22 000 powracających w sobotę: Polska ma więcej wjazdów niż wyjazdów na Ukrainę

22 000 osób powracających w sobotę
Polska ma więcej przyjazdów niż wyjazdów na Ukrainę

Od początku wojny z Ukrainy do Polski uciekło ponad 2,8 miliona osób. Ale teraz coraz więcej uchodźców wraca do swoich krajów pochodzenia: w sobotę Polska zgłosiła więcej wjazdów na Ukrainę niż wyjazdów. Większość ciągnie na tereny przejęte przez armię ukraińską.

Polscy pogranicznicy policzyli w sobotę więcej wjazdów na Ukrainę niż wyjazdów z sąsiedniego kraju na wschód. Około 22 000 osób wyjechało z Polski na Ukrainę – poinformował pogranicznik na Twitterze. Z drugiej strony w tym samym okresie z Ukrainy do Polski przyjechało 19 200 osób, prawie o jedną czwartą mniej niż dzień wcześniej.

Według ONZ od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do sąsiedniej Polski uciekło ponad 2,8 mln osób. Nie ma jednak oficjalnych informacji o tym, ilu uchodźców pozostało w Polsce, a ilu wyjechało do innych krajów UE. Według władz większość powracających na Ukrainę stanowili obywatele Ukrainy. Jeżdżą głównie na tereny, które zajęła armia ukraińska.

Dopiero w sobotę burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poprosił uchodźców, aby pozostali w bezpiecznych miejscach i nie wracali do stolicy. Moskwa niedawno zagroziła atakiem na centra dowodzenia w Kijowie po tym, jak armia ukraińska rzekomo ostrzelała terytorium Rosji.

W Niemczech policja federalna zidentyfikowała dotychczas 354 663 ukraińskich uchodźców. Podzieliło to Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na Twitterze Z. Oznacza to, że liczba osób, które uciekły do ​​Niemiec przed wojną, wzrosła od poprzedniego dnia o około 4000. Faktyczna liczba ukraińskich uchodźców prawdopodobnie będzie wyższa, ponieważ nie ma stałych kontroli granicznych, a osoby posiadające ukraińskie paszporty mogą przebywać w UE przez 90 dni bez wizy.

Przed rosyjską inwazją 24 lutego Ukraina liczyła ponad 44 miliony mieszkańców. Według ONZ od wybuchu wojny 28 lutego kraj opuściło ponad 4,8 mln osób.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.