Wojna ukraińska: europejski polityk Weber ostrzega przed recesją w Niemczech



Nowy przewodniczący EPP, Manfred Weber, odpowiadał na pytania klubu prasowego. − Zdjęcie: altrofoto.de

Wojna ukraińska doprowadziła do inflacji, która mocno uderzyła również w ludność wschodniej Bawarii. „To nie będzie trwać tak, jak przez ostatnie dziesięć lat” – powiedział przez około cztery tygodnie Manfred Weber, wiceprzewodniczący CSU i przywódca rodziny konserwatywnej europejskiej partii EPP.

W najbliższych miesiącach sytuacja się pogorszy – podkreślił w poniedziałek wieczorem w klubie prasowym w Ratyzbonie. Od jesieni nadchodząca recesja zdominuje debaty. Dla Webera Niemcy mają jednak potencjał do przezwyciężenia kryzysu. Musisz jednak aktywnie zachęcać do tego ludzi. „Potrzebujemy przetasowań. Nie czuję tego wystarczająco” – powiedział przywódcom niemieckim i europejskim.

Przeczytaj także:
– Wszystko drożeje: pięć wskazówek dotyczących szybkiej pomocy, gdy brakuje pieniędzy

Skoncentruj się bardziej na energii jądrowej

Weber postrzega niedobory energii jako główny problem. Ostrzega gospodynię Christine Schröpf: „Musimy przygotować się na najgorsze scenariusze”. Wszystkie źródła zasilania powinny być teraz wykorzystane do wypełnienia luk. Oprócz wykorzystania elektrowni węglowych Weber apeluje o dłuższe czasy pracy elektrowni jądrowych – mając na myśli również Isar 2 w pobliżu Landshut, który ma przestać działać pod koniec roku. Należy rozważyć zakup nowych prętów paliwowych, mówi.

Jeśli chodzi o Ukrainę, Weber prowadzi kampanię w klubie prasowym o kolejne dostawy broni. Nie akceptuje argumentu niemieckiego rządu, że Niemcy mają niewiele do zaoferowania, bo w przeciwnym razie podlegałyby żądaniom NATO dotyczącym własnej zdolności obronnej. Dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę są również związane z armią rosyjską i dlatego stanowią w istocie jej własną obronę. Również w tym punkcie brakuje mu zdolności przywódczych w Scholz. „Musimy działać z większą determinacją i siłą”. Weber myśli o międzynarodowej reputacji Niemiec. Wielokrotnie powtarzał: „Jeśli Kijów upadnie, świat uwierzy, że wina leży po stronie Niemiec.

Putin nienawidzi europejskiego stylu życia

Według Webera wiele osób nie docenia faktu, że Rosja stanowi realne zagrożenie dla całej Europy. Putin nienawidzi europejskiego stylu życia, który gwarantuje ludziom wolność i samostanowienie, aw którym np. homoseksualiści żyją bez ograniczeń państwowych. Putin reprezentuje „zupełne przeciwieństwo tego, w co wierzę”.

Weber postrzega rosyjską politykę dezinformacyjną jako kolejną centralną kwestię w wojnie na Ukrainie. „Moim największym zmartwieniem jest to, że rosyjska propaganda działa, nawet lepiej niż wcześniej, za pośrednictwem mediów społecznościowych” – mówi. Rosjanom trudno było uzyskać informacje o rzeczywistych wydarzeniach wojennych. Jako możliwe rozwiązanie widzi ukierunkowaną edukację za pośrednictwem zagranicznych mediów – tak jak zrobiło to Radio Wolna Europa podczas zimnej wojny.

Mimo wojny na Ukrainie i innych kryzysów Weber wielokrotnie podkreśla: „Żyjemy w najlepszej Europie, jaką kiedykolwiek mieliśmy. Ogólnie rzecz biorąc, wiele rzeczy działa bardzo dobrze w Unii Europejskiej. Niemniej jednak uważa, że ​​zasada jednomyślności w polityce zagranicznej jest frustrująca. W tym obszarze każda decyzja musi być poparta przez 27 państw członkowskich UE. Państwa takie jak Węgry czy Polska wielokrotnie blokowały w przeszłości decyzje. Dla Webera jest to jasne: „Potrzebujemy konwencji, aby dostosować traktaty UE do przyszłości. Reforma ta wymagałaby jednak również zgody wszystkich członków. Rozwiązanie Webera: Ci, którzy chcą się reformować, powinni przodować. Pracowała przy wprowadzeniu euro i strefy Schengen. Decydującym czynnikiem jest odwaga polityków u władzy. Niestety Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron do tej pory nie wykazali się taką odwagą.

„Chciałbym chwycić za broń”

Wraz z wyborem na przewodniczącego EPP sam Weber zyskał dodatkowe wpływy w polityce europejskiej. Prawdziwą rolą władzy jest przewodnictwo w grupie. „Tworzymy prawodawstwo” – mówi. Prezydencja partii ma charakter strategiczny. Przed posiedzeniami Rady Europejskiej decydujące stanowiska byłyby omawiane z szefami państw i rządów z rodziny EPL.

Na koniec Weber zostaje zapytany, co by się stało, gdyby wolność Niemiec była zagrożona, tak jak ma to miejsce teraz na Ukrainie. Jego odpowiedź przychodzi bez wahania. „Chciałbym chwycić za broń” – powiedział. Demokracja zasługuje na obronę.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *