Landsbergis: Polska i kraje bałtyckie muszą mieć „kompleksową strategię obrony”

Litwa chce, aby NATO dokonało przeglądu planów obronnych państw bałtyckich, a „zarówno Polska, jak i kraje bałtyckie mają strategię totalnej obrony” – powiedział przed szczytem NATO minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

„Głównym celem przeglądu strategii obronnej Bałtyku nie jest określenie dokładnych zdolności, ale ocena całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa, a stamtąd zaczyna się przede wszystkim planowanie polityczne w regionie i mam nadzieję to osiągnąć, G Landsbergis powiedział dziennikarzom w środę.

W czwartek przywódcy Sojuszu wezmą udział w nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, aby omówić sytuację związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Musi być bardzo wyraźny sygnał, że Polska i kraje bałtyckie muszą mieć kompleksową strategię obronną, kiedy mówimy, że nie obronimy ani centymetra, ani centymetra, za tym muszą iść konkretne działania, bo my „Widzimy pewne możliwości w Polsce i jestem przekonany, że takie zdolności trzeba zmobilizować także w krajach bałtyckich – powiedział minister.

Widzimy rozmieszczenie pewnych zdolności w Polsce i jestem przekonany, że tego typu zdolności muszą być zmobilizowane także w krajach bałtyckich.

Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozmieści w Polsce swój najnowocześniejszy system obrony powietrznej średniego zasięgu Sky Sabre.

Zapytany o konkretne zdolności oczekiwane na Litwie G. Landsbergis powiedział, że jest to kwestia bezpieczeństwa dla całego regionu i że „coś można przechowywać, zachowując Łotwę, ale i Litwę”.

– Z tego powodu nie powinniśmy patrzeć z taką wrażliwością, nie wszystko powinno być na Litwie – powiedział minister.

Mówiąc o chęci zastąpienia natowskiej misji policyjnej w krajach bałtyckich misją obrony powietrznej, Landsberg powiedział, że „obrona powietrzna, która powinna zastąpić policję powietrzną, jest jednym z elementów tej obrony”.

„Osobiście to popieram i rząd zajmuje to stanowisko, ale lepiej, gdy pochodzi od planistów z NATO, ponieważ niektóre samoloty są na Łotwie, niektóre w Estonii i mogą to zrobić” – powiedział. zdeklarowany.

Po przedyskutowaniu w środę przed sejmowym Komitetem Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony NATO ewentualnych dodatkowych zdolności na wschodniej flance NATO, jej przewodniczący Laurynas Kasčiūnas zapowiedział, że obecność sił sojuszniczych w regionie powinna być 2-3 razy większa.

Obecnie na Litwie rozmieszczonych jest około 3,5 tys. osób. wojsk sojuszniczych, głównie Amerykanów i Niemców na czele międzynarodowego batalionu NATO.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *