Masowe groby pod Izyum – Rosja broni się przed „kłamstwami”

  1. chodź.de
  2. Polityka

Przyjęty:

Z: Helena Gries, Tobias Utz, Teresa Toth, Constantin Hoppe, Johanna Soll, Nadja Austel, Nail Akkoyun i Lucas Maier

Podczas wojny ukraińskiej Kijów donosi, że w pobliżu elektrowni atomowej Piwdennoukrainsk na południu kraju trafiła rakieta. Pasek na poniedziałek, 19 września.

+++ 12:30: Rosja odrzuciła zarzuty o masowych grobach w pobliżu wschodnioukraińskiego miasta Izjum jako „kłamstwa”. „To są kłamstwa. Oczywiście będziemy bronić prawdy w tej historii” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według władz ukraińskich, po odbiciu przez jednostki ukraińskie rejonu Izyum, od dawna okupowanego przez wojska rosyjskie, odkryto ponad 440 grobów i masowy grób. Od początku wojny na Ukrainie Rosja wielokrotnie zaprzeczała popełnianiu tam okrucieństw.

Zdjęcie z 17 września: Masowy grób z podejrzanymi ofiarami wojny na przedmieściach Izyum. © Juan Barreto/AFP

+++ 11:45: Według agencji informacyjnej AP, ukraiński państwowy operator elektrowni jądrowej Enerhoatom określił rosyjski atak rakietowy na elektrownię jądrową Piwdennukrainsk (patrz aktualizacja 10:30) jako akt „terroryzmu jądrowego”.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Kijów donosi o trafieniu rakietą w elektrownię jądrową Piwdennukrainsk

+++ 10:30: Według Wołodymyra Zełenskiego rosyjska rakieta wylądowała w pobliżu elektrowni atomowej Piwdennoukrainsk na południu Ukrainy. Oskarżył Rosję o narażanie całego świata. „Musimy to powstrzymać, zanim będzie za późno” – napisał w mediach społecznościowych. Elektrownia atomowa znajduje się prawie trzysta kilometrów na południe od stolicy Kijowa. Działają trzy reaktory o mocy netto 2850 megawatów.

Ukraiński operator ukraińskiej elektrowni jądrowej Enerhoatom poinformował również o ataku rakietowym na teren przemysłowy elektrowni jądrowej. Uszkodzone zostały trzy linie wysokiego napięcia oraz system pobliskiej elektrowni wodnej. W samym budynku elektrowni jądrowej eksplozja zniszczyła ponad 100 okien. Grupa opublikowała zdjęcia krateru o średnicy czterech metrów i głębokości dwóch metrów.

+++ 08:25: Rosja wysyła 400 więźniów do walki na Ukrainie. O tym informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W rezultacie Rosja nadal ma trudności z rekrutacją robotników wojennych i dlatego ucieka się do rosyjskich skazańców. Według doniesień do walki na Ukrainie wysłano 400 więźniów z Tambowa.

Sztab Generalny poinformował również, że siły ukraińskie odparły trzy rosyjskie ataki i przeprowadziły naloty na pozycje rosyjskie.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Kijów planuje odbić Mariupol i Cherson

Aktualizacja na poniedziałek, 19 września, godz. 6:30: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział nowe ataki na terytorium Ukrainy będące w posiadaniu Rosji. „Być może niektórzy z was czują się tak, jakby po serii zwycięstw zapadła cisza, ale to nie jest cisza” – powiedział Zełenskij w swoim niedzielnym przemówieniu wideo. To raczej przygotowanie kolejnej ofensywy, której celem jest wznowienie Mariupola, Melitopola i Chersonu.

Według Zełenskiego Ukraina skupi się nie tylko na obszarach, które kontrolowała przed rosyjskim atakiem w lutym. 44-latek zapowiedział, że odzyskane zostaną również terytoria wspieranych przez Moskwę separatystów na wschodzie kraju oraz miasta Krymu, anektowane przez Rosję od 2014 roku. „Ponieważ cała Ukraina musi być wolna”.

Wiadomości wojenne na Ukrainie: państwa bałtyckie chcą zamknąć granice dla rosyjskich turystów

+++ 22:35: raporty z Kijów Niepodległa Według doniesień Polska i kraje bałtyckie od 19 września chcą zamknąć granice dla rosyjskich turystów. Kristi Raik, dyrektor estońskiego Instytutu Polityki Zagranicznej, poinformowała w niedzielę wieczorem na Twitterze, że Polska, Estonia, Łotwa i Litwa ogłosiły wjazd obywateli Rosji. UE-Chcesz tymczasowo ograniczyć wizy ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa. Według Raika, do krajów będą mogły wjechać tylko osoby z określonymi wymaganiami, takie jak członkowie rodziny lub posiadacze pozwolenia na pobyt w UE.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Ludzie giną w rosyjskim ataku w obwodzie dniepropietrowskim

+++ 20:30: Gruzja potępia zbrodnie wojenne Rosji w Izium i domaga się sprawiedliwości. Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili napisała na Twitterze, że zdecydowanie potępiła okrucieństwa Rosji w Izium. Swoim wkładem zareagowała na masowy pochówek z około 450 grobami w wyzwolonym mieście Obwód charkowski. „Te zbrodnie wojenne muszą być osądzone przez sądownictwo” – napisał Zurabiszwili.

+++ 18:20: Gubernator Walentyn Reznichenko poinformował w Telegramie, że doszło do rosyjskiego ataku na obwód dniepropietrowski, podczas którego dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne. Według doniesień z Kijów niezależny.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: konflikt z Rosją potrwa jeszcze długo

+++ 15:55: „Putinowi nie udaje się osiągnąć wszystkich celów wojskowych” – powiedział admirał Sir Tony Radakin, szef Sztabu Obrony Brytaniaprzeciwieństwo BBC. „Chciał podporządkować sobie Ukrainę. To się nie wydarzy – kontynuował brytyjski szef obrony. Wyraził przy tym założenie, że pomimo ukraińskich sukcesów konflikt będzie trwał jeszcze długo.

+++ 14:22: Podobno w okupowanym Svatove doszło do wybuchu. Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai powiedział, że wybuch w należącym do Rosji północnym mieście Siewierodonieck miał miejsce w hotelu na dawnym dworcu autobusowym, gdzie stacjonowały wojska rosyjskie.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Trwa ekshumacja 450 zabitych w wyzwolonym Izyum

+++ 13:20: Ekshumacja 450 zmarłych w wyzwolonym Izjum potrwa jeszcze dwa tygodnie. Burmistrz Izyum Walerij Marczenko powiedział 18 września, że ​​prace ekshumacyjne potrwają prawie dwa tygodnie, „ponieważ w niedawno wyzwolonym mieście obwodu charkowskiego jest wiele grobów”.

+++ 11:30: Według doniesień rosyjskie czołgi zaatakowały cywilny samochód w rejonie Charkowa, zabijając dwie kobiety. Według gubernatora obwodu charkowskiego, Ołeha Syniehubowa, 17 września dwie kobiety zginęły, gdy rosyjski czołg ostrzeliwał cywilny pojazd we wsi Strilecha na granicy z Rosją.

Mówi się, że rosyjskie bombardowanie w regionie Charkowa zabiło czterech lekarzy. Syniehubov powiedział, że lekarze próbowali ewakuować pacjentów ze szpitala psychiatrycznego w wiosce Strilecha, gdy siły rosyjskie „masowo ostrzelały” ten obszar. Dwóch pacjentów zostało rannych, powiedział.

Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Strategicznie „bezsensowna” ofensywa rosyjska – ale bez obrony

+++ 08:15: Rosja nadal polega na strategicznie bezużytecznych ofensywie i nie jest w stanie powstrzymać ukraińskiego natarcia. Tak mówi Instytut Studiów Wojennych. Instytut informuje, że wojska rosyjskie nadal przeprowadzają nieudane ataki w obwodzie donieckim.

Tymczasem Ukraina kontynuuje swoją kontrofensywę bez żadnych znaczących manewrów obronnych ze strony Rosji, pozostawiając większość zajętych przez Rosję części obwodów charkowskiego i ługańskiego bezbronne, donosi ISW.

Zdaniem ekspertów ukraińskie postępy wokół rzeki Oskil i na północ od rzeki Siverskyi Doniec mogą pozwolić na ewentualne okrążenie wojsk rosyjskich w Ługańsku.

Wiadomości Wojenne na Ukrainie: W wyzwolonym Charkowie odkryto sale tortur – „Powszechna praktyka” tortur

Aktualizacja na niedzielę, 18 września, 06:15: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o okrutne tortury w wyzwolonym regionie Charkowa. Tymczasem w różnych miastach na wyzwolonym obszarze odkryto ponad dziesięć sal tortur, powiedział Zelenskyj w nagraniu wideo. „Tortury były powszechną praktyką na okupowanym terytorium” – powiedział prezydent. Nazwał uciekających tydzień temu okupantów „rasistami” i powiedział, że „naziści” zachowywali się w ten sam sposób. „Rasizm” łączy w sobie słowa Rosja i faszyzm.

+++ 22:40: Według ukraińskich mediów w Chersoniu doszło do kilku eksplozji. Miejscowi mieszkańcy informują, że w sobotni wieczór (17 września) słyszano cztery eksplozje. Widzieli także czarny dym unoszący się z terenu fabryki inżynieryjnej uważanej za rosyjską bazę wojskową.

Wiadomości o wojnie ukraińskiej: „Wyraźne dowody tortur” w Izyum – Rosjanie rzekomo zastrzeleni pochowani

Pierwsze sprawozdanie za sobotę 17 września o godz. 6:45: Po odkryciu setek ciał we wschodnioukraińskim mieście Izjum, wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji, prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie wezwał społeczność międzynarodową do odpowiedzi na zbrodnie Moskwy. Obecnie w pobliżu Izyum w wyzwolonym regionie Charkowa odkryto ponad 440 grobów. „Jest za wcześnie, aby powiedzieć cokolwiek o liczbie pochowanych tam osób, śledztwo trwa” – powiedział Zełenskij w wiadomości wideo wyemitowanej w Kijowie w piątek wieczorem. (lm/tu/hg/na/nak z dpa/AFP)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.