Wojna na Ukrainie: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na ponad 400 Rosjan i firmy – Polityka

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na ponad 400 innych Rosjan i rosyjskie firmy za rosyjską agresję na Ukrainę. Jak poinformował Biały Dom w czwartek podczas udziału prezydenta USA Joe Bidena w szczytach NATO, G7 i UE w Brukseli, sankcje zostaną nałożone na 48 firm zbrojeniowych, 328 członków Dumy i wielu menedżerów banków.

Stany Zjednoczone chcą też przyjąć do 100 tys. ukraińskich uchodźców. Ponadto ponad miliard dolarów (około 910 mln euro) zostanie udostępnionych na pomoc humanitarną, zapowiedział wysoki rangą urzędnik rządu USA. Pieniądze przeznaczone są na wsparcie ludności Ukrainy oraz pomoc poszkodowanym przez globalne skutki wojny rosyjskiej.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen]

Należy finansować żywność, mieszkanie, wodę pitną, opiekę medyczną i inne formy pomocy. Dodatkowe 320 mln dolarów (291 mln euro) przeznaczone jest na wzmocnienie demokracji i praw człowieka na Ukrainie iw krajach sąsiednich.

Chociaż Biały Dom rozumie, że wielu Ukraińców zdecydowałoby się pozostać blisko rodziny i domu w Europie, powiedziała. Chcą jednak dać szansę na legalny wjazd do Stanów Zjednoczonych 100 tys. Ukraińców i innych uciekających przed wojną z rosyjską agresją. Nie wszyscy wejdą do kraju jako uchodźcy, powiedział amerykański urzędnik.

Więcej informacji o wojnie ukraińskiej w Tagesspiegel Plus:

Powinna też istnieć możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych z określonymi wizami. Obecnie jest to nadal problematyczne. Rząd USA już w tym tygodniu ogłosił, że rozważy ułatwienie wjazdu dla uchodźców z Ukrainy.

Status uchodźcy w Stanach Zjednoczonych może trwać zwykle latami. Prezydent USA Joe Biden powiedział niedawno, że Stany Zjednoczone chcą przyjąć ukraińskich uchodźców. Pytanie jest kluczowe dla piątkowej podróży Bidena do Polski. Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał już Stany Zjednoczone do przyjmowania uchodźców na czas wojny.

Obecnie Ukraińcy mają niewiele możliwości stałego przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Niektórzy próbują przedostać się przez południową granicę kraju. Inni starają się o wizę. Jest to jednak ryzykowne przy obecnych przepisach, ponieważ wizy są przeznaczone tylko na czasowy pobyt w USA i dlatego nie są odpowiednim środkiem do procedury imigracyjnej.

Prezydent USA Biden wylądował w Brukseli w środę wieczorem. W najbliższy czwartek w jego programie są w sumie trzy szczyty w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. Oprócz porannego szczytu NATO Biden chciał również zasięgnąć opinii szefów państw i rządów UE oraz głównych demokratycznych potęg gospodarczych (G7). (dpa / AFP)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.