Dowódca Wagner publikuje dane dotyczące własnych strat

Po tym, jak sytuacja wokół grupy Wagnera nieco się uspokoiła w ostatnich dniach, szkolenie najemników ponownie trafiło na pierwsze strony gazet w ostatnich dniach. Był tam jego szef, Jewgienij Prigożyn, który pokazał się w brudnej bieliźnie – i żywy, dlatego zdjęcie wywołało poruszenie – na łóżeczku. Niedawno pojawił się też film, w którym Prigożyn krytykuje armię w Moskwie i nazywa wojnę na Ukrainie „hańbą”. Szef Wagnera pozostaje wierny sobie nawet po nieudanym buncie.

A do tego dochodzi działalność bojowników Wagnera, którzy wyjechali na zesłanie na Białoruś. Obecnie szkolą tam białoruskie jednostki elitarne. Polska, która graniczy z Białorusią, zareagowała z niepokojem i wzmocniła ochronę granic.

Nie wiadomo, ilu bojowników Wagnera przebywa obecnie na Białorusi. Istnieją jednak wskazania. Istnieją zdjęcia satelitarne miejscowości Tsel, położonej około 70 kilometrów na południe od Mińska, które przeanalizował ekspert wojskowy Konrad Muzyka. Przedstawiają obóz Wagnera z ponad 300 namiotami, mieszczący ponad 6000 żołnierzy. Ponadto na zdjęciach widać wiele autobusów i ponad 100 ciężarówek, które mogą przewozić również duży sprzęt wojskowy.

Kolejną wskazówką są liczby, które jeden z dowódców Wagnera zamieścił pod pseudonimem bojowym „Marx” na własnym kanale telegramu Wagnera. (źródło tutaj). Ukazują również wysoką, krwawą cenę, jaką grupa – i ogólnie Rosja – zapłaciła ostatnio w walkach na Ukrainie. Po raz pierwszy wysoki rangą członek Wagnera podał liczbę własnych strat. W związku z tym wszyscy są po stronie Wagnera

  • na Ukrainie zginęło około 22 000 żołnierzy. Dla porównania: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił na początku lipca o 21 tys. zabitych, amerykańskie służby specjalne w lutym o blisko 10 tys.
  • Według „Marxa” około 40 000 bojowników wagnerowskich zostało rannych…
  • … a około 10 tys. prawdopodobnie zostanie przeniesionych na Białoruś.
  • W sumie 78 000 mężczyzn służyło Wagnerowi na Ukrainie, w tym 49 000 skazanych. Prigożyn mówił już pod koniec maja, że ​​zmarło 10 tys. skazanych na Ukrainie.
  • Kilka tysięcy bojowników, pisze „Marx” w swoim przesłaniu, wraca do zdrowia i wyjeżdża na „wakacje”.

W swoim przesłaniu „Marks” zaprzeczył też wypowiedziom rosyjskiego posła, że po buncie ponad 30 000 wagnerowskich bojowników podpisało kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony. „Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zmarli również się podpisali” – skomentował.

Najważniejsze wiadomości dnia w skrócie

  • „To, co dzieje się na froncie, to hańba”: Na filmie Jewgienij Prigożyn ponownie atakuje Kreml i armię w Moskwie. Jeśli nagranie jest prawdziwe, byłby to pierwszy znak życia od czasu nieudanego buntu. Więcej tutaj.
  • Ukraina potrzebuje do ofensywy dziesiątek myśliwców F-16 i setek pojazdów opancerzonych: Ukraina prosi o pilne wsparcie kontrofensywy. Ponadto Kijów przedstawił pomysł kontynuacji eksportu zboża nad Morze Czarne. Więcej tutaj.
  • Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego apeluje do obywateli Rosji szpieg dla Wielkiej Brytanii. Skomentował także próbę zamachu stanu dokonaną przez szefa Wagnera Prigożyna. Więcej tutaj.
  • Rosja straciłaby sto helikopterów: Od początku wojny napastniczej podobno zniszczono lub uszkodzono dziesiątki rosyjskich śmigłowców. W tym typy, które mają ogromne znaczenie dla obecnej sytuacji. Więcej tutaj.
  • Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera szkolą białoruskie siły specjalne na poligonie niedaleko granicy z Polską— poinformowało Ministerstwo Obrony w Mińsku. Planowane są ćwiczenia bojowe. „Przez tydzień jednostki specjalne i przedstawiciele kompanii ćwiczą misje bojowe tutaj, na poligonie wojskowym Bretsky”. „Kompania” odnosi się do prywatnej grupy rosyjskich najemników Wagnera. Więcej na blogu na żywo.
  • Według artykułu w Washington Post, Ukraina ma zaczął używać amunicji kasetowej ze Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z tym, Siły Zbrojne Ukrainy starają się południowy wschód, aby przełamać rosyjskie pozycje, spowalniając kontrofensywę.
  • UE nakłada kolejne sankcje, aby uniemożliwić Iranowi produkcję dronów na potrzeby rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przyszłości unijne firmy nie będą już mogły dostarczać Iranowi części potrzebnych do opracowania i budowy bezzałogowych statków powietrznych.
  • Rząd USA nakłada nowe sankcje na Rosję. Departament Skarbu USA powiedział, że środki karne wobec 18 osób i dziesiątek organizacji miały na celu zmniejszenie zdolności wojskowych Rosji.
  • Chiny, które są blisko sprzymierzone z Rosją, deklarują, że chcą rozwijać handel z Ukrainą. Chiny są gotowe do współpracy w celu rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej i handlowej, powiedział wiceminister handlu Ling Ji po spotkaniu z ukraińskim wiceministrem gospodarki Tarasem Katschką w Pekinie.
  • W związku z niedawnymi rosyjskimi atakami na obiekty portowe Morza Czarnego szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wzywa do zwiększenia pomocy wojskowej dla ukraińskich sił zbrojnych. Mamy do czynienia z bardzo poważną i nową sytuacją, ponieważ w portach niszczone są zapasy zboża, co spowoduje kryzys żywnościowy w innych częściach świata – powiedział Hiszpan w czwartek na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.
  • Co najmniej 18 osób zostało rannych w atakach na centrum miasta Mikołajów na południu Ukrainy, w tym co najmniej pięcioro dzieci. Poinformował o tym gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim w Telegramie w czwartek.
  • Według mianowanego przez Moskwę gubernatora, w ukraińskim ataku dronów na Półwysep Krymski, który został zaanektowany przez Rosję, zginął młody człowiek. „W wyniku wrogiego ataku bezzałogowego cztery budynki administracyjne (…) na północno-zachodnim Krymie zostały uszkodzone” – powiedział w czwartek serwisowi internetowemu Telegram rosyjski gubernator Krymu Siergiej Aksjonow.
  • Region Odessy na południu Ukrainy został zbombardowany trzecią noc z rzędu. Według lokalnych mediów w czwartek wieczorem w pobliżu portu w Odessie ponownie słychać było wybuchy. W centrum Odessy dochodzi do „zniszczenia” – napisał na Telegramie lokalny gubernator Oleg Kiper.
  • Według źródeł ukraińskich budynek konsulatu chińskiego w Odessie został uszkodzony przez rosyjski ostrzał. Gubernator obwodu o tej samej nazwie Ołeh Kiper zamieścił zdjęcie zniszczeń na Telegramie. Widać wybite szyby. „Atakujący celował w infrastrukturę portową – uszkodzone zostały pobliskie budynki administracyjne i mieszkalne, w tym konsulat Chińskiej Republiki Ludowej” – wyjaśnia Kiper w Telegramie. „To pokazuje, że wróg nie zwraca na to uwagi”. Rosja i Chiny to sojusznicy.
  • Według Turcji Rosja wycofała swoich przedstawicieli z centrum kontroli międzynarodowego porozumienia zbożowego w Stambule. DPA dowiedziało się o tym w czwartek od tureckiego Ministerstwa Obrony.
  • Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły na rynkach światowych po zakończeniu transakcji zbożowej, raporty BBC. Rynki reagują na oświadczenie Rosji, że statki zawijające do ukraińskich portów będą traktowane jako sojusznicy „reżimu kijowskiego” i potencjalne cele militarne. Według BBC ceny pszenicy na europejskiej giełdzie wzrosły w środę o 8,2% od prezentacji. W Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o 8,5%. To największy jednodniowy wzrost od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *