Blinken: USA dążą do zawarcia umowy z Polską na dostawę myśliwców na Ukrainę

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. Zdjęcie: Olivier Douliery (AP)

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone „aktywnie pracują” nad umową z Polską na dostawę myśliwców na Ukrainę.

„Nie mogę mówić o terminach, ale mogę tylko powiedzieć, że dyskutujemy o tym bardzo, bardzo aktywnie” – powiedział w niedzielę dziennikarzom w Mołdawii szef amerykańskiej dyplomacji.

Rzecznik amerykańskiego Białego Domu powiedział wcześniej, że Stany Zjednoczone współpracują z Polską i konsultują się z innymi sojusznikami w sprawie możliwości dostarczania myśliwców na Ukrainę, donosi CNN. Tymczasem Rosja zażądała w sobotę, by kraje UE i NATO odcięły dostawy broni na Ukrainę.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone „ściśle współpracują z ukraińskimi urzędnikami, aby uzyskać aktualne informacje na temat ich potrzeb”.

„Dzięki tej ocenie pracujemy nad tym, co my, sojusznicy i partnerzy, możemy zrobić, aby wzmocnić obronę Kijowa przed rosyjską inwazją” – powiedział.

„Obecnie aktywnie analizujemy kwestię samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i szukamy sposobów uzupełnienia samolotów, jeśli Polska zdecyduje się je dostarczyć” – dodał Blinken.

Wiele mediów poinformowało w sobotę, że urzędnicy amerykańscy rozmawiali o możliwej umowie. Według niego, Polska miała wysłać radzieckie myśliwce na Ukrainę, ponieważ jej piloci zostali przeszkoleni do ich obsługi, a Warszawa miałaby w zamian otrzymać amerykańskie myśliwce F-16.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.