Zagrożenie nuklearne ze strony Aleksandra Łukaszenki: sojusznik Putina może przeprowadzić ataki nuklearne na trzy kraje

Jak ostrzega ekspert, wierny sojusznik Putina Aleksander Łukaszenko mógłby przeprowadzić ograniczony atak nuklearny na kraje europejskie. Taki atak nuklearny byłby głównie w rękach Władimira Putina.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko jest uważany za jednego z przez Władimira Putina najbardziej niezawodny sojusznik. jak Rosja w Ukraina zaatakowana Moskwa wykorzystała terytorium Białorusi jako trampolinę do ataku na Kijów. Od tego czasu Łukaszenka jest na czołówkach gazet, głównie grożąc Zachodowi. Eksperci obawiają się, że białoruski przywódca może w końcu wprowadzić w życie swoje ostrzeżenia.

Czy Władimir Putin wykorzystuje Aleksandra Łukaszenkę do ataku nuklearnego?

jako doktor Jurij Fielsztinski, autor książki „Wysadzanie Ukrainy: powrót rosyjskiego terroru i zagrożenie III wojny światowej”, w rozmowie z „Express.co.ukŁukaszenka może mieć dla Putina inny użytek. Według Felsztinskiego, gdyby Putin zdecydował się na ograniczony atak nuklearny, prawdopodobnie mógłby użyć Białorusi jako pełnomocnika do ochrony Rosji przed prawdopodobnymi konsekwencjami.

Białoruś podobno prosi Rosję o zwrot broni jądrowej

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Mińsk zwrócił Rosji broń jądrową. Białoruś podpisała następnie w 1993 r. porozumienie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, a do 1996 r. cała broń jądrowa została usunięta z kraju. Właśnie tej broni Putin może teraz użyć przeciwko Ukrainie. „Białoruś jakiś czas temu zrezygnował ze swojego statusu broni niejądrowej, a Łukaszenka wielokrotnie powtarzał, że zwróci się do rosyjskiego rządu o zwrot broni jądrowej Białorusi”, mówi dr Felsztinsky.

Białoruś może przeprowadzić atak nuklearny na Ukrainę, Litwę i Polskę

Zakłada, że ​​Białoruś mogłaby przeprowadzić atak nuklearny na Ukrainę, Litwę i Polskę. Taki atak byłby w rękach Putina. Ma nadzieję, że dalsze działania odwetowe będą skierowane tylko na Białoruś, a nie na Rosję, powiedział Felsztinsky.

Rozmowy Putina z Łukaszenką mają ujawnić szokujący plan nuklearny

W wydanym przez Kreml protokole ze spotkania Łukaszenki z Putinem w Rosji na początku tego roku, Łukaszenka podobno poprosił Władimira Putina o wsparcie nuklearne w związku z ćwiczeniami wojskowymi NATO w sąsiedniej Polsce i na Litwie. Rosyjski rząd zacytował słowa Łukaszenki, który powiedział Putinowi: „Proszę o rozważenie równoważnej odpowiedzi na te działania, bez przesady. Szkolisz się do przenoszenia głowic nuklearnych. Czy mógłbyś nam pomóc w adaptacji niektórych naszych samolotów, myślę, że mamy Su-35 samolot zdolny do przenoszenia broni nuklearnej? Nie mówię, że jutro dostaniecie bomby, ale to nie żart.

Putin odpowiedział wtedy: „Armia białoruska ma dość dużą liczbę samolotów Su-25. Można je odpowiednio przerobić”. Następnie dodał: „Odkąd zgodziliśmy się w poruszonej przez Ciebie kwestii, w naszym kraju zapadła decyzja: w najbliższych miesiącach przekażemy Białorusi systemy rakiet taktycznych Iskander-M. oraz zdolności pocisków manewrujących, zarówno konwencjonalnych, jak i nuklearnych”.

Czy Putin się wycofuje? Szef Kremla ostrzega przed wojną nuklearną

Ponieważ rosyjskie próby przejęcia Ukrainy postępują powoli, Łukaszenko niedawno ostrzegł przed „nuklearną otchłanią”, która otworzy się, jeśli konflikt nabierze komponentu nuklearnego. „Zatrzymajmy się, a potem pomyślimy o tym, jak możemy dalej żyć” – powiedział Łukaszenko.

Również Putin wydawał się na początku tego miesiąca niespodziewanie dokonać zwrotu, kiedy powiedział, że w wojnie nuklearnej nie może być zwycięzców i że nigdy nie można jej rozpocząć.

Przeczytaj także: „Nigdy więcej gadania”! Poplecznik Putina grozi atakiem nuklearnym w telewizji

śledzić Aktualności.de już w Facebook, Świergot, Pinterest oraz youtube? Tutaj znajdziesz najnowsze wiadomości, najnowsze filmy i bezpośrednią linię do redakcji.

sba/bos/news.de

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *