„Już widzę numer jeden”

Casper Ruud i Carlos Alcaraz są w finale US Open. Określają również nowy świat numer jeden.

Po kolejnym thrillerze Carlos Alcaraz opadł na twardy niebieski kort i klasnął całkowicie wyczerpany: hiszpański super talent i Norweg Casper Ruud spotykają się w finale US Open – i oprócz tytułu numer jeden w światowym rankingu 23-letni Norweg Ruud wygrał półfinał w Nowym Jorku 7:6 (7:5), 6:2, 5:7, 6:2 z Rosjanką Karen Chaczanow.

Alcaraz, 19 lat, pokonał go 6:7 (6:8), 6:3, 6:1, 6:7 (5:7), 6:3 w 4:18 godziny przeciwko Frances, faworytce kibiców. Finał Tiafoe w niedzielę (22:00 CEST/Eurosport). Obaj dążą do pierwszego zwycięstwa w Grand Slam i od poniedziałku zajmą drugie miejsce w rankingu ATP. Zwycięzca finału podskakuje.

„Wspaniale jest grać o tak wielkie rzeczy”, powiedział Alcaraz. „Widzę już świat numer jeden, ale jednocześnie jest on wciąż tak daleko”. Tiafoe przelała kilka łez rozczarowania, ale musiała przyznać: „Carlos był za dobry”.

Dla Ruuda to druga wielka szansa w tym roku. W Paryżu wyraźnie przegrał finał z królem gliny Rafaelem Nadalem, ale potem pozostał na bieżąco. „Nie potrafię opisać, co oznacza dla mnie powrót do finału po Rolandzie Garrosie” – powiedział mężczyzna z Oslo.

Przeciwko Alcarazowi musi zagrać swój najlepszy tenis, wie o tym: „Muszę grać wszystkie moje uderzenia bardzo precyzyjnie i starać się trzymać go trochę wyżej na korcie”. W pojedynku z Tiafoe Alcaraz ponownie pokazał spektakularny tenis – jakby nie doszło do pięciosetowego trafienia z Jannikiem Sinnerem dwa dni wcześniej.

W sobotę (22:00 / Eurosport) pierwsza kolej na kobiety. Ons Jabeur z Tunezji ma nadzieję na swój pierwszy poważny tytuł i chce wykorzystać doświadczenie związane z dotarciem do finału Wimbledonu. Przed nią jednak najtrudniejsze zadanie – przeciwko numer jeden na świecie, Idze Świątek z Polski, która nadal sprytnie dostosowuje swoją grę, aby ograć swoich przeciwników.

US Open, półfinały mężczyzn

gracz 1 gracz 2 wyniki
Karen Chaczanow (ros./31.) Casper Ruud (NOR/7.) 6:7, 2:6, 7:5, 2:6
Carlos Alcaraz (ESP/4.) Frances Tiafoe (USA/26) 6:7, 6:3, 6:1, 6:7, 6:3

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *