Litwa, Polska i Ukraina jednoczą się przeciwko rosyjskiej „okupacji”

Moskwa, 28 lipca (EFE). Ukraina, Litwa i Polska podkreśliły w środę swoją solidarność w obliczu zagrożeń ze strony „agresywnych sąsiadów” Rosji w obliczu zbliżającej się pierwszej rocznicy Trójkąta Lubelskiego.

Strona została otwarta rok temu między dwiema byłymi republikami radzieckimi a Polską, która była państwem satelickim.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział na konferencji prasowej, że Trójkąt Lubelski był „częścią strategii Ukrainy stworzenia bezpiecznej strefy między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym”, twierdząc, że tworzy realną alternatywę dla dominującej polityki „rosyjskiego”. świat”. Region. .

„Ukraina, Polska i Litwa nie wrócą do rosyjskiej strefy wpływów…” – powiedział Guleba, podkreślając, że grupa może być „prawdziwą alternatywą” dla Białorusi. .

„Białoruś przyjmie grupę, gdy tylko dotrze ona do demokracji i Europy” – powiedział.

Przed konferencją prasową Gabrielle Landsbergis powiedziała Gulebie w przekazie wideo do Polski, Gibniewa Rao i Litwy, że trójkąt lubelski wyraźnie walczy. Przyszłość Atlantyku w obliczu agresywnych sąsiadów „to cienkie zakamuflowane odniesienie do Moskwy, która przyspieszyła manewry wojskowe wzdłuż swoich granic z członkami Trójkąta Lubelskiego.

Landsberg podkreślił, że jedność trójstronnych państw członkowskich „będzie dalej wzmacniać współpracę regionalną, a jednocześnie odpowiadać na geopolityczne wyzwania dla przyszłości Europy, zwłaszcza w obliczu demokratycznych zagrożeń ze strony jej agresywnych sąsiadów”.

Litwa od dawna ma napięcia z Rosją i Białorusią, ponieważ sprzeciwia się dyktatorskiemu reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Kilku liderów białoruskiej opozycji, w tym Swietłana Dikanowska, zostaje wydalonych z kraju.

Napięcia dwustronne między sąsiednimi krajami nasiliły się w tym roku po tym, jak Mińsk nielegalnie zezwolił na przekroczenie granicy ponad 2100 migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Litewskie władze oskarżyły Białoruś o odwet na białoruskiej opozycji w wojnie hybrydowej, która doprowadziła do sankcji wobec Mińska po tym, jak samolot Ryan Air z Aten do Wilna aresztował opozycyjnego dziennikarza i jego dziewczynę.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.