Wojna ukraińska: wielokrotne eksplozje w Kijowie – odłamki rakiety spadają na budynek mieszkalny

Wojna ukraińska – głosy i wydarzenia

Liczne eksplozje w Kijowie – odłamki rakiety spadają na budynek mieszkalny

Dziś 25 marca 2024 | 10:48

Rosja narusza polską przestrzeń powietrzną, państwo NATO aktywuje swoje siły powietrzne. W poniedziałek w Kijowie doszło do kilku eksplozji, a rakieta spadła na budynek mieszkalny. Wszystkie wiadomości o wojnie z Ukrainą w live tickerze.

Liczne eksplozje w Kijowie – odłamki rakiety spadają na budynek mieszkalny

Poniedziałek 25 marca, 10:41: W poniedziałek rano w centrum stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było kilka eksplozji. Dziennikarze agencji prasowej AFP poinformowali, że krótko wcześniej miał miejsce alarm lotniczy. Około godziny 10:30 słychać było co najmniej pięć eksplozji. „Wybuchy w Kijowie. Natychmiast udajcie się do schronisk” – napisał w serwisach internetowych burmistrz Witalij Kliczko.

Sky News poinformowało, że odłamki rakiety spadły w centralnej części miasta i uszkodziły budynek mieszkalny. Media polegają na władzach lokalnych. Wiadomo, że ratownicy pełnią służbę w trzech rejonach miasta.

Polska wzywa ambasadora Rosji w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej

14:11: Rzekome naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski pocisk manewrujący w niedzielny poranek ma konsekwencje dyplomatyczne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie wezwie ambasadora Rosji, który będzie musiał się wytłumaczyć – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, jak poinformowała PAP. Dalsze działania zależą od informacji przekazanych przez ambasadora.

Pocisk manewrujący pozostawał nad terytorium Polski przez 39 sekund – poinformowała Szejna w telewizji Polsat. Gdyby trwało to dłużej, zostałaby zastrzelona.

Mützenich, szef grupy parlamentarnej SPD, nie chce zrozumieć Rosji

10:42: Lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich po raz kolejny obronił się przed krytyką swoich wypowiedzi na temat „zamrożenia” wojny na Ukrainie. „Nie rozumiem Rosji, nawet jeśli niektórzy powtarzają ją jak modlitwę” – Mützenich powiedział „Süddeutsche Zeitung”. „Każdy, kto zakłada, że ​​przedkładam dyplomację ponad prawo Ukrainy do samoobrony, celowo nie rozumie moich słów. »

Reklama




Mützenich przyznał, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby prezydent Rosji Władimir Putin był gotowy „zakończyć przemoc z własnej inicjatywy, nie mówiąc już o mówieniu”. „Niemniej jednak nie powinniśmy rezygnować z prób przekonania go, aby to zrobił”. Możliwości należy wykorzystywać, a w idealnym przypadku nie pozostawiać ich innym. Dodał jednak, że też nie ma „klucza do rozwiązania”.

Ukraina spotyka w porcie na Krymie dwa rosyjskie statki desantowe

10:14: Według doniesień z Kijowa, podczas ukraińskiego ataku na port w Sewastopolu na Krymie trafione zostały także dwa rosyjskie statki desantowe. Władze rządowe ogłosiły to w niedzielę rano. Nie jest jasne, w jakim stopniu statki zostały uszkodzone.

Ogromna kula ognia uderza w kluczowy budynek tajnych służb, a most krymski jest zamknięty

7:19: W niedzielny wieczór Ukraina ponownie wystrzeliła rakiety w kierunku miasta portowego Sewastopol na Półwyspie Krymskim, zaanektowanym przez Rosję od 2014 r. Podczas tego zakrojonego na szeroką skalę ataku powietrznego 65-letni mieszkaniec miasta został zabity odłamkami rakiety, a cztery inni zostali ranni – poinformował na swoim kanale Telegram mianowany przez Rosję szef miasta Sewastopola Michaił Razwoczajew.

„Najbardziej masowy atak w ostatnim czasie” został odparty przez armię. Według ukraińskich mediów, podczas ataku główny ośrodek łączności rosyjskiej Floty Czarnomorskiej został trafiony trzema rakietami manewrującymi. Stamtąd miałby działać rosyjski wywiad.

Dokładne skutki ataku nie były znane. Nie ma oficjalnego oświadczenia ze strony Ukrainy.

Oficjalna agencja informacyjna Tass podała, że ​​w niedzielę wczesnym rankiem ruch samochodowy na Moście Krymskim, pomiędzy półwyspem a kontynentem rosyjskim, został tymczasowo wstrzymany po raz drugi od sobotniego wieczoru. Już w sobotni wieczór dowiedzieliśmy się, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła kilkanaście rakiet i liczne drony. W sieciach społecznościowych krążyły doniesienia o poważnych eksplozjach w porcie w Sewastopolu i możliwych uderzeniach w statek.

Rosja narusza polską przestrzeń powietrzną – aktywowano Siły Powietrzne

Niedziela 24 marca, godzina 7:10: Według polskich doniesień Rosja na krótko naruszyła przestrzeń powietrzną państwa członkowskiego NATO podczas ataków rakietowych na zachodnią Ukrainę w niedzielny poranek. 24 marca o godzinie 4:23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rakietę manewrującą wystrzeloną tej nocy przez rosyjski samolot dalekiego zasięgu – napisał Sztab Generalny USA Polskie Siły Zbrojne na platformie X (dawniej Twitter). Celem ataków były miasta na zachodniej Ukrainie. Obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną w pobliżu miejscowości Oserdów i pozostawał tam przez 39 sekund.

W oświadczeniu napisano, że przez cały czas lotu obiekt był obserwowany przez wojskowe systemy radarowe. Podjęto wszelkie niezbędne procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Aktywowano między innymi Polskie i Sojusznicze Siły Powietrzne.

Ataki dronów na Krymie – eksplozje w porcie

22:01: Rosyjski port morski Sewastopol na okupowanym Półwyspie Krymskim ponownie stał się w sobotę celem ukraińskich ataków dronów i rakiet. Jak podała państwowa agencja Tass, rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wieczorem ponad dziesięć rakiet i wiele dronów. Krótko wcześniej ruch na Moście Krymskim, łączącym półwysep z kontynentem rosyjskim, został tymczasowo wstrzymany.

Według rosyjskich doniesień w ataku w Sewastopolu ranna została kobieta i dziecko. W sieciach społecznościowych krążyły doniesienia o poważnych eksplozjach w porcie w Sewastopolu i możliwych uderzeniach w statek. Doniesień nie można niezależnie potwierdzić.

Ze swojej strony armia rosyjska zaatakowała miasto Charków we wschodniej Ukrainie. Według ukraińskich mediów w ciągu dnia w miasto spadło kilka rakiet. Co najmniej jedna osoba zginęła.

Gubernator: Pożar w rosyjskiej rafinerii ropy naftowej po ataku dronów

10:32: Według lokalnego gubernatora w rafinerii ropy naftowej w rosyjskim regionie Samara wybuchł pożar w wyniku ataku drona. W sobotni wieczór doszło do kilku ataków dronów na rafinerie ropy naftowej – poinformował w sieciach internetowych gubernator Dmitrij Azarow. Jeden z ataków spowodował pożar w rafinerii ropy naftowej w Kujbyszewie. Nie było żadnych obrażeń. Według gubernatora obwodu, w sobotę w kolejnym ataku dronów w obwodzie Biełgorodu, który graniczy z Ukrainą, zginął cywil.

Jak podaje jej oficjalna strona internetowa, rafineria prowadzona przez rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft’ jest jedną z największych w regionie Samary, a jej zdolność produkcyjna wynosi siedem milionów ton ropy rocznie. Azarow napisał też, że atak dronów na inną rafinerię, również zlokalizowaną w regionie, został odparty „bez uszkodzenia sprzętu technologicznego”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że w ciągu nocy zneutralizowało dwanaście ukraińskich dronów nad przygranicznymi regionami Ukrainy.

Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział w serwisie internetowym Telegram, że w sobotę w regionie zginął cywil w wyniku ataku drona. W rezultacie dwie kolejne osoby zostały ranne.

Rosja rozpoczęła ofensywę na Ukrainie dwa lata temu. W ostatnich tygodniach Ukraina nasiliła ataki na Rosję, szczególnie wymierzone w instalacje energetyczne. Kijów oświadczył, że w odwecie za liczne naloty na jego terytorium przeniesie walki na ziemię rosyjską.

Zełenski narzeka na brak woli partnerów w sprawie obrony powietrznej

10:30 rano.: Po ciężkich rosyjskich nalotach na obiekty energetyczne na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski poskarżył się, że zagraniczni partnerzy nie dostarczają wystarczającej ilości broni przeciwlotniczej. Rzeczywista i kompleksowa ochrona przed rosyjskimi rakietami i dronami jest możliwa tylko „jeśli nasi partnerzy będą mieli wystarczającą wolę” – powiedział Zełenski w swoim piątkowym wieczornym przesłaniu wideo. „Rosyjski terroryzm jest możliwy tylko dlatego, że nie mamy wystarczającej liczby nowoczesnych systemów obrony powietrznej, co, szczerze mówiąc, oznacza brak woli politycznej, aby je zapewnić” – stwierdził – deklaruje. Wszystkie inne państwa wiedziałyby, co jest potrzebne.

Zełenski poinformował, że we wszystkich dotkniętych regionach trwają prace nad przywróceniem przerw w dostawach energii. „Najtrudniejsza sytuacja jest w Charkowie”. Przytoczył także miasta Dniepr, Iwano-Frankiwsk, Chmielnicki, Winnica, Połtawa i Odessa. Piątkowy wieczorny rosyjski atak, w którym wykorzystano kombinację rakiet, rakiet manewrujących i dronów, był jednym z najbrutalniejszych od dwóch lat wojny. Poważnie uszkodzona została największa na Ukrainie elektrownia wodna, położona na Dnieprze koło Zaporoża. We wschodnim mieście Ukrainy, Charkowie, nastąpiła całkowita przerwa w dostawie prądu.

Ukraińska obrona powietrzna została już wzmocniona potężnymi systemami, takimi jak Patriot i Iris-T. Ale liczba broni nie wystarczy, aby skutecznie chronić wszystkie regiony Ukrainy.

Dowiedz się więcej o konflikcie ukraińskimNie będę czytać na kolejnych stronach.

mmo, al, ja, til, pip, shu, ter, daz, fil, sca, wop, lro, juw, cba/z materiałami agencyjnymi

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *