Zaufanie do sądownictwa: Austria nie jest już na pierwszym miejscu

Zaufanie do niezawisłości sądownictwa ucierpiało ostatnio w wielu krajach UE, ale w Austrii liczba ta pozostaje wysoka. Jednak w porównaniu z UE Austria została wyparta z pierwszego miejsca przez Finlandię (89%) i Danię (84%).

Niezawisłość sądów i sędziów, postrzegana przez opinię publiczną, spadła w ciągu ostatniego roku w 14 krajach, jak wynika z opublikowanej dziś w Brukseli tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości UE.

Małe zaufanie do Chorwacji, Polski i Słowacji

Zaufanie jest szczególnie niskie na Słowacji, w Polsce i Chorwacji. Tymczasem w Niemczech, według raportu, 83% ma „bardzo dobry” lub „dość dobry” wizerunek.

Minister sprawiedliwości Alma Zadic (Zieloni) z zadowoleniem przyjęła, że ​​„zaufanie ludzi do austriackiego wymiaru sprawiedliwości pozostaje wysokie i, na poziomie 83%, należy do najlepszych w Europie. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze. zaufanie do sądownictwa i zapewnienie jego długotrwałej, niezależnej pracy” – powiedział Zadic.

Za Austrią plasują się Luksemburg (78%), Holandia (77%) i Niemcy (76%). Mniej niż dziesięć procent respondentów w Austrii uzasadnia swoją nieufność wpływem polityki i presji ekonomicznej na sądy i sędziów. W Polsce i Chorwacji ponad połowa podziela ten pogląd.

Jourova zaniepokojona

Komisja Europejska, a mianowicie Vera Jourova, wyraziła zaniepokojenie: „Fakt, że postrzeganie niezależności sądów zmniejszyło się w około połowie wszystkich państw członkowskich w porównaniu z poprzednim rokiem, jest niepokojące i pokazuje, że wszyscy musimy działać na rzecz utrzymania zaufania publicznego do przywrócenia wymiaru sprawiedliwości”.

W lipcu Komisja Europejska chce przedstawić raporty na temat praworządności we wszystkich krajach. Systematycznie analizuje stan m.in. podziału władzy, zróżnicowania mediów i niezawisłości sądownictwa w krajach UE. Po raz pierwszy władza chce też wydać zalecenia dotyczące poprawy sytuacji.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *