Kraje powinny rozwiązać konflikt dotyczący zatwierdzania niemieckich absolwentów medycyny…

/Robert Kneschke, stock.adobe.com

Berlin – Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG), kraje związkowe są zobowiązane.

„Na poziomie państwa, na którego decyzje BMG nie ma wpływu, są już kontakty z Polską w celu wyjaśnienia” – powiedziała zapytana rzeczniczka BMG. Niemieckie czasopismo medyczne.

Generalnie właściwe władze krajów związkowych, zobowiązane wymogami europejskiej dyrektywy 2005/36 WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, zdecydowały się na automatyczne uznawanie polskich kwalifikacji zawodowych – podkreśliło BMG.

Zdaniem BMG przyczyną wstrzymania wydawania licencji niemieckim studentom medycyny w Polsce była zmiana polskiego stanu prawnego: 13-miesięczny okres pełnienia funkcji lekarza w trakcie stażu („Zaświadczenie o stażu podyplomowego” oraz końcowe badanie lekarskie („Świadectwo leczenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego”, LEK) zostało przywrócone przez Polskę w kwietniu 2019 r. i ujęte w załączniku V dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. W rezultacie władze państwowe powinny były odmówić przyjęcia niemieckich absolwentów, którzy nie potrafili wyprodukować „stażu”.

„Dodatkowe certyfikaty może unieważnić jedynie Polska, która wówczas będzie musiała zwrócić się w tej sprawie do Komisji Europejskiej” – precyzuje BMG. Niemieckie władze wydające zezwolenia nie mają na to żadnego wpływu.

Ich praktyki uznawania musiałyby się zmienić, gdyby Polska zmieniła warunki uznawania. Polskie uczelnie mogłyby również rozważyć umożliwienie uczestnikom odpowiednich programów studiów uzyskania tych dodatkowych certyfikatów.

Wczoraj w konflikcie interweniowała minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnemacher (Zieloni). Na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów parlamentu kraju związkowego Brandenburgii padło pytanie o „zatwierdzanie absolwentów studiów medycznych ukończonych w Polsce”. „Rozpoznaliśmy dylemat absolwentów” – powiedział Nonnemacher.

Polska musi jasno i jednoznacznie zaświadczyć Komisji Europejskiej, a tym samym wszystkim państwom członkowskim UE, że zgodnie z polskim prawem ani uzyskanie „LEK”, ani „Staz” nie jest warunkiem uzyskania nieograniczonego uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza. „Polska musi doprecyzować dyrektywę europejską” – stwierdził Nonnemacher. W związku z tym Brandenburgia skontaktowała się z polskim Ministerstwem Zdrowia. © ER/aerzteblatt.de

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *