Panel Pegasus krytykuje Grupę NSO – EURACTIV.com

Komisja badająca wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus wysłuchała przedstawiciela izraelskiej firmy NSO Group, pomysłodawcy technologii. Jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Parlament Europejski powołał komisję do zbadania zakupu i wykorzystania kontrowersyjnej technologii.

We wtorek, 21 czerwca, komisja dokonała przeglądu NSO Group i przeprowadziła wywiad z Chaimem Gelfandem, konsultantem i dyrektorem ds. zgodności w firmie technologicznej.

Posłanka do PE i sprawozdawczyni Sophie in 't Veld nazwała sposób, w jaki Gelfand odpowiadał lub odmawiał odpowiedzi na kilka pytań, „obrazą dla naszego wywiadu”. Mówiła o „całkowitym rozłączeniu” między rzeczywistością a tym, co powiedział Gelfand.

„Chciałbym zrozumieć, o jakie przypadki terroryzmu i poważnych przestępstw chodziło, kiedy sprzedawałeś Pegasusa na przykład rządowi węgierskiemu i polskiemu” – powiedział poseł.

Według Gelfanda, dzięki wykorzystaniu Pegasusa, władze stanowe zapobiegły wielu atakom terrorystycznym, a technologia odegrała znaczącą rolę w łapaniu pedofilów i innych przestępców.

Chociaż namacalny wpływ tej technologii jest trudny do zmierzenia, Gelfand szacuje, że „prawdopodobnie uratowano kilka tysięcy istnień ludzkich”.

Jednak, jak ujawniło w zeszłym roku konsorcjum medialne, oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane do włamywania się do telefonów krytyków, dziennikarzy i polityków, wzbudzając obawy dotyczące kontroli, które umożliwiają dostęp do technologii.

Oprogramowanie NSO było wykorzystywane do szpiegowania prominentnych polityków europejskich, takich jak premier Hiszpanii Pedro Sánchez i prezydent Francji Emmanuel Macron, a także grupy polityczne w Polsce, na Węgrzech i w Hiszpanii.

mechanizm kontrolny

Gelfand zwrócił uwagę, że tylko rządy mogą być końcowymi użytkownikami oprogramowania szpiegującego Pegasus i muszą przejść przez proces „należytej staranności”, aby je kupić.

Przegląd ten opiera się na publicznie dostępnych informacjach na temat poszanowania praw człowieka i praworządności w danym kraju, a także przepisów krajowych. Według Gelfanda procedura ta jest weryfikowana co roku.

Odnosząc się do wyraźnie problematycznej sytuacji praworządności w niektórych państwach członkowskich, polscy eurodeputowani Róża Thun und Hohenstein pytali: „Kogo i jak sprawdzono rządy Węgier i Polski? Jak do diabła je sprawdziłeś? »

Na pytanie nie udzielono bezpośredniej odpowiedzi, ponieważ nie można było ujawnić żadnych informacji o konkretnych klientach, twierdzi Gelfand.

dostęp do danych

Oprócz umożliwienia stanom korzystania z oprogramowania szpiegującego, debata koncentrowała się również na tym, w jaki sposób NSO Group może zapewnić, że stany wykorzystają swoją technologię do walki z terroryzmem i przestępczością.

Podczas gdy były pracownik twierdził, że NSO Group ma dostęp do wszystkich danych, Gelfand powiedział, że dane nie były przechowywane w żadnej chmurze i nie było dostępu do backdoora.

„Ale jeśli nie masz dostępu do tych informacji, skąd wiesz, że nie są one niewłaściwie wykorzystywane? Lub jeśli są używane prawidłowo? Czy masz jakieś informacje o tym, jak te informacje zostaną wykorzystane? – zapytał polski poseł Bartosz Arłukowicz.

Gelfand powiedział następnie, że nie mają dostępu do informacji i istnieją podejrzenia o nadużycia sygnalistów. To spowodowałoby, że grupa NSO zbadałaby konkretne przypadki.

Reagowanie na naruszenia Pegausa

Według Gelfand, NSO Group reaguje na naruszenia użytkowania tylko wtedy, gdy są one zgłaszane. Po „wiarygodnych” raportach NSO Group rozpocznie dochodzenie, które może doprowadzić do automatycznego zawieszenia lub rozwiązania kontraktów.

Według Gelfanda w ośmiu przypadkach dochodzenia doprowadziły do ​​rozwiązania umów.

Kraje dotknięte tymi wypowiedzeniami nie zostały ogłoszone. Przyznając, że co najmniej pięć krajów UE używa Pegasusa, Gelfand nie wymienił nazwisk, mówiąc, że dostarczy więcej informacji w późniejszym terminie.

Przedstawiciel NSO Group wielokrotnie powtarzał, że najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu w przyszłości jest regulacja międzynarodowa, a nie pozostawianie jej prywatnym firmom.

„Państwa powinny uzgodnić sposób korzystania z systemu i powinny się do tego zobowiązać. Będzie istniała międzynarodowa zdolność do nadzorowania tego systemu” – powiedział.

Posłowie wyrazili nadzieję, że wiele pytań bez odpowiedzi zostanie udzielonych na piśmie. Moderator dyskusji Jeroen Lenaers zapowiedział, że delegacja odwiedzi Izrael, aby otrzymać więcej informacji od grupy NSO.

[Bearbeitet von Luca Bertuzzi/Alice Taylor]

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.