Litewskie Muzeum Morskie przenosi się na cztery dni na Targi Książki w Wilnie

Na cztery dni Litewskie Muzeum Morskie przenosi się do stolicy, Wileńskich Targów Książki. Tu, w Pokoju Młodego Czytelnika, znajduje się kolorowe, pełne przygód, wypełnione morzem stoisko muzealne z publikacjami i pamiątkami.

W czwartek, pierwszego dnia targów, o godzinie 15:00 w Sali Konferencyjnej 1.3 zostanie zaprezentowana najnowsza książka muzeum „Smak morza: Wędkarstwo na litewskim wybrzeżu w latach 1900-1944”. Publikację zaprezentuje jej autor, historyk Dainius Elertas, etnolog Rita Balkutė, a moderatorem będzie dziennikarka Nika Puteikienė, kierownik Działu Komunikacji Kulturalnej i Marketingu Litewskiego Muzeum Morskiego.

Organizator publikacji, historyk D. Elertas, uważa, że ​​w dziejach kultury litewskiej nadal dominują początki rolnictwa, chociaż do niedawna w litewskiej strefie przybrzeżnej mieszkali prawdziwi „ludzie morza” i istniała szczególna kultura rybacy. . Zagłębiając się w ten temat, historyk szybko przekonał się, że badań nad życiem codziennym na litewskim wybrzeżu w okresie międzywojennym było niewiele, a specyfika sposobu życia rybaków w rejonie Połągi i Kłajpedy była nie są szeroko ujawniane. Dlatego podjęto próbę zebrania fragmentów rozproszonych tekstów, które w książce podzieliły się na odrębne tematy: losy, postacie, środowisko, społeczeństwo, nawigacja, rybołówstwo, pozyskiwanie ryb, inne czynności, katastrofy, gotowanie, genealogia, statystyka, terminologia . W antologii udało się też uchwycić mniej atrakcyjną stronę życia rybaków – udział w przemycie, częste zgony na morzu, traktowanie zwierząt morskich.

Cóż, stoisko Litewskiego Muzeum Morskiego ma nieco inny klimat, szczególnie mile widziane są rodziny, małe i duże dzieci. Na stoisku prezentowane są najpopularniejsze książki wydawane przez muzeum. Jednym z nich bez wątpienia jest „Na morzu” Piotra Karskiego – kompleksowa księga zadań wyłącznie o tematyce morskiej, doskonała publikacja edukacyjna, która uzupełnia zajęcia o ciekawe zajęcia i zadania. Książka jest bogato ilustrowana. Zawiera zarówno praktyczne, jak i teoretyczne przykłady tego, jak sprawić, by normalne wychowanie dziecka było pełne odkryć i wynalazków. To najpiękniejsza polska książka 2017 roku.

Książka „Water Life Line” jest nie mniej interesująca i wyjątkowa. Wrażliwą książkę napisaną przez pisarza Justasa Tertelisa i zilustrowaną przez artystkę Elenę Mayę uzupełnia i poszerza ścieżka dźwiękowa do książki, którą stworzyła kompozytorka Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė. Pomysł na książkę zrodził się z działalności edukacyjnej – instalacji artystycznej „Wodna linia życia”. W centrum narracyjnym foki Morza Bałtyckiego są największymi zwierzętami morskimi w naszym regionie, tworząc niepowtarzalność i charakterystyczny ekosystem naszego regionu.

Na stoisku znajdziecie również pierwsze książki z serii „Zbiory Litewskiego Muzeum Morskiego” – „Modele statków” i „Sinkers”, a także całą serię pamiątek historycznych, imponujący przewodnik „Opowieści morskie” i inne grube i cienkie książki o morzu.Stoisko obfituje również w unikatowe pamiątki o tematyce morskiej.

Litewskie Muzeum Morskie Zdjęcie

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *