Kraje bałtyckie i Polska wzywają UE do zakazu transportu drogowego rosyjskich towarów

Ministrowie transportu krajów bałtyckich i Polski wezwali we wtorek Unię Europejską (UE) do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów do iz Rosji i Białorusi – powiedział litewski minister Marius Skuodis.

Według niego w tym samym apelu wzywa się kraje Wspólnoty do zakazania rosyjskim i białoruskim statkom wpływania do portów UE.

„Dziś podpisałem wspólny apel trzech ministrów transportu bałtyckiego i polskiego do instytucji UE i innych współpracowników, wzywający do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu transportu drogowego do/z Rosji i Białorusi, przy jednoczesnym odmówieniu statkom dostępu do portów UE” napisał na Facebooku.

„Ze względu na trwającą nadal brutalną agresję Rosji na Ukrainę działania UE są potrzebne tu i teraz. Mamy nadzieję, że szefowie państw i rządów UE na spotkaniu w Brukseli w czwartek nie zachwieją się” – dodał.

Biorąc pod uwagę ciągłą brutalną agresję Rosji na Ukrainę, działania UE są potrzebne tu i teraz.

Ostatnio litewscy i polscy działacze protestowali przeciwko przewozom drogowym towarów między krajami UE a Rosją.

Litwa od pewnego czasu koordynuje z innymi krajami regionu inicjatywę zakazu wjazdu do ich portów statkom rosyjskim i białoruskim.

Premier Ingrida Šimonytė powiedziała jednak we wtorek, że najlepiej byłoby, gdyby decyzja została podjęta przez UE, ponieważ zamknie potencjalne drogi sądowe.

Przedstawiciele litewskich organizacji armatorów i agenci, z którymi rozmawiał BNS, powiedzieli wcześniej, że te ostatnie sankcje nie mogą być w pełni wyegzekwowane, ponieważ nie zawsze można szybko namierzyć powiązania statku z Rosją.

Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, UE i inne kraje zachodnie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.