Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja | Wiadomości z całego świata

Według ukraińskich władz Rosja masowo zbombardowała niedawno odbite z rąk ukraińskich wojsk miasto Cherson i jego okolice.

Budynki mieszkalne zostały również trafione granatami w ponad 50 atakach, poinformował w niedzielę gubernator wojskowy Jarosław Januszewicz na kanale informacyjnym Telegram. W rezultacie co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Według biura prezydenta w Kijowie w ciągu 24 godzin w różnych regionach Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków zginęło łącznie siedmiu cywilów. Wspierani przez Rosję separatyści w Doniecku poinformowali w niedzielę o śmierci trzech cywilów. Informacje nie mogły być początkowo niezależnie zweryfikowane.

Pod naciskiem ukraińskich ataków wojska rosyjskie ewakuowały Chersoniu po ponad ośmiu miesiącach okupacji w połowie listopada. Krytyczna jest również sytuacja w liczącym niegdyś ok. 300 tys. mieszkańców mieście ze względu na zniszczone linie energetyczne i infrastrukturę. Tymczasem władze stolicy Kijowa przekazują dobre wieści: administracja wojskowa poinformowała, że ​​dostawy prądu, wody, ciepła i sieci telefonii komórkowej w trzymilionowej metropolii zostały niemal całkowicie przywrócone.

Stolica była bez prądu przez cztery dni z powodu rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną. Prezydent Wołodymyr Zełenski w niezwykle otwarty sposób skrytykował mera Kijowa Witalija Kliczko. Były mistrz świata w boksie ostrzegł wówczas przed politycznymi sporami. „Bild am Sonntag” powiedział Kliczko: „Kluczem do sukcesu Ukrainy po rosyjskim ataku na nasz kraj jest spójność, zarówno wewnętrzna, jak i międzynarodowa”.

Rosja z ciężkimi stratami w obwodzie donieckim

Według brytyjskiego wywiadu Rosja poniosła wiele ofiar w rejonie donieckim. Według raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony, wokół miast Pavliwka i Wuhledar na południu regionu toczyły się intensywne walki, w wyniku których rosyjscy żołnierze ponieśli ciężkie straty. Londyn postrzega walki również jako znak, że Rosja postrzega ten region jako możliwy punkt wyjścia do ofensywy na północy.

Estonia: Rosja nauczy się militarnie

Mimo strat rząd estoński nie uważa sąsiedniej Rosji za znacząco osłabioną. „Musimy być szczerzy i jasno: rosyjska marynarka wojenna i rosyjskie lotnictwo są mniej więcej tak samo ważne jak przed wojną” – powiedział niemieckiej agencji prasowej minister obrony Hanno Pevkur. Chociaż siły lądowe wyraźnie straciły siłę roboczą „prędzej czy później”, osiągnęłyby, a nawet zwiększyły liczebność przed rozpoczęciem wojny 24 lutego.

Oczekuje też, że Rosja wyciągnie wnioski z przebiegu wojny. „Oznacza to, że w nadchodzących latach będą więcej inwestować w umiejętności, które ich zdaniem odniosły sukces na Ukrainie. Nie mamy powodu sądzić, że zagrożenie ze strony Rosji jest mniejsze lub zagrożenie dla NATO jest zmniejszone”. Pevkur ostrzegł też Zachód przed „zmęczeniem wojną” i wezwał do dalszych działań. Ukrainie potrzebne są głównie artylerie przeciwlotnicze systemów, ciężkiej artylerii i amunicji.

Rosja się nie spieszy, powiedział Pevkur. Wychodzi z założenia, że ​​Rosja „jest mentalnie gotowa na długą wojnę”. Jednak biorąc pod uwagę ciężkie straty w wojskach lądowych – obecnie być może 50% – kierownictwo w Moskwie chce „jakiejś przerwy”, by odzyskać siły. Dopiero wiosną przyszłego roku będzie można lepiej zobaczyć, jak długo może trwać wojna. Pevkur: „Czy to zajmie lata? Ciężko powiedzieć.”

Kreml oskarża Parlament Europejski o nienawiść do Rosji

W odpowiedzi na potępienie Rosji jako państwowego sponsora terroryzmu Kreml oskarżył Parlament Europejski o „nieokiełznaną rusofobię i nienawiść do Rosji”. Według agencji informacyjnej Itar-Tass w Parlamencie Europejskim panuje „ogromny brak profesjonalizmu” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rosyjskiej telewizji państwowej. Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję kwalifikującą Rosję jako „państwo stosujące środki terrorystyczne”.

Weber: Więcej unijnej solidarności z ukraińskimi uchodźcami

Lider Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaapelował o większą europejską solidarność w kwestii zakwaterowania ukraińskich uchodźców. „Jeśli więcej Ukraińców będzie zmuszonych do ucieczki z powodu rosyjskich bombardowań i ataków zimą, Europa Zachodnia będzie musiała wziąć na siebie większą odpowiedzialność” – powiedział Weber „Bild am Sonntag”.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *