Duda chce rozwiązać kontrowersyjny organ dyscyplinarny

Andrzej Duda

Prezydent RP bronił niedawno izby dyscyplinarnej.


(zdjęcie: dpa)

Warszawa Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował rozwiązanie systemu dyscyplinarnego dla sędziów, co zostało skrytykowane przez Komisję Europejską. Głowa państwa powiedział w czwartek w publicznym oświadczeniu nagranym przez kilka stacji telewizyjnych, że wkrótce przedstawi prezydencji parlamentu odpowiedni projekt ustawy o zniesieniu izby dyscyplinarnej.

Szef państwa uzasadnił swoją zapowiedź stwierdzeniem, że Polska nie potrzebuje na razie sporu z Komisją Europejską. „Polska potrzebuje teraz spokoju, a biorąc pod uwagę napiętą sytuację międzynarodową, musimy zjednoczyć się jako zjednoczona siła” – powiedział.

Już w sierpniu wicepremier Jarosław Kaczyński, uważany za najpotężniejszego człowieka w polskiej polityce, zapowiedział, że kontrowersyjna izba dyscyplinarna zostanie wkrótce rozwiązana, bo i tak nie spełniła oczekiwań.

W rzeczywistości jednak instytucja nadal istniała, choć ograniczała swoją działalność do bardzo nielicznych decyzji. W konsekwencji w październiku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nałożył karę w wysokości miliona euro dziennie za odmowę rozwiązania instytucji przez Polskę.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Poprzedził to wyrok ETS z lipca 2021 r., zgodnie z którym organ dyscyplinarny „nie daje wszystkich gwarancji bezstronności i niezależności”. Izba jest jednym z wielu elementów długo krytykowanej reformy sądownictwa w Polsce, która zdaniem Komisji Europejskiej jest sprzeczna z powszechnymi zasadami praworządności.

Nieprzerwany: Śledźcie aktualne wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie na naszym blogu informacyjnym

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.