Brandenburgia nadal szuka rozwiązania…

Ursula Nonnemacher, Minister Zdrowia Brandenburgii (Zieloni) /photo Alliance, Soeren

Poczdam/Szczecin – Brandenburgia w dalszym ciągu poszukuje niezawodnego rozwiązania problemu braku przyjmowania młodych lekarzy po studiach w Polsce – także przyszłych absolwentów.

„Staramy się zaradzić niedoborom lekarzy lub wykwalifikowanemu personelowi, utrzymując jednocześnie nasze kwalifikacje” – powiedziała dziś w parlamencie w Poczdamie minister zdrowia Ursula Nonnemacher (Zieloni). W poszukiwanie nowych rozwiązań zaangażowany jest federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU). „Nadal pozostaje w kontakcie z polskim ministerstwem”.

W ubiegłym roku Polska zaostrzyła wymogi dotyczące automatycznego uznawania kwalifikacji lekarza zawodowego na podstawie studiów medycznych w Polsce. Wiąże się to z podstawową wiedzą z zakresu prawa i etyki lekarskiej, zwłaszcza w odniesieniu do Polski (LEK) oraz szkoleniem na wzór byłego lekarza podczas stażu (Staz). Polska nie chce tego zmieniać i pozostaje przy dwóch uzupełnieniach.

Kilku młodych Niemców ukończyło studia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym (PUM) w Szczecinie – ale niedługo przed pojawieniem się rosnących wymagań. W związku z tym obecnie nie jest możliwe uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu lekarza w Brandenburgii. Problem występuje także w kilku innych krajach związkowych.

Parlament kraju związkowego Brandenburgii wezwał dziś czerwono-czarno-zielony rząd kraju związkowego do przeanalizowania wspólnie z rządem federalnym i Polską alternatywnych podejść. Obejmuje to na przykład wyjątek taki jak ten, który Austria i Francja uzgodniły z Komisją Europejską. Każdy, kto opuszcza kraj po ukończeniu studiów, może skorzystać z automatycznego uznawania kwalifikacji w innym miejscu UE.

W Austrii i Francji absolwenci byli zatwierdzani dopiero po ukończeniu kształcenia ustawicznego. Za propozycją SPD, CDU i Zielonych głosowali także wyborcy Partii Lewicy i Wolnej Partii; AfD wstrzymała się od głosu. Jednak Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) odrzuciło już ten pomysł.

Zgodnie z zapotrzebowaniem, PUM od 22 lat oferuje studia medyczne w języku angielskim dla studentów zagranicznych. Grupa Asklepios – w szczególności Klinika Uckermark – współpracuje z uczelnią od 2013 roku w celu szkolenia niemieckich lekarzy dla swoich klinik.

W ubiegłym roku właściwy organ w Brandenburgii otrzymał od doktorantów ze Szczecina dwa wnioski o wydanie pozwolenia, ale były one obecnie niekompletne. Poseł AfD Volker niczego nie skrytykował: „Dlaczego u nas nie jest to możliwe? » Podkreślił: „Brakuje nam lekarzy. »

Lewica zwróciła uwagę, że problem dotyczy innych klinik. Należy do nich Miejskie Towarzystwo na Rzecz Życia i Zdrowia, które zarządza szpitalami m.in. w Eberswalde, Prenzlau i Angermünde, powiedział lewicowy poseł Ronny Kretschmer.

Ale ona ma bardzo pragmatyczne podejście. Absolwenci otrzymali możliwość odbycia płatnego stażu. Zgodnie z federalnymi przepisami medycznymi możesz uzyskać licencję zawodową na pracę wymaganą do ukończenia szkolenia medycznego.

Minister zdrowia Brandenburgii Nonnemacher powiedział, że w 2019 r. państwo zaoferowało Grupie Asklepios pozwolenie na odbycie szkolenia za granicą pod nadzorem lekarza na podstawie federalnych przepisów medycznych.

Dzięki temu absolwenci mogli odbyć praktykę zawodową i uzyskać jej uznanie przez Ministerstwo Zdrowia. „Byliśmy o tym zapewnieni” – powiedział Nonnemacher.

Po zdaniu końcowego egzaminu ustnego („LEK”) można było uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza w języku angielskim. Lekarz poszedł tą drogą, ale nie w klinice Asklepiosa. Minister wskazała, że ​​chce zapytać o zasady przeprowadzania egzaminu z języka angielskiego.

Ponownie Codzienne lustro poinformowało, że trzech lekarzy w Brandenburgii, których to dotyczy, w ramach protestu wycofało swoje wnioski o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu lekarza. © dpa/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *