii ukraińskiej lepszą jakość amunicji.

Wspieranie armii ukraińskiej w wojnie z najeżdżającymi wojskami rosyjskimi nie polega jedynie na dostarczaniu amunicji, którą „gdzieś można znaleźć” – wyjaśnił Pistorius. Zamiast tego należy zwiększyć produkcję w Niemczech, Polsce i innych krajach. Rządy Berlina i Warszawy chciały pracować w tym temacie we współpracy z przemysłem obu krajów. Według doniesień ukraińskim siłom zbrojnym już brakuje amunicji.

Pistorius podkreślił znaczenie współpracy niemiecko-polskiej w polityce bezpieczeństwa i obrony oraz wsparcia dla Ukrainy. Ta „połączenie” jest szczególnie ważna, biorąc pod uwagę codzienne próby Rosji „dzielenia i dzielenia Zachodu”.

Minister spraw zagranicznych Polski Kosiniak-Kamysz podkreślił także znaczenie współpracy dwustronnej. Zapowiedział, że w maju odbędzie się spotkanie ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzi Polska, Niemcy i Francja. Polska jest ośrodkiem zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pistorius: „Wspierajcie Ukrainę bez warunków”

Na spotkaniu Pistorius zdementował także oświadczenie, którym w zeszłym tygodniu sensację wywołał jego partyjny kolega Rolf Mützenich. Lider frakcji parlamentarnej SPD podczas debaty w Bundestagu powiedział: „Czy nie czas nie tylko rozmawiać o tym, jak prowadzić wojnę, ale także zastanowić się, w jaki sposób możemy zamrozić wojnę i zakończyć ją później?”

Pistorius odrzucił ten pomysł. „Nie możemy i nie możemy przyzwyczajać się do wojny” – powiedział Minister Obrony. Ukrainę należy nadal wspierać „bez „jeśli” i „ale”. „Zamrożenie” konfliktu „tylko pomogłoby Putinowi”. Nie ma co do tego wątpliwości, biorąc pod uwagę doświadczenia z prezydentem Rosji w ostatnich latach.

Kosiniak-Kamysz powiedziała też, że „zamrożenie” konfliktu ukraińskiego „nie jest pomysłem do rozważenia”. Pistorius przyjechał rano do Warszawy, gdzie po raz pierwszy odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich. Minister przez prawie dwie godziny zwiedzał wystawę i rozmawiał z ocalałym z Holokaustu Marianem Turskim, który stoi na czele rady doradczej muzeum.

Na naszym blogu na żywo możesz przeczytać najważniejsze wydarzenia dotyczące wojny z Ukrainą.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *