Morawieckis: Polska planuje zamknąć granicę z Białorusią

Pascalio Rossignolo („Reuters” / „Scanpix”) nuotr.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w niedzielę, że jego rząd jest gotowy do zaostrzenia sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem migracyjnym, w tym zamknięcia przejść granicznych w celu wstrzymania tranzytu towarów przez sąsiedni kraj.

„Polska stanęła w obliczu nowego typu działań wojennych, w których migranci i fałszywe wiadomości są używane jako broń. Ludzie na Bliskim Wschodzie są wykorzystywani jako żywa tarcza, sztucznie napompowany kryzys energetyczny. Wojna hybrydowa i presja na wschodnią granicę UE wzrasta” – powiedział Morawieckis na konferencji prasowej w Tallinie.

Jest szczególnie zaniepokojony sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie według polskiego premiera „działalność armii białoruskiej może doprowadzić do eskalacji sytuacji”.

„Jesteśmy gotowi na wszystko. Jesteśmy też gotowi do zaostrzenia sankcji i zamknięcia przejść granicznych, aby nie było możliwości przewożenia towarów w tranzycie” – podkreślił Morawieckis.

Według niego władze białoruskie wciąż uniemożliwiają obywatelom Iraku i innych sąsiadujących krajów Bliskiego Wschodu powrót do ojczyzny, a wojsko namawia do atakowania polskich pograniczników nożami.

„Coraz częściej myślimy o wprowadzeniu zaostrzonych sankcji, myślimy o tym, że musimy zamknąć granicę z Białorusią po stronie polskiej. Jednocześnie jednak mamy pewne zasady i musimy iść do przodu o stopniowe zaostrzanie naszych sankcji i chcemy dać panu Łukaszence możliwość zorganizowania powrotu ludu – zadeklarował szef polskiego rządu.

Morawiecki zwrócił uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin i białoruski przywódca autorytarny Aleksander Łukaszenko dążą do podziału Unii Europejskiej.

– To jedyna broń, jaką obecnie dysponują, więc próbują sztucznie sprowokować kryzys humanitarny, który na Białorusi może zostać wkrótce rozwiązany – powiedział polski premier.

VŽ przypomina, że ​​Polska już postawiła Białorusi ultimatum i powiedziała, że ​​jeśli do 21 listopada białoruski reżim nie ustabilizuje sytuacji na granicy, a Polska jest gotowa zamknąć kolejowe przejście graniczne Kuźnitz.

Nasilają się represje

Polski premier zaznaczył też, że „po stronie Polski i krajów bałtyckich” toczy się walka, w której naród białoruski walczy o wartości demokratyczne, widzimy, że represje na Białorusi trwają i nasilają się”.

„Są więźniowie polityczni, ludzie są torturowani i represjonowani, a reżim Łukaszenki stosuje bardzo okrutne metody” – powiedział Morawieckis.

Według niego Polska jest gotowa do podjęcia działań dyplomatycznych w celu ograniczenia migracji z Iraku i innych krajów Bliskiego Wschodu, skąd pochodzą migranci na Białoruś i wezwała Unię Europejską do „skoncentrowania się na priorytetach, takich jak bezpieczeństwo granic wschodnich, kryzys energetyczny , kryzys gazowy, a także wszelkie ryzyka i zagrożenia związane z uruchomieniem Nord Stream 2, gdyż da to Rosji dodatkowe możliwości szantażu”.

Morawieckis powiedział, że miał okazję poruszyć tę kwestię podczas niedzielnych rozmów z premierem Estonii.

„Jest jasne, że podzielamy ten sam pogląd co premier Estonii i bardzo dobrze rozumiemy niebezpieczeństwo. Jesteśmy na czele zagrożenia energetycznego, dostępności gazu ziemnego i zagrożenia militarnego. Integralność terytorialna Estonii jest zagrożona, musimy reagować i trzymać się zasady solidarności. Musimy wzmocnić naszą obecność na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO – podkreślił premier RP.

Ze swojej strony premier Estonii Kaja Kallas, przemawiając na tej samej konferencji prasowej, poparła polskiego kolegi w zaostrzaniu sankcji.

„Sytuacja na polskich granicach pozostaje niezwykle napięta, a presja migracyjna staje się coraz bardziej agresywna. „Ważne jest pilne nałożenie nowych surowych sankcji na Białoruś, a także zawieszenie lotów z krajów, do których migranci docierają do granicy UE ,” powiedziała.

Polski premier zaplanował kilka wizyt w krajach UE w celu omówienia obecnej sytuacji i zagrożeń ze Wschodu z partnerami w Europie. Do Estonii wyjechał w niedzielę rano, a dziś odwiedzi Łotwę i Litwę.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.