Niemcy podobno szkolą Ukraińców do korzystania z Panzerhaubitze 2000

Haubica 2000

Ciężka haubica jest używana przez Bundeswehrę.


(zdjęcie: dpa)

Berlin Niemcy będą szkolić ukraińskich żołnierzy do używania ciężkiej artylerii z zachodnich zapasów i dostarczać im amunicji do odparcia rosyjskich najeźdźców. Agencja prasowa Bloomberg News zasięgnęła informacji w kręgach rządowych.

Formacja i amunicja są dla Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), powiedział. Szkolenie mogłoby się odbyć w Polsce lub Niemczech, ale nie na Ukrainie, gdzie często dochodzi do rosyjskich ataków.. Rzecznik rządu federalnego nie skomentował planów podczas środowej federalnej konferencji prasowej.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) znalazł się pod silną presją, także ze strony własnej koalicji rządzącej, by zwiększyć wsparcie wojskowe dla Ukrainy, w tym rozmieszczenie ciężkiej broni.

Po wideokonferencji z przedstawicielami państw G7 i sojuszników z NATO Scholz powiedział we wtorek dziennikarzom, że rząd federalny wraz z przemysłem zbrojeniowym i rządem w Kijowie opracowuje listę broni, które mogą być dostarczone na Ukrainę. Dostępne zapasy Bundeswehry są w dużej mierze wyczerpane.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Zamiast bezpośrednio zaopatrywać Ukrainę, Niemcy będą dostarczać nowoczesne czołgi do krajów Europy Wschodniej, które chcą wysłać na Ukrainę sprzęt z czasów sowieckich, do obsługi którego tam szkolą się żołnierze, poinformował urzędnik państwowy. Wciąż negocjujemy, którzy sojusznicy NATO w Europie Wschodniej zaopatrują Ukrainę. Scholz powiedział we wtorek, że ważne jest dostarczenie natychmiast dostępnej i skutecznej broni dla obrony Ukrainy.

Najnowocześniejsza samobieżna haubica na świecie

W swoim oświadczeniu kanclerz nie wspomniał o bezpośrednich dostawach ciężkiej broni, takiej jak czołgi, z Niemiec. Zamiast tego powtórzył, że Niemcy i ich sojusznicy z NATO muszą unikać stania się stroną konfliktu w rozpętanej przez Rosję wojnie. Według Scholza Niemcy nie powinny odważyć się na to samo.

>> Dowiedz się więcej: SPD i wojna – dlaczego kanclerz nie przyspiesza rosyjskiej polityki

Niemcy są gotowe wysłać więcej systemów przeciwczołgowych i przeciwlotniczych, powiedział Scholz, który również wspomniał o amunicji artyleryjskiej, nie podając dalszych szczegółów.

Według producenta, PzH 2000 to najnowocześniejsza samobieżna haubica na świecie, zdolna wystrzelić do dziesięciu strzałów na minutę na dystansach bojowych powyżej 50 km. Może używać różnych rodzajów amunicji NATO 155 mm.

Po: Przeczytaj aktualne wydarzenia związane z wojną na Ukrainie na blogu na żywo tutaj

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.