Kolejne wojska białoruskie trafiają na granicę ukraińską

Łukaszenko zwiększa kontyngent wojskowy na granicy z Ukrainą. PhotoReuters/Scanpix

Białoruski przywódca autorytarny Aleksander Łukaszenko zapowiedział we wtorek, że osiedli się na południu kraju, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Powiedział też, że siły białoruskie nie wezmą udziału w ataku na Ukrainie. Jego skóra jest cytowana przez państwową agencję informacyjną BelTA.

W dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Łukaszenka powiedział na posiedzeniu rady bezpieczeństwa, że ​​do ochrony południowego regionu zostanie wysłanych pięć taktycznych grup bojowych.

w skład tych grup wejdą żołnierze, w tym pojazdy uzbrojone i artyleria.

Śmigłowce i samoloty już strzegą południowej granicy – ​​powiedział Łukaszenka na spotkaniu.

Wyjaśniając swoją decyzję, by nie iść na wojnę na Ukrainie, powiedział: To nie jest nasza praca.

Łukaszenko powiedział również, że wysyła wojska na zachód, do granicy z Polską.

Pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić siłom NATO na inwazję Białorusi ani jakąkolwiek operację na naszym terytorium – powiedział.

W zeszłym tygodniu Łukaszenko zezwolił siłom rosyjskim na wykorzystanie terytorium Białorusi do zajęcia północnej Ukrainy.

W poniedziałek rząd poinformował, że referendum, które odbyło się w weekend, ale też nietypowe, pozwoliło na przyjęcie rosyjskiej broni i sił nuklearnych do stałego rozmieszczenia. Jest to część pakietu reform, który jest również w rękach pana Łukaszenki.

Łukaszenka wezwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do wystrzelenia dodatkowej rosyjskiej rakiety S-400, która zostanie rozlokowana na zachodniej granicy. Taka rakieta jest już na południowej granicy z Ukrainą.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w środę, że liczy na atak na Białoruś.

Wojska białoruskie zostały ogłoszone reżimem wysokiej gotowości i są skoncentrowane na obszarach najbliższych granicy z Ukrainą, poinformował resort w komunikacie zamieszczonym na portalu społecznościowym Facebook.

We wtorek ukraińska żywność zauważyła znaczną aktywność powietrza w obszarze przygranicznym. Zauważono tam także konwoje pojazdów przewożących żywność i amunicję.

Biorąc pod uwagę te posunięcia, Białoruś prawdopodobnie będzie w stanie w przyszłości wspierać rodzeństwo Rosji w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, ostrzegło Ministerstwo Obrony. Wskazuje również, że ataki rakietowe na cele wojskowe i cywilne na Ukrainie są systematycznie zatwierdzane na terytorium Białorusi od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.