Wojna na Ukrainie w gazetach: Ukraina chce sprowadzić WSZYSTKICH żołnierzy z rosyjskich obozów jenieckich

Prezydent Ukrainy świętuje powracających z rosyjskiej niewoli. Ponownie zagroził odpowiedzialnym za wojnę w Moskwie specjalnym trybunałem. Wszystkie aktualne wiadomości z Ukrainy dnia można znaleźć tutaj w skrócie.

Podczas krótkiej ceremonii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski świętował powrót części swoich żołnierzy z niewoli rosyjskiej. „To był wyjątkowy dzień w wyjątkowym tygodniu” – powiedział w swoim codziennym przemówieniu wideo w piątek wieczorem. Jednocześnie zapowiedział, że przywiezie więcej żołnierzy z rosyjskich obozów jenieckich. „Nie zostawimy ani jednego Ukraińca w rosyjskich więzieniach, obozach i „izolacjach”. Myślimy o wszystkich”.

Po południu Zełenski wręczył medale kilku byłym jeńcom wojennym w Kijowie. miał te ostatnie dni Rosja i Ukraina kilkakrotnie wymieniały jeńców wojennych. Według Zełenskiego od początku wojny w lutym w ten sposób uwolniono z rosyjskiej niewoli łącznie 1331 ukraińskich żołnierzy. Tymczasem Kijów nadal poszukuje specjalnego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni wojennych.

„Dopóki walki trwają, dopóki nasi bohaterowie giną w okopach i dopóki choć jeden więzień pozostaje w rękach wroga, ta wojna się nie skończyła dla mnie, a już na pewno nie dla nikogo z was” – dodał. — poinformowała Kancelaria Prezydenta podczas ceremonii konferencji. Sobota to 283. dzień rosyjskiej agresji przeciwko sąsiedniemu krajowi.

Wojna na Ukrainie w skrócie – wszystkie aktualne wydarzenia z 3 grudnia 2022 r. w skrócie

+++ Londyn: Rosja płaci wysoką cenę za ataki na Bachmuta +++

Według brytyjskich ekspertów wojskowych rosyjskie wojska inwazyjne na Ukrainie stoczyły nieproporcjonalnie kosztowną bitwę o miasto Bachmut. Korzyści płynące z zajęcia miasta w obwodzie donieckim, liczącego około 70 000 mieszkańców, nie są współmierne do ceny, jaką płaci za nie Moskwa, wynika z codziennych aktualizacji wywiadu. Wojna ukraińska Ministerstwa Obrony w Londynie w sobotę.

W oświadczeniu stwierdzono, że od sierpnia większość rosyjskich wysiłków i siły ognia była skoncentrowana na obszarze około 15 kilometrów okopany. Plan zakłada prawdopodobnie okrążenie miasta. Na południu odnotowano niewielkie postępy.

Chociaż zdobycie Bachmuta dałoby Rosji możliwość zagrożenia głównych ośrodków miejskich, takich jak miasta Kramatorsk i Słowiańsk, miałoby to jedynie „ograniczoną wartość operacyjną” – dodali Brytyjczycy. Jest zatem realna możliwość, że zdobycie miasta stało się dla Kremla przede wszystkim celem symbolicznym i politycznym.

+++ Ambasady Ukrainy otrzymują przesyłkę ze zwierzęcymi oczami +++

Osiem ukraińskich ambasad w Europie otrzymało od nieznanego nadawcy obrzydliwe paczki zawierające oczy zwierząt. „Przesiąknięte krwią” paczki znaleziono na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Austrii i Hiszpanii – poinformowało ukraińskie MSZ. Rzecznik Ołeh Nikołenko powiedział, że analizują „znaczenie tej wiadomości” i dodał, że jest to „bardzo silny sygnał”. Farsowe wiadomości następują po sześciu bombach listowych wysłanych na różne adresy w Hiszpanii w ciągu ostatniego tygodnia, w tym do ambasady Ukrainy w Madrycie, premiera Pedro Sancheza i ambasady USA w Madrycie.

Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

+++ Trwają starania o specjalny trybunał +++

Zełenski powiedział, że trwają starania ukraińskich przywódców o powołanie specjalnego trybunału do ścigania rosyjskich zbrodni wojennych przy wsparciu Zachodu. Prace wciąż zdobywają „masę krytyczną” zwolenników utworzenia tego trybunału. Zgodnie z pomysłami Kijowa powinien być wzorowany na trybunale norymberskim. Podczas gdy naziści zostali pociągnięci do odpowiedzialności w Norymberdze, zdaniem Kijowa, polityczni i wojskowi przywódcy Rosji za agresywną wojnę przeciwko Ukrainie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed tym specjalnym trybunałem.

„Londyn, Paryż, Berlin, Warszawa i inne stolice – wszędzie wzmacniamy naszą pozycję i zdobywamy poparcie naszych partnerów” – powiedział Zełenski w piątek wieczorem. „Jestem pewien, że będzie sąd, będzie sprawiedliwość”.

+++ UE, G7 i Australia chcą ograniczyć cenę rosyjskiej ropy +++

Pierwsze siedem demokratycznych potęg gospodarczych (G7) i Australia chcą w porozumieniu z Unią Europejską wprowadzić pułap cen rosyjskiej ropy. Zostało to ogłoszone przez G7 i Australię w sobotni wieczór. Państwa chcą zmusić Rosję do sprzedawania ropy poniżej ceny rynkowej nabywcom z innych państw. Piątkowa umowa przewiduje początkową cenę maksymalną 60 USD za baryłkę. W miarę możliwości cena powinna obowiązywać od poniedziałku. Poza Niemcami G7 obejmuje również Stany Zjednoczone, Kanadę, Francję, Wielką Brytanię, Włochy i Japonię. Grupie przewodniczą obecnie Niemcy. Urzędnicy rządowi UE osiągnęli wcześniej odpowiednie porozumienie w piątek.

+++ UE wyszkoliła dotychczas 1100 ukraińskich żołnierzy +++

Dwa i pół tygodnia po rozpoczęciu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii szkoli się obecnie 1100 żołnierzy. Poinformował o tym w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas wizyty na obozie szkoleniowym w Brzegu. Ta misja pokazuje gotowość Europy do wsparcia Ukrainy w trwającej ponad dziewięć miesięcy wojnie z Rosją. Unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję w sprawie misji 14 listopada. Następnego dnia był oficjalny wyjazd. W sumie w 20 krajach członkowskich, w tym w Niemczech, ma zostać przeszkolonych nawet 15 tys. żołnierzy.

+++ Ukraina otrzymuje od Hiszpanii pierwsze rakiety przeciwlotnicze Hawk +++

Ukraina otrzymała pierwszą dostawę systemów przeciwlotniczych Hawk z Hiszpanii. Poinformował o tym minister obrony Ołeksij Reznikow w piątek po spotkaniu ze swoją hiszpańską koleżanką Margaritą Robles w Odessie. Oczekuje się, że dołączą do nich inne pociski przeciwlotnicze Hawk z zapasów hiszpańskich. Ukraińscy żołnierze są już szkoleni w Hiszpanii. System przeciwlotniczy średniego zasięgu, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, został oddany do użytku na początku lat 60. XX wieku i był wielokrotnie modernizowany. Hawk został już wycofany w większości krajów NATO.

+++ Wir na rosyjskich stacjach opozycyjnych +++

Na Łotwie niezależny rosyjski kanał telewizyjny Dożd stał się celem władz za relacjonowanie wojny na Ukrainie. Krajowa Rada ds. Elektronicznych Środków Masowego Przekazu (NEPLP) ukarała kanał telewizyjny grzywną w wysokości 10 000 euro za emisję mapy przedstawiającej Krym, półwysep zaanektowany przez Ukrainę, będący częścią Rosji. Rosyjskie siły zbrojne zostały nazwane „naszą armią”, podała NEPLP na Twitterze.

Regulator mediów złożył również pozew przeciwko Dożdowi za nadawanie apeli popierających rosyjskie wojsko. Redaktor naczelny Tichon Dziadko podkreślił, że opozycyjny kanał nie udzielił żadnej pomocy rosyjskiej armii. Przeprosił na Twitterze za „błędnie zinterpretowane” wezwanie moderatora, który, jak powiedział nadawca, został zwolniony. Łotwa przyznała Dożdowi koncesję na nadawanie w czerwcu po tym, jak kanał telewizyjny zaprzestał nadawania w Rosji na początku marca z powodu ostrych represji władz rosyjskich.

+++ Łotwa żąda od Niemiec „większej odpowiedzialności w Europie” +++

Według Łotwy Niemcy powinny wykazać się większym przywództwem i odpowiedzialnością w Europie. O tym powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony w Rydze Janis Garisons w rozmowie z redakcją Network Germany (sobota). „Jeśli patrzymy w przyszłość, uważamy, że Niemcy powinny wziąć na siebie większą odpowiedzialność w Europie” – powiedział Garisons. „Ktoś musi przewodzić Europie i łączyć zdolności obronne każdego kraju. W końcu Niemcy to wielka potęga gospodarcza, militarna i polityczna, położona w centrum Europy”.

śledzić Aktualności.de już o godz Facebook, Świergot, pinterest oraz youtube? Tutaj znajdziesz najświeższe wiadomości, najnowsze filmy i bezpośrednią linię do zespołu redakcyjnego.

sba/news.de/dpa

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *