ONZ prosi Polskę o przyjęcie migrantów na granicy białoruskiej

Granica polsko-białoruska. PhotoReuters/Scanpix

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wezwał we wtorek Polskę do przyjęcia grupy migrantów, którzy od ponad dwóch tygodni przebywają na granicy z Białorusią.

W ostatnich miesiącach tysiące migrantów przekraczających nielegalnie Białoruś przedostały się do krajów Unii Wschodniej, Litwy, Łotwy i Polski.

Bruksela uważa, że ​​strumień jest inscenizowany przez reżim w Mińsku w celu obalenia unijnych sankcji, a Litwa i Polska nazywają to hybrydowym atakiem na blok. Białoruś zaprzecza tym zarzutom.

Polska zapowiedziała, że ​​nie wpuści migrantów, z których większość znajduje się na Bliskim Wschodzie, a premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kraj nie podda się prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence.

Około 30 migrantów obozowało na terytorium Białorusi w pobliżu granicy z polską wsią Usnao, pomiędzy białoruską i polską linią Kariki.

Wzywamy polskie władze do zezwolenia tym firmom na wjazd na terytorium, do natychmiastowego udzielenia im pomocy medycznej, porady prawnej i wsparcia psychologicznego, zgodnie z oświadczeniem Christine Goyer, przedstawicielki UNHCR w Polsce. Wskazuje, że zgodnie z Konwencją o Uchodźcach z 1951 r., której Polska jest sygnatariuszem, osoby ubiegające się o azyl nigdy nie powinny być karane, nawet za nielegalne przekroczenie granicy.

UNHCR zaniepokoiły doniesienia o kilku grupach rodzin na granicy. Według UNHCR firmy prawdopodobnie pochodzą z Afganistanu i Iraku i mogą potrzebować usług medycznych i ochrony międzynarodowej.

Polski rząd ogłosił plany budowy ogrodzenia z drutu ciętego o wysokości 2,5 metra wzdłuż 130-kilometrowego odcinka granicy z Białorusią.

Zgodnie z oświadczeniem UNHCR państwa mają uzasadnione prawo do zarządzania swoimi granicami zgodnie z prawem międzynarodowym, ale muszą również przestrzegać praw człowieka, w tym prawa do ubiegania się o azyl.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.