Niemieckie i polskie listy najlepszych materiałów wybuchowych

Z analizy emisji zarejestrowanych w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU-ETS) w 2022 r. wynika, że ​​dziesięciu największych emitentów to wszystkie elektrownie węglowe. Szczególnie zaskakujące: Niemcy i Polska prowadzą w zestawieniu z wyraźną przewagą. Informuje o tym internetowa branżowa witryna Ember, powołując się na wyniki EU ETS.

Z analizy raportu wynika również, że dziesięć najbardziej emitujących elektrowni w EU ETS w ubiegłym roku to wszystkie elektrownie węglowe. Powiedział, że siedem z nich od 2012 roku konsekwentnie znajduje się w pierwszej dziesiątce największych elektrowni. Łącznie elektrownie te odpowiadają za jedną czwartą emisji z sektora energii elektrycznej EU ETS i 13% całkowitej emisji.

Produkcja energii z węgla spadła o 40% od 2012 roku

Według raportu węgiel odpowiadał za ponad 60% emisji z sektora elektroenergetycznego w 2022 r., z czego Niemcy i Polska odpowiadały za dwie trzecie. Emisje z elektrowni węglowych wzrosły o 6% w porównaniu z 2021 r., ale pozostały poniżej poziomów z 2019 r. Długoterminowa tendencja w zakresie emisji z elektrowni węglowych nadal spada, a poziomy w 2022 r. będą o 40% niższe niż przed dziesięcioma laty.

Ogłoszenie | Przewiń, aby dowiedzieć się więcej

Dodaje, że główne grupy energetyczne RWE, PGE i EPH prowadzą emisje z sektora użyteczności publicznej już szósty rok z rzędu. Według raportu EU ETS odpowiadają one za 30% emisji z sektora elektroenergetycznego, przy czym większość stanowią elektrownie opalane węglem brunatnym.

Elektrownie węglowe EPH we wschodnich Niemczech są głównymi grzesznikami klimatycznymi w Europie

„Opalane węglem elektrownie czeskiego inwestora EPH we wschodnich Niemczech nadal należą do największych czynników zanieczyszczających klimat w Europie. To musi się szybko zmienić w ramach porozumienia paryskiego. Nasza analiza potwierdza: Stopniowe i regulowane wycofywanie wydobycia węgla brunatnego na Łużycach pozostaje najwyższym priorytetem klimatycznym”, mówi Ember, profesor dr Pao-Yu Oei z Europejskiego Uniwersytetu we Flensburgu.

Harriet Fox, analityczka danych dotyczących energii i klimatu Ember, ostrzega przed nadzwyczajnymi poziomami zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z fabryk. To recydywiści z brudnej listy UE. „Im szybciej Europa będzie mogła zrezygnować z energetyki węglowej, tym lepiej. Za lwią część emisji z europejskiego sektora energii elektrycznej odpowiada kilka krajów i firm. Niektóre czynią postępy w zmniejszaniu swojej zależności od węgla. Inni ryzykują pozostanie w tyle, jeśli szybko nie zmienią kursu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *